Хлоропластардың құрылысы мен қызметі. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ : Биология | Мектеп : | ||||||
Күні | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып : | Қатысқандар саны : | Қатыспағандар | |||||
Сабақтың тақырыбы : | Хлоропластардың құрылысы мен қызметі | ||||||
Осы сабақта орындалатын оқу мақсаттары | Хлоропластың құрылымы мен қызметі арасында байланыс орнату. | ||||||
Оқу мақсаттары |
| ||||||
Бағалау критерийлері | 1. Хлоропластың құрылымдық компоненттерін анықтау 2 Хлоропластың құрылымдық компоненттерінің қызметтерін анықтау. 3.Хлоропластың құрылымы мен қызметі арасында байланыс орнату 4.Жарықты сіңірудегі хлоропласт пигменттерінің рөлін анықтау | ||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика мен терминология Оқушылар хлоропластың құрылымдық компоненттерін және қызметтерін ауызша атайды Маңызды да тұрақты тұжырымдар Хлоропласт құрылысы тұрады …………………………. Хлоропластың сыртқы мембранасы ……………………….. Стромада мына реакция жүреді ………………… Сіңірі спектрі ол ... Терминология Хлоропласт Хлорофилл / каротиноид Строма Тилакоид Грана Ламелла Мембрана /внешняя / внутреняя Рибосомы Нуклелоид Липид тамшылары / крахмальные зерна Фотосинтез Көзге көрінетін жарық спектрлері / сіңіру спектрі / әрекет спектрі Ферменттер / электронды – тасымалдау тізбегі | ||||||
Құндылықтар | Сыйластық , өмір бойы оқу | ||||||
Пәнаралық байланыс | Химия –хлоропластың химиялық құрылымы , химиялық реакциялар ( АТФ синтезі , Кальвин циклі ). Физика – жарық спектрлері ,фотон | ||||||
АҚТ ны қолдану | Оқытуды визуализациялау үшін қажет (видео). | ||||||
Алдыңғы білім | Қоректену : 6, 7, 8, 9, 10. Тыныс алу 10. | ||||||
Сабақтың барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы | Амандасу (К)оқушыларға мынадай сұрақтар қойылады:
Жауабы : эндосимбиоз теориясы. Осы теорияны түсіндіріңіз (К) Сабақтың тақырыптары мен оқу мақсаттарын анықтау Оқушыларға терминдермен танысуды ұсыныңыз. | Презентация | |||||
Сабақтың ортасы | (К) оқушыларға хлоропластың құрылысы туралы бейнебаян қарауды ұсыныңыз. https://www.youtube.com/watch?v=hexhpGTx96c (П) (ФО) Сурет бойынша хлоропластың құрылымдық компоненттерін анықтап белгілеуді сұраңыз. Дескрипторлар: 1. Хлоропластың құрылымдық компоненттерін атайды 2. хлоропластың құрылымдық компоненттерін көрсетеді (К) Хлоропластың құрылысы мен атқаратын қызметі жайлы ақпаратпен танысуды ұсыныңыз . Түртіп оқу әдіс (И) (ҚБ )Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың атқаратын қызметтеріне бейімделуі туралы сипаттауды сұраңыз. Дескрипторлары 1. Тилакоидтың қызметін көрсетеді 2. грананың қызметін атайды 3. Строманың қызметін көрсетеді 4. Ламелланың қызметін атайды ; 5. Фотосинтетикалық пигменттердің қызметін анықтайды (И) (ҚБ )Мына сұрақтарға жауап беруді сұраңыз Дескрипторлар: 1. X, Y және Z әріптерімен берілген құрылымдарды анықтайды . 2. W және Y әріптерін хлоропласт суретінде көрсетілген құрылымдарды және үдерістердің өтетін орнын анықтау үшін қолданады . W – жарыққа тәуелсіз реакциялар Y - хлорофилл 3. W дан Z ке дейінгі әріптермен берілген құрылымдарды анықтайды 4. Хлоропластағы ДНҚ және рибосоманың рөлін анықтайды . 5. Х құрылымының қызметіне бейімделуінің екі әдісін спаттайды . (К) фотосинтетикалық пигменттердің (хлорофилл а, хлорофилл b, каротиноид) жарық энергиясын тұтынуы жайлы ақпаратпен танысуды оқушыларға ұсыныңыз. Ақпараттың мазмұны : 1. Пигменттердің типтері мен топтары 2. Сіңіру спектрі . 3. Әрекет спектрі (К) оқушыларға пигменттер мен жарық спектрлері жайлы бейне баян қарауды ұсыныңыз (бейнебаян ағылшын тілінде ) https://www.youtube.com/watch?v=dwz3qozDiyI ( 48 секундтан 1.36 минутке дейін) (И) (ҚБ) оқушылардан мына сұрақтарға жауап беруді сұраңыз. Дескрипторлар: 1. Хлорофилл а және хлорофилл b пигменттерінің сіңіру спектрлерін салыстырыңыз . 2. график бойынша әрекет спектрінің пішінін түсіндіреді 3. Өсімдіктер не себепті жасыл болып көрінетінін түсіндіреді | Презентация Қосымша 1 АП 1 Қосымша 1 Қосымша 2 АП 2 және презентация Қосымша 3 | |||||
Сабақтың соңы | Қорытынды Рефлексия: 2 жұлдыз, бір тілек | Стикерлер. | |||||
Қосымша ақпарат | |||||||
Үйге тапсырма | |||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?– | Денсаулық және қауіпсіздік ережелері | |||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтыңмақсаттары ,оқытумақсаттарықаншалықтышындыққажанасады (реалистичны)Барлықоқушылароқумақсатынажетеалдыма?? Егероқумақсатынажетпесе, неліктен?? Сабақтадифференциациядұрысқолданылдыма? Сабақкезеңдерідұрысұсталындыма?. Сабақтыңтақырыбынаншығыпкетпедіңдіерме? | Осы бөлімде өз сабағыңыз жайлы ойыңызды жазыңыз. Сол бағандағы негізгі сұрақтарға жауап беру үшін қолданыңыз | ||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру