Келтіру формулалары. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

9.2А Тригонометриялық функциялар

Химия-биология бағытындағы НЗМ Атырау қаласы

Күні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны: 9

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Келтіру формулалары

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.4.4 келтіру формулаларын біледі және қолданады;

 Сабақ мақсаттары

Оқушыларды келтіру формулаларын есте ұстауға, есептер шығаруда қолдана білуге қалыптастыру, білімдерін жинақтап, тексеру.

 Бағалау

 критерийлері

Келтіру формулаларын біледі

Келтіру формулаларын қолданады

 Тілдік мақсат

Оқушылар:

  • тригонометриялық функциялардың графиктерін салу алгоритмін жазады;
  • графикалық кескіндеу арқылы тригонометриялық функциялардың қасиетін сипаттайды;

тригонометриялық функциялардың графиктерінің түрленуін түсіндіреді.

Пәндік лексика мен терминология

  • радиан;
  • бірлік шеңбер, тригонометриялық дөңгелек;
  • бұру бұрышы;
  • тригонометриялық функция;
  • кез келген бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, секансі, косекансі, котангенсі;
  • асимптоталар;
  • функцияның тақтығы/жұптығы;
  • максимум және минимум нүктелері;
  • период;
  • амплитуда;

тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендіру: созу, сығу, координата осі бойымен параллель көшіру, симметриялы кескіндеу.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • Радианды градусқа айналдыру үшін….
  • Градусты радианға айналдыру үшін…
  • Бұру бағыты …… оң болады.
  • y = а sin x графигі ордината осімен сығылады, егер …
  • y = a cos x графигінің ордината осімен созылуы …
  • көбейткіш a<0 болғанда y = a sin x графигі …..симметриялы бейнеленеді;

 Құндылықтарды

 дарыту

 

 

Ынтымақтастық: жақсы қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, сындарлы тіл табу, қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлану сынды қасиеттерді қамтиды.

 Пәнаралық

 байланыстар

Математика

Оң және теріс сандар. Декарттық координаталар жүйесі.

Геометрия

Синус, косинус, тангенс және котангенс анықтамалары

 АКТ қолдану

 дағдылары

Презентация

Бастапқы білім

Бірлік шеңбер, градусты радианға айналдыру және керісінше. Синус, косинус, тангенс және котангенс анықтамасы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

15 минут

І. Ұйымдастыру.

Амандасу

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Сынып зейіндерін сабаққа аудару

Ой қозғау:

  • екені белгілі. Егер болса, онда табыңыз.
  • Суреттегі шарттарды пайдаланып, таудың биіктігін табыңыз.
  • Доп қақпаға түсу үшін оның ұшу бұрышы қандай болу керек?

Колмогоров

10-11 сынып

Оқу жоспары

Ортасы

15 минут

8 минут

20 минут

10минут

8 минут

Жаңа тақырыпты ашу:

Егер бұрышының функциялары берілсе, онда оларды α бұрышына байланысты тригонометриялық функцияларға келтіру ыңғайлы.

Келтіру формулаларын k =1;2;3;4 болған жағдайда, өрнегін, яғни бұрыштары үшін қарастырамыз.

1-мысал. Егер: а) б) болса, онда -ның мәндерін табу қажет.

Шешуі:

а) болғандықтан, келтіру формулаларын қолдана отырып,

теңдіктерін аламыз.

б) болатынын ескерсек, онда

теңдіктерін аламыз.

2-мысал. Кез-келген α үшін

Теңдігі орындалатынын дәлелдейік.

Шешуі:

Келтіру формулалары бойынша теңдігі орындалады. Онда

Сыныппен жұмыс:

№236 или №406. Приведите выражение к тригонометрической функции угла из промежутка :

  • .

№237 или №407. Приведите выражение к тригонометрической функции угла из промежутка

№240 или №410. Өрнектің мәнін тбыңыздар

№242 или №412. Есептеңіздер

№243 или №413. Өрнектің мәнін табыңыздар

№416 или №246. Өрнекті ықшамдаңыздар:

.

№418 или №248. Өрнектің мәнін табыңыздар:

Бағалау: Тақтаға есеп шығарған оқушыларды сиайликтермен бағалау

Жұптық жұмыс

№240(2, 4, 6). Өрнектің мәнін табыңдар:

2)

4)

6)

242(2). Есептеңдер:

№247. Теңбе-теңдікті дәлелдеңдер:

1)

2)

4)

Бағалау: Жұптар дәптерлерімен ауысып, жұптар бірін – бірі тексереді

Жеке жұмыс

№245(2, 4). Өрнекті ықшамдаңдар:

2)

4)

№246(2, 4). Өрнекті ықшамдаңдар:

2)

4)

Бағалау: Оқушылар өздерін – өздері бағалайды.Оқушылардың қолдарында жасыл және қызыл қалам болады.

Ә.Н.Шыныбеков

Алгебра – 9 сынып

Оқушыларғы тапсырмалар жазылған бетшелер таратылады.

Сабақтың соңы

3 - мин

Үйге тапсырма: №249

IX.Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу