Тарихи жәдігерлер. Қазақ тілі, 11 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ. 1 нұсқа.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

6-бөлім. Ұлттың тарихи жәдігерлерін сақтау.

Шешендік сөздер

Пән: ҚАЗАҚТІЛІ (Т1)

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ғылым мен техника жетістіктерінің әсері

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

11.1.2.1 Мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;

Сабақтың мақсаттары

Тыңдалым материалының негізгі ойын, көзделген аудиториясын ажырата алады.Тілдік қолданысын талдап, автор көзқарасын, көңіл-күйін танытатын тілдік құралдардың рөлін анықтайды. Мәтіннің түрлерін ажырата алады.

Күтілетін нәтиже

Барлық оқушылар:

Берілген суреттерге сүйене отырып, топта талқылау жасайды. Мәтіннің түрлерін ажырата алады.Тыңдалым бойынша ой арқылы сабақтың тақырыбын болжайды.

Оқушылардың көбісі:

Әңгіме жанрлық, стильдік ерекшеліктерін саралай алады. Өз көзқарасын жан–жақты тұжырымдап, мысалдар арқылы дамытып, дәлелдей біледі.

Оқушылардың кейбірі:

Ой жүйелігін сақтап, ерекше тәсілдемені қолданып жаза алады.Жұмыстың ұтымды тұстары мен сәтсіз тұстарын анықтай алады.

Бағалау критерийлері

  • Аудиомәтінде көтерілген мәселені анықтайды.
  • Тыңдалым материалынан аудиториямен байланысты ажырата алады.
  • Автор көзқарасы, көңіл-күйін танытатын тіркестердің рөлін анықтайды.
  • Тарихпен байланыстырып айта алады.
  • Тақырыптан ауытқымай, ойын нақты жеткізеді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар түсінеді және сипаттайды...

Тақырыпқа байланысты сөздер және терминдер: жәдігер, сақ, сармат, өркениет, ғұрыптық, жебе, қанжар. т.с.с.

Тақырыпқа байланысты қолданатын тіркестер:

Менің ойымша...

Бір жағынан...

Мен осы көзқараспен ... келісемін/келіспеймін.

Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Жауапкершілік (топтың әр мүшесінің өз тапсырмасын жауапкершілікпен орындауы).

Құрмет (әр топтың ойына, пікіріне құрметпен қарауы, елге, әлем елдеріне деген құрмет).

Осыған дейін меңгерілген білім

ІІ тоқсанда өтілген бөлімдер мен тақырыптарды еске түсіртемін.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер, қажетті құралдар

Сабақтың басы

5 минут

Ұйымдастыру және сабақтың мақсатын айқындау кезеңі:

І. Амандасу

ІІ. Оқушыларды түгендеу

ІІІ. Қайталау

ІІ тоқсан бойынша қайталау жасалады:

  • Өткен тоқсанда қандай тақырыптар мен оқу мақсаттарын меңгердіңдер?
  • Қай тақырып сіздерге ұнады және несімен ұнады?
  • Оңай меңгерген оқу мақсаты мен сендерге қиындық тудырған оқу мақсаты туралы не айтасыңдар?

ІҮ. Жаңа оқу мақсатымен таныстыру.

Ү. Қызығушылықты ояту: топқа бөлу

Оқушылар«Таяқша» әдісі арқылы аттары жазылған таяқшалар бойынша бес оқушыдан топтасады.

презентация

аттары жазылған таяқшалар

Сабақтың ортасы

3 минут

5 минут

20 минут

5 минут

2 минут

Мағынаны ашу немесе мақсатқа жету үшін әрекеттер кезеңі:

1-қадам. Тыңдалымалды тапсырмасы Т/Ж, С/Ж

  • Тақтаға көне зергерлік бұйымдардың суреті ілінеді.
  • Оқушыларға суреттер арқылы сабақтың тақырыбына болжау жасатады, одан кейін тақырыпты таныстырады.Оқушылармен бірге талқылайды.

Бағалау критерийі:

  • Берілген суреттерге сүйене отырып, топта талқылау жасайды.
  • Суреттегі ой арқылы сабақтың тақырыбын болжайды.
  • Өз ойларын толық әрі жүйелі жеткізеді.

2-қадам. Тыңдалым тапсырмасыС

Оқушыларға «Торғай өңірінен табылған тарихи жәдігерлер» туралы бейнебаян көрсетіледі.

 

Бағалау критерийі:

  •  Мәтінді мұқият тыңдайды.
  •  Тыңдалым материалындағы негізгі ой мен аудиторияға бағытталған сөздер және автор көзқарасын танытатын, көңіл-күйін көрсететін сөздерге назар аударады.
  •  Кем дегенде, жеті тірек сөз жазып алады.

3-қадам. Тыңдалымнан кейінгі тапсырмалар Т/Ж

  • Тыңдалым материалынан аудиториямен байланысты танытатын тілдік қолданысына талдау жасайды.
  • Жәдігерлердің қай дәуірге тән екенін ажырата алады.
  • Эмоционалды-экспересивті сөздерді тауып, автордың қандай мақсатта қолданғанын талдайды.
  • Автор көзқарасы, көңіл-күйін танытатын тіркестердің мәнін ашады.
  • Оқушылар тыңдалым мәтініндегі негізгі ойды анықтап айтады.

Бағалау критерийі:

  • Аудиомәтінде көтерілген мәселені анықтайды.
  • Тыңдалым материалынан аудиториямен байланысты ажырата алады.
  • Автор көзқарасы, көңіл-күйін танытатын тіркестердің рөлін анықтайды.

4-қадам. Бағалау Ж/Ж

Топтар бір-бірлерін бағалау критерийлеріне сай өзара бағалайды және ұсыныс білдіреді.

5-қадам. Қорытынды

Біз бүгін сабақта жаңа ... алдық.

Біз ... үйрендік.

Сабақта ... ескеру керек.

Жаңа сабақ ... өтті.

4-қадам. Үй тапсырмасы

«Шешендік өнер» тақырыптарына сай төрт мақал, екі дәйексөз, бір қызықты дерек қарастырып келу.

Бағалау критерийі:

  • Тақырыпқа сай ақпарат саралай алады.
  • Екі мақал, бірдәйексөз жатқа айтады.

https://www.youtube.com/watch?v=7-vS7f4igXs

суреттер

презентация

https://abai.kz/post/66197

Сабақтың соңы

3минут

Кері байланыс «3-2-1»

  • Сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;
  • Алдағы сабақтарда маған қажет 2 аспект;
  • Сабақ барысында туындаған 1 сұрақ не ұсыныс.

таратпа

Қосымша ақпарат

Дифференциалау

  •  Мәтіннің түрлерін ажырата алады – қарапайым деңгей
  •  Әңгіменің, баяндаманың жанрлық, стильдік ерекшеліктерін саралай алады – орта деңгей

Ерекше шығармашылық тәсілдемені (креативті ой) қолданып әңгіме не баяндама жаза алады – жоғары деңгей

Бағалау

Бағалау критерийі арқылы жеке, топқа жұмыс тапсырмасын ұсынамын.

Пәнаралық сілтемелерДенсаулық пен қауіпсіздікті тексеруАКТ сілтемелер:

презентация, алынған материал сілтемелері

Қабілеттері жоғары оқушы үшін сыныптастарын үйрету және қабілеттері төмен оқушыларға қолдау көрсету үшін қабілеттері аралас жұптар құру.

Оқушылар, топтар бір-біріне кері байланыстар береді.

Бұл сабақта НЗМ құндылықтарын дамыту үшін қандай мүмкіндіктер бар?

Оқушылар сыныптасын және өзін-өзі бағалау үшін бірге жұмыс жасайды.

Жұптың әр мүшесі тапсырмаға жауапкершілікпен қарайды.

Оқушылар әр жұптың ойына, пікіріне құрметпен қарайды, қазақ тіліне, алаш арыстарының қанатты сөздеріне құрмет білдіреді.

Тақырыпқа сай тарих пәнімен пәнаралық байланыс болады.

Қорытынды жасау

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды ма?

Оқушылар бүгін не меңгерді?

Оқу атмосферасы қандай болды?

Мен жоспарлаған бөліну дұрыс болды ма?

Мен кестеге сәйкес жүрдім бе?

Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер жасадым және неге?

Төмендегі торкөзді өз сабағыңызға қорытынды жасау үшін қолданыңыз. Сіздің сабағыңыз туралы сол жақта орналасқан ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Қай екі әрекет жақсы өтті (оқыту мен оқуды ескеру қажет)?

1:

2:

Қай екі әрекет сабақты нығайтуы мүмкін (оқыту мен оқуды ескеру қажет)?

1:

2:

Менің келесі сабағымда ескерілетін, бұл сабақтан сынып немесе жеке тұлғалар туралы не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу