Келтіру формулалары. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Математика

Тоқсан ІІ

Ұзақ мерзімді

жоспар бөлімі:

9.2А бөлім: Тригонометриялық функциялар

Атырау қаласы химия – биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Изтелеуова Г.Д.

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтақырыбы

Келтіру формулалары.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.4.4 Келтіру формулаларын біледі және қолданады;

 Сабақ мақсаттары

Келтіру формулаларын қорытып шығару және қолдана білу.

 Бағалау критерийлері

Келтіру формулаларын біледі

Келтіру формулаларын қолданады

 Тілдік мақсаттар

Оқытудың тілдік мақсаттары:

Оқушылар:

  • Тригонометриялық функциялардың графиктерін салу алгоритмін сипаттайды;
  • графикалық кескіндеу арқылы тригонометриялық функциялардың қасиеттерін сипаттайды;

тригонометриялық функциялардың графиктерінің түрлендіруін түсіндіреді.

Бөлім бойынша лексика мен терминология:

  • бірлік шеңбер, тригонометриялық дөңгелек;бұру бұрышы;
  • тригонометриялық функция;
  • кез келген бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, секансі, косекансі, котангенсі;асимптоталар; функцияның тақтығы/жұптығы;максимум және минимум нүктелері;
  • период;амплитуда;

тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендіру: созу, сығу, координата осі бойымен параллель көшіру, симметриялы кескіндеу.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • радианды градусқа айналдыру үшін….
  • градусты радианға айналдыру үшін…
  • бұру бағыты …… оңболады.
  • y = а sinx графигі ордината осіменсығылады, егер …
  • y = acosxграфигінің ординатаосімен созылуы …
  • көбейткіш a<0болғанда,y = asinx графигі …..симметриялы бейнеленеді;
  • y= sinbx функциясының графигі b>1 болғанда ….
  • 0<n<1 болғанда y = cosnxфункциясының графигі …осі бойымен созылады;
  • y= sin (x-m)графигі… бойымен параллель көшіріледі,

егерm>0, график … жылжиды, егерm<0, график …. жылжиды;

у = f(х) + nфункциясының графигі, мұндағыf(х) – тригонометриялық функция, …жоғары жылжиды; … төменжылжиды.

 Құндылықтарды дарыту

Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту.бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау

 Пәнаралық байланыстар

Оқушылардың тригонометриялық функциялардың графигін салу және оның қасиеттерін зерттеу дағдысы бұдан әрі қарай математиканың бөлімдерін,соның ішінде «Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер» бөлімін оқығанда қажет болады және физиканың формулаларынт үсіну, қолданбалы есептерді шешуге негіз болады.

 АКТ қолдану дағдылары

Power Point презентациялары арқылы сыни тұрғыдан ойлау мен зерттеу дағдыларының дамыту.

Бастапқы білім

«Функция», «аргумент» ұғымдарын біледі.Функцияның графигін және оның қасиеттерін біледі. Геометрия курсынан сүйір бұрыштың тригонометриялық функцияларының анықтамаларын біледі.

Сабақтың түрі

Білім мен дағды, іскерлікті меңгерту сабағы

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

1-сабақ.

Сабақтың басы 2 минут

I.Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеру.

Ресурстар

3 минут

3 минут

5 минут

5 минут

5 минут

5 минут

5 минут

3 минут

ІІ. «Ой қозғау»

Келтіру формулаларын қайталау мақсатындағы тапсырмалар.

№1 Сәйкестендіріңіз:

Есеп шарты

Жауабы

tg(π-α)

tgα

cos(2700 -α)

-cosα

ctg(π+α)

-ctgα

sin(π -α)

cosα

sin(900+α)

sinα

cos(3600-α)

sinα

ctg(2π -α)

ctgα

tg(2π/3 +α)

-ctgα

tg(3600+α)

tgα

sin(2π +α)

cosα

-sinα

ctg(2π+α)

-tgα

№2

Өрнектің мәнін табыңыз: (Есеп шарты мен жауабы бойынша оқушыларды жұпқа бөлу)

ІІІ. Жұппен жұмыс:

Келтіру формулаларын қолдану біліктілігі мен дағдыларын жетілдіру үшін «Автобус аялдамасы» ойынын ойнатамыз. Оқушыларды жұптарға біріктіреміз. Столдарға (аялдама) дайындалған парақтар қойылады да, жұптар берілген тапсырманы орындайды. Мұғалім белгі бергенде жұптар бір аялдамадан екіншісіне жылжи отырып, жұмыстарды орындауға көшеді.

  • Аялдама тапсырмалары

Есептеңіздер:

 

Дескриптор

1

Келтіру формуласын қолданады

2

Тригонометриялық функциялардың кестелік мәндерін біледі

3

Өрнектің мәнін табады

2-Аялдама тапсырмалары

. Өрнекті ықшамдаңыздар:

3)

 

Дескриптор

1

Келтіру формуласын қолданады

2

Негізгі тригонометриялық теңбе-теңдікті қолданады

3

Таңбаны анықтайды

4

Өрнекті ықшамдап мәнін табады

3-Аялдама тапсырмалары

Тепе – теңдікті дәлелдеңіздер:

 

Дескриптор

1

Келтіру формуласын қолданады

2

Негізгі тригонометриялық теңбе-теңдікті қолданады

3

Таңбаны анықтайды

4

Өрнекті ықшамдап тепе- теңдікті дәлелдейді

4-Аялдама тапсырмалары

Өрнекті түрлендіріңіздер:

 

Дескриптор

1

Келтіру формуласын қолданады

2

Негізгі тригонометриялық теңбе-теңдікті қолданады

3

Таңбаны анықтайды

4

Өрнекті ықшамдап мәнін табады

5-Аялдама тапсырмалары:

Есептеңіздер:

 

Дескриптор

1

Келтіру формуласын қолданады

3

Өрнектің мәнін табады

Кері байланыс. Бағалау.

http://bilimland.kz/ru/content/structure/887-trigonometriya#lesson=10034

Ю.Н. Макарычев и др. Алгебра. Учебник для 9 класса. М.: 2000г.-272с.

http://online.anyflip.com/qmwb/ocon/mobile/index.html#p=41

Шыныбеков Ә.Н. «Алгебра»

9 кл

http://online.anyflip.com/qmwb/ocon/mobile/index.html#p=41

/

А.Х. Шахмейстер

«Тригонометрия»

Сабақтың соңы

1 минут

3 минут

Үй жұмысы:

№1

Өрнектің мәнін табыңыз:

№2

Тепе –теңдікті дәлелдеңіз:

Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз.

«Сөйлемді жалғастыр» (дәптерге жазады).

  • Бүгінгі сабақта... білдім
  • … үйрендім
  • … қиындықттуындады
  • … әлі де жұмыстануым керек

5. … мағанқызықболды?

http://online.anyflip.com/qmwb/ocon/mobile/index.html#p=41

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалауоқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу