Холинергиялық синапстың құрылысы. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ: Биология | Мектеп: | ||||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар: | қатыспағандар: | |||||
Сабақ тақырыбы: | Холинергиялық синапстың құрылысы. | ||||||
Оқыту мақсаты: | Холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланыс. | ||||||
Сабақтың мақсаттары: |
| ||||||
Бағалау критерийлері: | 1. Ацетилхолинді пайдаланып, синапстық берілу үдерісті сипаттай алу (және оның ыдырауы мен қайта құрылуын). 2.Холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметінің арасындағы байланысты құрастыра алады. | ||||||
Тілдік мақсаттар: | Арнайы пәндік лексика және терминология: Терминдерді қолдану арқылы холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметін сипаттау (ауызша және жазбаша). Пайдалы сөз тіркестері мен сөйлемдер: Холинергиялық синапстың құрылысы … Пресинаптикалық мембрана экзоцитоз арқылы … босатып шығарады. Натрий каналдарында арнайы нейромедиаторлы рецепторлар орналасады, ацетилхолинді және олар … байланысады. Терминология Синапстың терминалі/ пре және постсинаптикалық мембрана/нейрон Синаптикалық саңылау Нейромедиатор Ацетилхолин Холинергиялық синапс Синаптикалық тасымал/берілу Натрий каналдары / рецепторлар Кальций каналдары Синаптикалық көпіршіктер Ацетилхолинэстераза Митохондриялар / АТФ | ||||||
Құндылықтар | Құрмет, өмір бойы оқу. | ||||||
Пәнаралық байлансытар: | Химия – диффузия, кальций, натрий, ацетилхолинэстераза ферменті, холин және сірке қышқылының қалдығы. Физика – электрикалық импульс, әрекет потенциалы, деполяризация. | ||||||
АҚТ қолдану | Электордық оқулықтарды қолдану, презентация, интербелсенді тақта. | ||||||
Алдыңғы білімдер: | Координация және регуляция: 6; 7, 8; 9; 10 сыныптар. | ||||||
Сабақтың барысы | |||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы | Амандасу. (С) Оқушыларға келесі сұраққа жауап беруге ұсыныс жасаңыз:
Жауабы: келесі нейронды стимуляциялау үшін тасымалдаушы заттардың молекулалары немесе нейромедиаторлар босап шығарылады. Сабақтың тақырыбын айқындау. (С) Оқушыларға сабақтың бағалау критерийлерін құрастыруға ұсыныс жасаңыз:
Оқушыларға сабақтың терминологиясымен танысуға ұсыныс жасаңыз. | Презентация | |||||
Сабақтың ортасы | (С) Оқушыларға холинергиялық синапстың құрылысы жазылған ақпаратпен танысуға ұсыныс жасаңыз (белгі қою арқылы оқу). (Жж) (ФБ) Ақпаратпен тансынып болған соң, оқушыларға холинергиялық синаптсың құрлысы салынған суретті үлестіріп, оның құрылымдық бірліктерін жазып шығуын сұраңыз. Критерийлер:
Өзін – өзі бағалау. (Д) Оқушыларға синапстың құрылысы туралы видеоны көрсетіңіз. https://www.youtube.com/watch?v=A_Ns-DZc6Zk Оқушылар өздерінің жауаптарын видео арқылы тексере алады. (Ж) (ФБ) Оқушылардан холинергиялық синаптсың құрылысына кіретін барлық құрылымдық элементтердің қызметін айтып, жазып шығуын сұраңыз. Бірін – бірі бағалауы. (С) Оқушыларға келесі процестерді түсіндіріңіз:
(С) Оқушыларға постсинаптикалық мембрананада орналасатын натрий (ионды) каналдарының құрылысын түсіндіріңіз.
(Жж) (ФБ) Оқушыларға жұмыс парағының №1 тапсырмаларына жауап беруіне ұсыныс жасаңыз. Мұғалімнің бағалауы. | Қосымша №1. Қосымша №2 Синапстың құрылысы туралы видео (орыс тілінде): https://www.youtube.com/watch?v=A_Ns-DZc6Zk Дәптер. Презентация. Презентация. Жұмыс парақ №1. | |||||
Сабақтың соңы | Сабақтың қорытындысы. Рефлексия: 2 жұлдыз және 1 тілек. | Стикерлер. | |||||
Қосымша ақпарат | |||||||
Дифференциалдыоқыту – Көбірекқолдаукөрсетуүшіннеістейсіз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндеттерқоюдыжоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардыңберілгенматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексересіз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздікережелері | |||||
Сабақтың рефликсиясы Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарымақандайөзгерістеренгіздімжәненеліктен? | |||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру