Хлоропластың құрылысы мен қызметі. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Бөлім 11.1В Қоректену | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы |
| ||||||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары |
| ||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| ||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пайдалы лексика және терминология: Хлоропласттың құрылымын және оның құрамдас бөліктерінің қызметтерімен өзара байланысын сипаттау, суреттеу және ауызша түсіндіре білу үшін келесі терминдерді пайдаланады: хлоропласт, пластид, хлорофилл, каротиноид, пигмент, органелла, эукариоттық, фотосинтез, АТФ, НАДФ, сыртқы/ ішкі/ аралық/ екі қабатты мембрана, қабықша, строма, грана, тилакоидтар, пластинка, рибосомалар, крахмал түйіршіктері, электрохимиялық градиент, антенналық кешендер, фотохимиялық, жарық фазасы, қараңғы фаза Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: X …мен қоршалған X ішінде … бар Y құрайтын Х әрқайсысы ... деп аталады. Y реакциялар жүретін орын болып X табылады мұнда Z … өзгереді. X реакцияларының өтуі барысында Y ішінде ... пайда болады | ||||||||||
Білім беру құндылықтары
| Сабақтың басында ынтымақтастық атмосферасын орнату, сабақ барысында орындалатын топтық, жұптық жұмыстар, өз пікірін білдіру, ақпарат бөлісу . Ынтымақтастық мектеп құндылығын орнатуға көмектеседі. Оқушылардың формативті бағалау жұмысын басқа біреудің көмегінсіз орындау, жеке жұмыстар , білім алуға деген жауапкершілігін арттырады. Ашықтық құндылығына айқын дәлел. Сабақта жаңа терминдерді үйрену, ғылыми ұғымдарды қолдана білу, тақырыпты өмірмен байланыстыру Өмір бойы үйрену құндылығын дамытуға ықпалын тигізеді | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Химия,физика | ||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Осы сабақта оқушылар жеке және топта жұмыс істеу арқылы өз бетінше іздену дағдыларын дамыта алады. Интерактивті ақ тақтаны және Интернетті зерттеу кезінде пайдалану және иллюстрацияланған әңгімелеуде пайдалану үшін иллюстрациялар беру енеді. Ноутбуктер пайдаланылады. | ||||||||||
Бастапқы білім | Қоректену: 11. Молекулалық биология: 8, 9, 10, 11. | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы | Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу. Миға шабуыл -Өсімдіктердің автотрофты қоректенуіне жауапты қай органоид? - Ол органоид туралы не білесіздер?
Осы сұрақты қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты ашылады. Оқушылар бағалау критерийлерімен танысады. (Ж) Оқушыларға хлоропластың схемалық сурет көшірмесін ұсыныңыз. Оқушыларға микротүсірілімді талқылап, құрылымын түсініп, хлоропласт бөліктерін жазып алуды ұсыныңыз. схемасын бейнематериал қарап отырып белгілейді, өзара жұптық талқылау жүргізеді. (Ж) Оқушылардан көлемдік мөлшерін сақтап, бөліктерін белгілеп, хлоропласт моделін жасауды сұраңыз. (С) Оқушылармен фотосинтездің жарыққа тәуелді (жарық фаза) кезеңіне қатысушы құрылымдарын талқылаңыз, ол үшін хлоропласт моделін пайдаланыңыз. Кейін жарыққа тәуелсіз (қараңғы фаза) кезеңімен байланысты құрылымдарды қарастырыңыздар. . (Ж) Оқушылардан өз суреттері бойынша фотосинтездің негізгі екі фазасы қайда өтетіндігін көрсетіп, түсіндіруді сұраңыз. (ҚБ) Тақырыпқа сай қалыптастырушы бағалау жұмысын жаздырыңыз Өзара жұптық тексеру жүргізіп, оқушылар бір-біріне кері байланыс береді. | Қосымша 1 Хлоропласттың схемалық суреті Қосымша 2 Хлоропластың құрылысы мен қызметін сипатайтын бейнематериал https://www.youtube.com/watch?v=K-T1-vqo4l4 2,35-5,00 минутқа дейін қарау Қосымша №3 Қосымша №4 | |||||||||
Сабақтың соңы | Кері байланыс Бүгінгі сабақта мен ...білдім Бүгінгі сабақта жасай алдым..... Алдағы уақытта ... туралы толықтарамын Үйге тапсырма: Тейлор , Биология , Пигментердің түрлері туралы оқып келу | ||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Оқушылардың барлығы: хлоропластың құрылымы мен қызметін өздері жасаған модель негізінде түсіндіре алады Оқушылардың көпшілігі: Фотосинтездің қараңғы, жарық фазалары хлоропластың қай бөлігінде өтетінін сипатай алады Оқушылардың кейбірі: Хлоропластың құрамдас бқліктерінде жүретін үдерістерді сипатай алады. |
| Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпыбаға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесісабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру