Қазақстан Республикасында азаматтық қоғам институттарының дамуы. Құқық негіздері, 11 сынып, сабақ жоспары.
Пән: Қазіргі әлемдегі Бөлім: Қазақстан Республикасының қоғамы Күні: Сынып: | Мектеп : НЗМ Өскемен Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқан оқушылар саны:_______ Қатыспаған оқушылар: _________ | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Қазақстан Республикасында азаматтық қоғам институттарының дамуы | ||||||||||||||||||||||||
Пәндік мақсат | Қазақстан қоғамының құрылымын талдау | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Қазақстан қоғамын жіктеу арқылы әлеуметтік қатынастарды ашып, әлеуметтік институттардың рөлін бағалау. | ||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Қоғамдық қатынастарды біледі Әлеуметтік иниституттардың рөлін бағалай алады. | ||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Зерттеу мен тапсырмалардағы жазба жұмысын қолдана отырып, мәселені түсіндіретін жазбаша және ауызша баяндама жасау. | ||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
|
|
|
|
|
| |||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Экономика, Әлеуметтану | ||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Сабақта интерактивті тақтадан слайдтар көрсетіледі. Интернет желісі пайдаланылады. | ||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Мектеп бағдарламасы шеңберінде география, тарих, АКТ пәндері бойынша алған білімдері мен дағдылары | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспар кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | М/Б 1. «Еркін ойлау» стратегиясы арқылы «Қоғам» дегеніміз не? өз ойларын дәптерге түсіреді. 2 Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ ОМ анықтап алынады. 3. Оқушылардың ойларын қорытып, анықтама жаздыру 4. Қоғамның құрылымын презентация арқыл түсіндіру Жетелеуші сұрақтар:
Анықтама: Қоғам – бекітілген бірлескен аумағы, жалпы мәдени құндылықтары және ортақ заңнамалық жүйесі,сондай-ақ ортақ әлеуметтік нормаға негізделген адамдардың бірлестігі. Презентация: | Тимошинов В.И. Мәдениеттану. Қазақстан. Еуразия. Шығыс. Батыс (Әлемдікмәдениетбойыншаанықтамалық): оқуқұралы / В. И. Тимошинов. - бесіншібасылым. - Алматы: Нус, 2008. | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | Мағынаны тану М/Ж 1. Бағыттаушы сұрақ арқылы қоғамның 4 қатынасын ашу 2. Оқушылар осы қатынастарға өзіндік анықтамаларын береді 3. Оқушылардың ойларын білген соң, дұрыс жауапты шығару 4. Қоғамның қалыптасуын қорытындылау Түсініктеме: Қоғамның тіршілігі негізгі төрт салада жүзеге асырылады Бағыттаушы сұрақ: Қандай салалар деп ойлайсыңдар деп ойларын білу Экономикалық Әлеуметтік Саяси Рухани. М/Ж 1. Танымдық мәтін беру 2. Жұпта сәйкестендіру тапсырмасын орындау 3. Әлеуметтік институттардың мақсаттары мен функциялары. Танымдық мәтін: Әлеуметтік институт – тарихи қалыптасқан, қоғамда белгілі бір функцияларды, соның ішінде ең бастысы – әлеуметтік қажеттіліктерді қанағаттандыруды іске асыратын адамдардың бірлескен қызметін ұйымдастырудың тұрақты нысаны. Олар қоғамның аса маңызды (негізін қалаушы) өмірлік қажеттіліктерін қанағаттандыруға арналған. Жалпы саны төртеу, бірақ төртеуі де негізгі әлеуметтік институттар болып табылады:
М/Б 1. Оқушылар мәтінді оқып, мәтін ашатын сұрақтың төрт түрін құрастырады. 2. Құрастырған сұрақтарын досымен ауыстырып, бір сұраққа жауап жазады Талдау сұрақтары: ? «сипаттама» ? «түсіндіру» ? «талдау ? «бағалау» | «Қазіргі әлемдегі Қазақстан» пәні бойынша 11 сынып бағдарламасы тақырыптырыңыз тезистары: Назарбаев Зияткерлік мектептер мұғалімдеріне арналған әдістемелік құрал/құраст.: Р.А. Қаратабанов | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | III. Ой толғау. М/Б 1. Оқушыларға «Орта тап» туралы бейне фильм тыңдату 2. Бейне фильмдегі ойды арнайы мәтіннің көмегімен пайым жасайды
Мәтін: Президент Нұрсұлтан Назарбаев 2003 жылы «Файнэншл Таймс» газетіне берген бір сұхбатында орта тапқа ерекше ден қойғандығын былайша сипаттапты: «Біз қазір жоғарыда 10-15 пайыз байлар, төменде, мүмкін, 10-15 пайыз кедейлер, мына жерінде (ортасы) орта тап (60-70 пайыз) болатын қоғам құрғымыз келеді». | Кері байланыс парақтары | |||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||
Қабілеті орташа оқушылар: 1 және 2 тапсырманы орындай алады Қабілеті жоғары оқушылар: Барлық тапсырмаларды орындайды | Берілген мақсаттар бойынша құрастырылған тапсырмаларды оқу барысында дұрыс жауап көрсете отырып қалыптастырушы жұмыс жүреді | Бөлмедегі қауіпсіздік жағдайды қадағалау; | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 1: 2: |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?