Кері тригонометриялық функциялар анықтамасы. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3А Тригонометрия

Мектеп: Шымкент қаласы ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Кері тригонометриялық функциялар анықтамасы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.1.3.3 арксинустың, арккосинустың, арктангенстің, арккотангенстің анықтамалырын біледі және мәндерін таба алады;

 

Сабақ мақсаттары

санның арктангенсі және арккотангенсінің анықтамаларын және қасиеттерін біледі, олардың мәндерін есептей отырып, функцияларына кері функция болу үшін қандай шарттар орындалуы керек екендігін білетін болады.

 Бағалау критерийлері

  • Анықталу облысы –барлық нақты сандар жиыны екенін біледі;
  • Мәндер жиынын анықтауды білетін болады;
  • Функцияларды жұп тақтылыққа зерттей алады;
  • Функциялардың монотонды екенін білетін болады;

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

математикалық терминдерді дұрыс пайдаланып, кері тригонометриялық функцияны сипаттай алады.

Бөлім бойынша лексика мен терминология

- функция;

- кері функция;+

- монотонды;

- анықталу облысы;

- мәндер жиыны.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Бұл кері тригонометриялық функция туралы пікір кейде/әрқашанда/ешқашан дұрыс болады, себебі ... .

Бұрышты ..... қолдану.

 Құндылықтарды дарыту

Бір-бірін құрметтеп, тыңдауға үйрету

 Пәнаралық байланыстар

геометрия,

 АКТ қолдану дағдылары

Geogebra.org сайты арқылы фукцияларды зерттейді.

Бастапқы білім

Тригонометриялық функция

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі. Жаңа сабақтың тақырыбы және оқу мақсаты жарияланады.

Үй тапсырмасын жұп болып, өзара тексеруді ұйымдастырамын.

Өткенді қайталау. Сұрақ-жауап арқылы.

Ой қозғау:

  • Функция дегеніміз не?.
  • Тригонометриялық функцияларға қандай функциялар жатады?
  • Тригонометриялық функцияларға кері функциялардың болуы?

Слайд 1-2

Сабақтың ортасы

32 минут

Жаңа сабақ: Миға шабуыл әдісі қолданылады. Жаңа сабақ бұрын өтілген тақырыптармен сабақтасып байланыса отырылып, сұрақ - жауап процесі арқылы түсіндіру жүзеге асырылады. Жаңа сабақтың мазмұнын ашуда оқушының белсенділігіне басымдылық беріледі, яғни мұғалім бағыттауыш сұрақтар қою арқылы оқушыны жетістікке жетуге қолдау жасайды, бағыттайды.

Топтық жұмыс (өтілген сабақпен байланыстыра отырып берілген функцияларды топпен отырып зерттеуді ұсынамын) (7 мин)

функцияларына кері функцияны анықтайды, графигін тұрғызады, қасиеттерін анықтайды.

Бағалау критерийлері:

  • Анықталу облысы –барлық нақты сандар жиыны екенін біледі;
  • Мәндер жиынын анықтауды білетін болады;
  • Функцияларды жұп тақтылыққа зерттей алады;
  • Функциялардың монотонды екенін білетін болады;

Деңгейлік тапсырмалар беру арқылы жаңа тақырыпты толықтай түсініп шығуға ықпал ету.

Тапсырманы орындауға оқуышыны жетістікке жетелейтін жоғарыдағы ашық сұрақтарды қойып, орындатамын.

Тапсырмаларды орындау барысында оқушылар өзара бағалау жүргізу арқылы өз-өздерін дамытады және бір біріне құрмет көрсетеді ЖАДА орнату үшін қиындық тудыратын оқушыларды біріктіріп бір біріне түсіндіру жұмыстарын жүргіземін.

Жеке жұмыс:

Ауызша есептеңдер: (Жеке-жеке аты жөндерін атап отырып ауызша есептерді шығартамын ) (6 мин)

№1 а) b) arcsin0-arccos0

№2 a) arctg(-)+arcos b)

№3 a) b)

№4 a) b)

№5 a) b)

№6 a) b)

Қолдану дағдысына арналған есептер: Келтіру формулаларын қолданып есептеу: (6 мин)

№1 a) b)

№2 a) b)

№3 a) b)

Қосымша жылдам шығарып қойған оқушыға тапсырма:

Күрделі деңгейлі тапсырма: (4 мин)

Дұрыс бағыт ұстанулары үшін аралап жүріп тексеріп талқылаймын бағыт-бағдар беремін.

Қатемен жұмыс: Оқушылар есептің шешімі беріледі, оқушылар қатемен жұмыс жасап кері байланыс яғни жинаған ұпай сандарын айтады.

Әр оқушының жұмыс барысын назардан тыс қалдырмай, тексеру жүргізіп бақылау-бағалау журналға белгілеп отырамын.

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма: (6 мин)

Кері байланыс: оқу мақсатына қайта оралып, әр оқушыға ауызша жеке-жеке кері байланыс орнатамын. (3 мин)

Флипчарт қағазы, түрлі түсты маркерлер

Слайд 6-7

Слайд 8

Слайд 9

Қосымша 1

Соңы

3 мин

Үйге тапсырмасы. Үй тапсырмасын күнделіктеріне түсіреді. Үй тапсырмасына бағыт бағдар беремін. (Қосымша – 2 нің жұптары)

сілтемесіне кіріп, өз білімдерін толықтырады.

Рефлексия. Стикер тарқатып, сабақтан алған әсерін, білімін, пікірін, ұсыныстарын жазады.

Мен бүгін білдім ...

Маған бүгін түсініксіз болды ...

Менің ұсынысым ...

Кері байланыс. бақылау-бағалау журналындағы мәліметтерге сүйене отырып, оқушылардың жетістіктері мен әлі де қол жеткізу керек мәселелер айтылады

Қосымша-2

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Білу-түсіну

Қолдану

Анализ, синтез

Дұрыс үшбұрышты призманың, боялған жақтарының арасындағы бұрыгын анықтаңыз.

Дұрыс үшбұрышты призманың, боялған жақтарының арасындағы бұрыгын анықтаңыз.

Дұрыс төрбұрышты пирамиданың боялған жақтарының арасындағы бұрышын анықтаңыз.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу