Келтіру формулалары. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар Тесерілді:_______

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.2Абөлім: Тригонометриялық функциялар

Мектеп: Назарбаев Зияткерлік мектептері

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Келтіру формулалары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

9.2.4.4

келтіру формулаларын біледі және қолданады;

 Сабақ

 мақсаттары

Келтіру формулаларын енгізу; тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде, есептеулерде келтіру формулаларын қолдану және өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын дамыту

 Жетістік

  критерийлері

 

  • Келтіру формулаларын біледі;
  • Есептер шығаруда келтіру формулаларын қолданады;

 Тілдік

 мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • бірлік шеңбер, тригонометриялық дөңгелек;
  • бұру бұрышы;
  • тригонометриялық функция;
  • кез келген бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, котангенсі;

.Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • егер келтіру бұрыштары арқылы жүргізілсе, онда функция атауы өзгереді;
  • егер келтіру бұрыштары арқылы жүргізілсе, онда функция атауы өзгермейді;
  • егер ... болса, онда оң (теріс ) таңба қойылады.

 Құндылықтарды

 дарыту

Сыйластық, бірлестік.

 Пәнаралық

 байланыстар

Алгебра

 АКТ қолдану

 дағдылары

Интербелсенді тақтаны қолдану

Бастапқы білім

«Функция», «аргумент» ұғымдарын біледі.Функцияның графигін және оның қасиеттерін біледі. Геометрия курсынан сүйір бұрыштың тригонометриялық функцияларының анықтамаларын біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Амандасу. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.

Үй тапсырмасының орындалуына кері байланыс беру.

Жаңа сабақ

5мин

Жеке жұмыс

13мин

5 мин

Жеке жұмыс

5мин

Сабақ мақсатын оқушылармен бірге талқылап қою:

«КЕЛТІРУ» сөзін қалай түсінесіңдер?

Келтіру формуласы нені білдіреді?(күрделі түрлендіруді қарапайым түрге келтіреді)

  • Оқушылардан бірлік шеңберде нүктесін бұрышқа бұрып, осы бұрыштың синусы мен косинусын есептеуді ұсыну.

,

;

формуласын оңай алуға болады. бұрышқа бұрғанда тағы сол нүкте алынады.

;

үшін талқылау жүргізу.

  • Бірлік шеңбер арқылы кейбір келтіру формулаларын оқушылардың өздігінен қорытып шығаруына мүмкіндік беру мақсатында жұмыс парағын ұсыну.
  • Жұмыс парағының нәтижесін сыныппен талқылап қорытынды жасау және барлық тригонометриялық функцияларға ортақ келтіру формуласын қолдану алгоритмін құру.

АЛГОРИТМ

1-қадам. Функция атауының өзгеруін анықтау:

  • егер келтіру -тақ (, ) бұрыштары арқылы жүргізілсе, онда функция атауы өзгереді, яғни ;
  • егер келтіру –жұп() бұрыштары арқылы жүргізілсе, онда функция атауы өзгермейді;

2-қадам. Теңдіктің сол жағындағы бұрышқа тиесілі ширекті анықтау;

3-қадам.Теңдіктің сол жағындағы функцияның таңбасын анықтап, оны оң жақтағы функцияның алдына қоямыз.

Осы алгоритм бойынша әр түрлі бұрыштағы тригонометриялық функциялардың мәндерін табуға болады.

Кез келген келтіру формуласын бұрыштың градустық өлшемі үшін де жазуға болады, яғни тригонометриялық функциялар аргументінде

өрнектер болғанда.

Тапсырма 1: Алгоритмді қолданып кестені толтырыңыз:

sin

cos

tg

ctg

Нәтижені оқушылар экрандағы жауаппен тексереді.

Ю.Н. Макарычев и др. Алгебра. Учебник для 9 класса. М.: 2000г.-272с.http://online.anyflip.com/qmwb/ocon/mobile/index.html#p=37 (35-43 б.)

Қосымша-1

Слайд 2

http://bilimland.kz/ru/content/structure/887-trigonometriya#lesson=10034

Слайд 3

Бекіту

Жеке жұмыс

15 мин

Сабақ мақсатын және жетістік критерилерін қайталау.

  • Келтіру формуласын пайдаланып есептеңіз:
  • =
  • Өрнекті ықшамдаңыз:
        • Жауабы: 1
        • Жауабы: ctg
        • Жауабы: -10
        • Жауабы: -4

М.И.Шабунин, http://eastvalleyhs.com/wp-content/uploads/2016/08/Sha10-11.pdf (92 б.)

«Шың» тест: http://online.anyflip.com/qmwb/pjjf/mobile/index.html#p=82

Слайд 4-5

Сабақтың соңы

4 минут

Екінші сабақты қорытындылау:

1. Қай жағдайда тригонометриялық функциялардың атауы өзгереді?

2. Қандай жағдайда функция атауы өзгермейді? 

3. Келтіру формуласының оң жағындағы функцияның таңбасын қалай анықтауға болады?

Үй тапсырмасы:

        • 1.

Есептеңдер:

Өрнекті ықшамда:

Шыныбеков А.Н. Алгебра-9. Атамұра

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай

Ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
Пікір жазу