Холинергиялық синапс құрылымы мен функциясының өзара байланысы. Синапстік берілу механизмі холинергиялық синапспен сипатталады. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
10.4 B Координация и реттелу. | Мектеп : НЗМ ХББ Өскемен | |||||||||||||||||||||||
Қоғамдық гуманитарлық бағыт. | ||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалім: | |||||||||||||||||||||||
КЛАСС:10 | Сабаққа қатысықандар: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Холинергиялық синапс құрылымы мен функциясының өзара байланысы. Синапстік берілу механизмі холинергиялық синапспен сипатталады. | |||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаы | 10.1.7.2 синапс құрылымы мен функциялары арасындағы байланыс орнатады. | |||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар:• «синапс» түсінігін анықтап, жүйке импульсін жүргізудегі рөлді көрсетедіКөптеген оқушылар:• холинергиялық синапстың негізгі құрылымдық элементтерін атаңыз, олардың рөлін анықтаңызКейбір оқушылар:• синапстық берілу механизмін сипаттау үшін синапс құрылымы туралы ақпаратты пайдалану, тапсырмаларды шешу кезінде синапсты жұмыс істеуі туралы білімді пайдалану. | |||||||||||||||||||||||
Бағалау критериі |
| |||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Тақырыптық терминология және терминология: Synapse, холинергиялық синапстардың, пресинапстық мембраналық медиатор рецепторлық ақуыз импульстік Са2 + иондары, нейротрансмиттеры, натрий-калий сорғы, ацетилхолин, холин, сірке қышқылы, ферменттер, рецепторлардың, көпіршіктеріОқушылар:қолайлы терминология Синапс арқылы жүйке импульсін беру механизмін сипаттау үшін қолданылады.Диалог / жазу үшін бірқатар пайдалы тіркестер:• синапс қамтамасыз етеді ......................• медиатор - зат ... .. және медиатор ретінде холинергиялық синапстардың актілер .........• Synaptic көпіршіктері немесе көпіршіктері бар ....• синаптические қоян ол ұсынады, өте жұқа ...• Митохондрия қамтамасыз етеді. | |||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Жүйке клеткасы, тіндік, жүйке жүйесі, рефлексиялық доғаның 7-9 сыныптары. 8-ші сыныптан бастап сезім органдары.Белсенді көлік тұжырымдамасы. | |||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ бөлімдері | Сабақта жоспарланған іс әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||
Сабақ басы 0 – 10 мин 5 мин 5 мин | Стартер. G) Оқушыларға кнопка ұшымен шағын эксперимент ұсынылады. Оқушылар топтарда талқылауы керек «Импульс рефлексия доғамен қалай жүзеге асырылады?» (I) Әрбір оқушыдан рефлексиялық доғаның негізгі құрылымдық элементтерін қайталау үшін жаттығулар жасауды сұрайды.Әрі қарай, өзара тексеру және түзету, негізгі терминдерді дамыту: рефлекс доғасы, сенсорлы нейрон, қозғалтқыш нейроны, ортақ нейрон, дендрит, аксон, синапс, медиатор.(W) Сабақтың басты сұрағы - жүйке жасушасынан бұлшықетке, безден жасушаға дейін бір жүйке жасушасынан екінші жүйке импульсін қалай жылжиды?Сабақтың тақырыбы және оқытудың мақсаттары анықталады. |
Қосымша 1. (өткір заттың әсеріне рефлексиялық реакцияның диаграммасы) | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 – 75мин | (G) Оқушылар холинергиялық синапс құрылымының қол қойылған схемасын қарастыру және синапс арқылы жүйке импульсінің жолын, оның берілуімен байланысты барлық құрылымдарды көрсететін схема түрінде көрсету үшін шақырылады.Оқушылар әр синапс құрылымының құрылымы ретінде ойластырып, оның функциясын және кестеде ақпаратты жаза алады.
(W) (I) Оқушыларға синапс құрылымы мен жұмыс істеуі туралы бейне баян көруге шақырамыз. Осы бейнелерді пайдалану арқылы оқушылар өздерінің кестелерін жетілдіреді, өзін-өзі тестілеуді жүргізеді. (W) Оқушылар жағдайды талқылауға шақырылады. Ауру - адам организмінің кез-келген патологиялық процеске табиғи реакциясы. Фармацевтикалық нарық әр түрлі жағдайларда анестезияға толы. Көптеген жағдайларда адамдар физиологиялық ауруы бар - жүйке тіндерінің өздеріне зақым келтірместен патологиялық үдерісіне реакция. Ауырсыну қоздырғышы зардап шеккен аймақтан миға ауысады. Ауырған аймақтың тіндерінде арнайы заттар шығарылады - брадикин, простагландиндер және басқалар, бұл жүйке талшықтарын ынталандырады және ауыр сезімін күшейтеді. Көбінесе ауырсынуды жеңілдету үшін анальгетиктерді қолданамыз. Тістегі зақымданған жердегі анальгетиктердің әрекет ету механизмін қарастырайық.DOF (I) жұмысын синапсты контур сызбасына бекіту. | Приложение 2. «Схема холинергического синапса» https://www.youtube.com/watch?v=A_Ns-DZc6Zk синапс механизмі жұмысы (4 минуты) https://www.youtube.com/watch?v=jzh4S0PuCQo Khan Academy механизм работы синапса Қосымша 3 | ||||||||||||||||||||||
Қорытынды бөлім 75-80 мин | (I) Рефлексия. «Бестік». Сізге қол үлгісі беріледі. Әрбір саусағыңыз - өз көзқарасыңызды білдіруге болатын қандай да бір позиция.Бас бармақ маған маңызды және қызықты.Көрсеткіш саусақ - маған қиын болды (маған ұнамады);Орташа - мен үшін жеткіліксіз болды;Менің саусам - көңілім.Кішкентай саусақ - менің ұсыныстарым. | |||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында Сіз қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарламақшысыз? | Пәнаралық байланыстар Денсаулық және қауіпсіздік АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелейтін элемент) | ||||||||||||||||||||||
Бірнеше оқушыға парақтағы көптеген нұсқауларды таратуға болады. Талдау сұрақтары қосымша сұрақтарды қамтиды. Бірнеше сыныппен, түрлі топтармен қоректің бір сынағына ғана тоқтала кетуге болатын еді – кейбір сыныптар қосымша тапсырманы толтыруы мүмкін. | Сұрақтарға жауап формативтік бағалауды қамтамасыз етеді. Оқушылардың түсінгендігін анықтау үшін практикалық бөлімде оқушыларға сұрақ қою қажет. | |||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен? | Бұл бөлімді рефлексия үшін пайдаланыңыз (сабақ туралы ой қозғау). Сол бұрышта тұрған Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім? | ||||||||||||||||||||||||
Қосымша 1. Рефлекторлық доға диаграмасы.
Қосымша 2. «Схема холинергического синапса».
Қосымша 3.
Бағалау бойынша ұсыныстар.оқушыларға контурлық синапс кескіні және синапс құрылымдық компоненттерінің атауларының тізімі беріледі Оқушылар әр элементтің функцияларын тағайындауымен синапстардың құрылымдық компоненттеріне суреттегідей қояды. | |
Оқу бағдарламасына сілтеме | Оқу мақсаты |
10.4 B Координация және реттелу | 10.1.7.2 синапс құрылымы мен функциялары арасындағы байланыс орнатады |
Дағды Білу түсіну. | Бағалау критериі |
Оқушылар мақсатқа жетті, егер | |
1. Синапстің барлық құрылымын дұрыс белгілеңіз.2. Синапстың әрбір компонентінің рөлін дұрыс көрсетіңіз. | |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру