Хлоропластың құрылысы мен қызметі. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім 11.1В Қоректену

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

  • Хлоропластың құрылысы мен қызметі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаттары

11.1.2.1 хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату

 Сабақтың мақсаттары

Оқушылар:

хлоропласттың құрылысы мен қызметтері арасындағы өзара байланысты анықтайды.

Бағалау критерийлері

  • Хлоропластың құрылысын зерттеу арқылы әр құрылым бөлікті анықтай алады;
  • Құрылым бөліктердің функциясын сипаттай алады;
  • Хлоропласттың моделін жасау барысында қай бөлігінде фотосинтездің екі фазасы (жарық, қараңғы) жүретінін анықтай алады.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар орындай алады:

хлоропласттың құрылымын және оның құрамдас бөліктерінің қызметтерімен өзара байланысын сипаттау, суреттеу және ауызша түсіндіре білу

Пайдалы лексика және терминология:

хлоропласт, пластидтер, хлорофилл, каротиноид, пигмент, органелла, қосқабатты мембрана, строма, грана, тилакоид, рибосомалар, крахмал түйіршіктері.

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

X … мен қоршалған

X ішінде … бар

Y құрайтын Х әрқайсысы ... деп аталады.

Y реакциялар жүретін орын болып X табылады мұнда Z … өзгереді.

X реакцияларының өтуі барысында Y ішінде ... пайда болады.

Құндылықтарды

 дарыту

 

Тапсырмаларды орындау кезінде оқушыларды академиялық шынайылыққа үйрету.

Фотосинтездің тірі ағзалар үшін маңызын түсіндіру.

Оқу процесінде ынтымақтастық атмосферасын орнату.

Пәнаралық байланыстар

География, химия, физика

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтаны қолдану: түсіндіру, видео материалдарды көрсету.

Интернеттен ақпарат зерттеу кезінде пайдалану үшін планшет/ноутбуктер пайдаланылады.

Бастапқы білім

Қоректену: 7 – 10 сыныптар.

Тыныс алу: 10 сынып.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

Сабақтың ортасы

5-15 мин

15-25 мин

25-38 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Сыныпта жағымды атмосфера қалыптастыру, сәлемдесу.

ІІ. Миға шабуыл сұрақтары арқылы Жаңа тақырыптың мақсатын айқындау:

  • Фотосинтез процесі өсімдіктің қай жерінде жүреді? Неліктен? Мысал келтіріп, фактпен дәлелдеңіз.

- Ол органоидтың қызметі/ролі туралы не білесіздер?

(Ұ) Оқушыларға «хлоропласт» анықтамасына ассоциативті сөздерді табуға ұсыну.

Оқушыларға бұл органиодтің құрылысы, қызметі мен маңызын өзара байланыстыруын сұрау.

«Хлоропласт» анықтамасына мысал бола алатын ассоциативті сөздер: жасыл, жапырақтар, фотосинтез және т.б.

(М) Жаңа сабақтың бағалау критерийлерімен таныстыру.

Хлоропласттың электронды суретін пайдаланып, оқушыларға хлоропласттың құрылысын түсіндіру.

Хлоропласттың құрылысын оның атқаратын қызметтерімен байланыстыру.

-Оқушыларға хлоропласт микрографының көшірмесі беріледі.

  • -оны жұпта талдау, интерпретациялау.

• айқын, үлкен, жақсы таңбаланған хлоропласт үлгісін жасау. (байқау үлгісі)

Келесі құрылымдарды қарастыра кету: грана, тилакоид, строма, ламелла, сыртқы және ішкі мембрана, рибосомалар, ДНҚ.

  • Видео көріп, талқылау.

(Жж) (ҚБ) Оқушыларға хлоропалсттың моделін құрастыруды немесе суретін салуға ұсыныс жасау.

Бағалау критерийлері:

  • хлоропласттың негізгі құрылымдық элементтерін белгіленген;
  • өлшемдік пропорцияларды сақтайды.

(Ж) Оқушылардан көлемдік мөлшерін сақтап, бөліктерін белгілеп, хлоропласт моделін жасауды сұрау.

(ҚБ) Қалыптастырушы бағалау жұмысын орындау.

Өзара бағалау арқылы тексеру жүргізіп, оқушылар бір-біріне кері байланыс береді.

Хлоропласт туралы http://biologylib.ru/books/item/f00/s00/z0000009/st189.shtml

Хлоропласттың электронды суреті: http://clk.cu/0naQ5

https://www.youtube.com/watch?v=eOPEn2qYff4

түсті ермексаз, түсті картон қағаз, қарындаштар, маркерлер

Хлоропласттың моделін жасауы бойынша видео (ағылш.):

https://www.youtube.com/watch?v=mwPfTOCxt3w

Сабақтың

Соңы

38-40

Кері байланыс

Мен сабақта ......................................білдім

Мен әлі де түсінбедім ......................................

Менің ұсыныстарым........................................

Үйге тапсырма: Өсімдік жасушаларындағы фотосинтез пигменттеріне салыстырмалы кесте толтырып келу.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылардың барлығы: хлоропластың моделін жасау арқылы құрылым бөліктерін дұрыс анықтайды;

Оқушылардың көпшілігі: хлоропластың қай бөлігінде фотосинтездің қараңғы, жарық фазалары хлоропластың қай бөлігінде өтетінін сипатай алады

Оқушылардың кейбірі:

Хлоропластың құрылымы мен қызметі арасындағы байланысты анықтап, пигменттерді сипаттай алады.

  • Өзара бағалау арқылы
  • Қалыптастырушы бағалау тасырмасы арқылы
  • Топтық жұмыстардағы модель негізінде бағалау критерийлері арқылы

Денсаулық сақтау технологиялары.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы, оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу