Электрон жұбының тебілу теориясы. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.1.

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Электрон жұбының тебілу теориясы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.1.4.10 электрондардың тебілу теориясын пайдалана отырып молекулалардың және иондардың кеңістікте орналасу пішінін блжау;

Сабақ мақсаттары

- ОЭПВО теориясы көмегімен молекулалық формасын анықтау

- қарапайым молекулалардың пішінін, оның ішінде жұптаспаған электрон формаларын қалай анықтауға болады.

Жетістік критерийлері

- молекулалардың пішініндегі айырмашылықты түсіндіреді;

- бөлінбеген жұптардың молекуланың пішініне қалай әсер ететінін түсіндіреді.

Тілдікмақсаттар

Тілдік мақсат

Оқушы орындауы тиіс: ауызша және жазбаша жауаптарда ғылыми терминологияны қолдану

Терминдер:

Иондық, ковалентті, метадық, делокализациялан, кристалдық торлар, донорлы-акцепторлы,диполь,элетроотрицателность,валенттілік,сызықтық, тетраэдрлік, пирамида тәріздес,октаэдрлік, пентагональдық, бұрыштық байланыс.

Диалог пен хатқа арналған пайдалы сөйлемшелер жиынтығы:

Х және Y молекулалары бұл........ ( үш бұрышты, бипирамидалы) болу қажет ( бес) жұп электрондары......

Жұптасқан электрондар бір – бірін тебеді, себебі.....................

X молекуласындағы жалғыз жұп байланыс бұрышы Y градусынан Z градусқа дейін өзгереді, себебі ...

Құндылықтарды дарыту

Мектеп құндылықтары мен Мәңгілік Ел идеяларын сабаққа енгізу сабақтың ажырамас бөлігі. Ол құндылықтар сабақ барысында туындаған жағдайға және оқу мақсаттары мен оқушылардың жауаптарына сай қолданылып барылады.

Білім құндылықтары:

Құрмет. Бүкіл сабақ барысы өзара құрметке, бір-бірінің пікірлерін тыңдау мен оларға санасуға, ойларын тыңдауға негізделеді.

Ашықтық. Оқушылар үшін ақпарат көзі ашық болып табылады. Оқушылар өздерінің білгенің өзге құрбыларымен бөлісудің маңызы айтылып өтіледі.

Өмір бойы білім алу. Бүгінгі сабақта алатын білім мен дағдылар алдағы сыныптарда, емтихандарда қажет болатыны айтылады. Сонымен қатар металдар мен олардың қосылыстарының күнделікті өмірде қолданылатын жерлері айтылып өтіледі.

Сабақ барысында тек осы жоғарыдағы құндылықтар ғана емес, сонымен қатар мектебіміздің басқа да құндылықтары қажет болып, ұрымтал тұсы келгеніне байланысты кіріктіріліп барылады.

Пәнаралық байланыстар

Физика және өнер пәндерімен тығыз байланысты.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта арқылы сабақ барысы көрсетіліп, жасалынған және жасалынуы тиіс іс-әрекеттер тізбегі көрсетіліп барылады. Мысалы, сабақ барысында қолданылатын терминдер, сұралатын сұрақтар мен тапсырмалар, оқу мақсаты мен оған оқушылармен бірлесе қойылатын критерийлер баяндалып барылады. Жаңа сабақты өтіп болғаннан соң оны бекіту тапсырмалары беріледі, сонымен бір қатарда үй тапсырмасы да көрсетіледі.

Бастапқы білім

10.1A Атом құрылысы

7.3ВХимиялық элеметтер және периодтық кесте

8. 1B Атомдардағы электрондардың қозғалысы

8.3С Бейорганикалық қосылыстардың негізгі класстары Генетикалық байланыс

9.1СХимиялық элементтер және периодтық кесте

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру.

Оқушыларға бүгінгі сабақта алдыңғы сабақта берілген үй тапсырмаларын қаншалықты меңгергенің тексеріп, онда жіберілген кемшіліктермен жұмыс істеу мақсатында үй тапсырмалары сұралады.

Қандай байланыстардың түрлерін білесіздер?

Байланыс түрлеріне сипаттама беріңіз.

Суретте бейнеленген құрылымдар бйынша не айта аласыз?

Льюиса теориясы бойынша атомдарда қанша коваленттік байланыс бар.

Сабақтың ортасы

Валенттілік электрондық жұптар бірін-бірі тебеді, мүмкіндігінше бір бірінен алыс орналасады. Молекула формулаларын жұптаспаған электрондық қатынасы арқылы анықталады.

ОЭПВО теориясының көмегімен берилий хлоридінің молеклалық формасын видиодан караңыз.

( I) Жеке жұмыс (Өзара бағалау)

ОЭПВО теориясы арқылы СО2 молекуласының формасы.

(У) ОЭПВА теориясы бойынша BCl3 молекласы 1200 аралығында жатады,

бір немесе екі атомдық орбитадан құралған орбитальдар,

орталық бор атомынан 120 градусқа бұралып, тұрақты үшбұрыштың ұштарына бағытталады. Төрт жұп электрондар жағдайында атом айналасындағы байланыстың тетраэдрлік құрылымында минималды тебілу пайда болады. Бес электронды топтың өзара қуаттылығы тригональды-бипрамидалы геометриялық пішінге алып келеді. Электрондық алты жұп пайда болған жағдайда құрылымы октаэдрлық формаға айналады.

(К) Сыныппен жүмыс (Өзін-өзі бағалау)

Сәйкес келетін молекулалық байланыс бұрышын құрыңыз.

(F) формативтік бағалау кезеңі

Кері байланыс әдісі

Жаңа алған білімдері бойынша қорытындылау.

Бағалау критерийлері ( оқушылармен бірге анықтау)

- молекулалардың пішініндегі айырмашылықты түсіндіру;

- бөлінбеген жұптардың молекуланың пішініне қалай әсер ететінін түсіндіреді.

Льюиса теориясын қолдана отырып, геометриялық формуларын анықтау, әрбір молекула үшін.

Геометриялық пішіндері: сызықтық, тригональды-пирамидалы, үшбұрышты, тетраэдрлік.

Кері байланыс беріледі.

Видео: об отталкивании электронных пар:https://bilimland.kz/ru/home#lesson=10139

https://www.youtube.com/watch?v=z1VB_Y4BbtA

https://www.youtube.com/watch?v=meR3IBW9tkE

Сабақтың соңы

Оқушыларды бағалауда олардың сабаққа қатысуы, мұғалім және достары тарапынан берілген сұрақтарға жауап берулері ескеріледі. Оқушылар арасында өзін-өзі және өзара бағалау процесі жолға қойылады.

Үй тапсырмасы:

Оқу мақсатына сай үлестірме ресурспен жұмыс.

Рефлексия

  • Мен түсінбедім
  • Бір сұрағым бар
  • Маған бәрі түсінікті

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Барлық оқушылар:

Коваленттікбайланыстың не екенің біледі және түсінеді;

Көптеген оқушылар:

Коваленттіғ байланыстың түзілу механизмін жәнемолеклалық формулалардың жазықтықта бейнеленуін түсінеді.

Кейбір оқушылар:

Оқу мақсатын жете түсініп, оған жету жолында алға қойылған критерийлерді толықтай меңгереді. Өзінің үйренгенің өзге достарымен бөлісе алады.

Оқушылардың оқу жетістігін бағалау үшін олардың берілген сұрақтар мен тапсырмаларға жұрыс және анық жауап беруі, практикалық жұмысты сауатты орындауы басты назарда болады. Сондай-ақ олар өз ойларын ашық түрде жеткізе алулары керек.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?