Шөлмектегі су: шынайы бағасы. Қазақ тілі, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ:

Қазақ тілі мен әдебиеті

Қарағанды қ. ХББ НЗМ

Уақыты: 17.02.2021ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Сағынтаева Жібек Қуандыққызы

Сыныбы: 8Е (2-топ)

Қатысқан оқушылар саны: 12

Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы:

Шөлмектегі су: шынайы бағасы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты

Т5. Негізгі ойды анықтау

8.Т5. Тірек сөздер, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау.

Сабақ мақсаты

Тірек сөздер, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау.

Бағалау критерийлері

-Тыңдалым мәтініне сай ақпараттарды дұрыс анықтайды.

-Мәтінде көтерілген мәселенің себебін түсінеді.

-Мәселенің салдарына талдау жасайды.

-Шешу жолдарын ұсынады.

-Өз ойын білдіруде мақал-мәтелдерді мазмұнына сай орынды қолданады.

Тілдік міндеттер

Білім алушылар істей алады.

Бірінші сөйлем «Менің ойымша,... »

Екінші сөйлем «Себебі, оны былай түсіндіремін … »

Үшінші сөйлем «Оны мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … »

Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мынадай қорытынды шешімге келдім .... ».

Құндылықтарды қалыптастыру

Жауапкерлішік, ынтымақтастық, құрмет

Пәнаралық байланыс

Биология, география

АТҚ қолдануы

Бейнематериал көру, «Forms» қосымшасы, «жазба кітапшасымен» жұмыс жасау

Алдыңғы білімі

Оқушылар алдыңғы сабақта биоалуантүрлілік туралы мәтінмен жұмыс жасап, тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді, мақал-мәтелдерді меңгерді.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған қызмет түрлері:

Ақпарат көздері

Басы

Қызығушылықты ояту

  • Бұл сулар туралы не айтасыздар?
  • Ауыз суынан айырмашылығы неде?
  • Сабақтың тақырыбы қандай болуы мүмкін?

Ортасы

Оқушылар оқу мақсаты негізінде сабақ мақсатын өздері айқындайды.

Оқу мақсатына сай бағалау критерийлері таныстырылады.

Тыңдалымалды тапсырма(Жаңа сөздермен жұмыс)

Оқушылар «Вордуол» қосымшасы арқылы өз беттерінше жаңа сөздермен танысып, мағыналарын ажыратады. Жаңа сөздер арқылы мәтіннің тақырыбын болжайды.

Тыңдалым тапсырмасы

Бейнебаянды тыңдап, оған сай ақпараттарды анықтаңыз.

Дескриптор:

  • Бейнебаянды тыңдайды 3 мин;
  • 4 шын ақпаратты белгілейді; 5мин
  • Бейнебаянды 2-рет тыңдайды.

Ақпарат

Шын

Жалған

1.Энергияның артық шығыны шөлмектегі суға жұмсалады.

2. Құбыр суы шөлмектегі суға қарағанда 10000 есе арзан.

3 Құбыр суында «көміртек ізі» 500 есе болады.

4.Шөлмектегі суды жергілікті тасымалмен тасымалдайды.

5.Барлық шөлмектерді жасау үшін қазбалы отынды тұтынады.

6. Қаптама материалдар жасауға қолданылған пластиктер қоршаған ортаға зиянын тигізбейді.

7.Жаңартылмалы энергия көздерін шөлмекті өндіру мен тасымалдауда қолданады.

«Мақалды тап» сергіту сәті

  • Судың да сұрауы бар.

  • Су анасы-бұлақ,

Сөз анасы-құлақ

  • Су ішкен құдығыңа түкірме

  • Бұлақ көрсең, көзін аш

Тыңдалымнан кейінгі тапсырма

«Қоршаған ортаға зиян келтіретін өндірістердің бірі – шөлмектегі су өндірісі» деген тақырыптың өзектілігі мен себебін, салдары мен шешімін анықтаңыз

Дескриптор:

  • Шөлмектегі су өндірісінің өзектілігін бір сөйлеммен түсіндіреді;
  • Мәселенің 2 себебін анықтайды;
  • Мәселенің 2 салдарын анықтайды;
  • Мәселенің 2 шешімін ұсынады;
  • Мақал-мәтелдерді қолданып, мәселенің 2 шешімін ұсынады.

Кері байланыс

Қай оқушының пікірі ұнады? Неге?

Қай оқушының пікірі сізге ой салды?

Бағалау

Оқушының аты-жөні

 

 

Бағалау критерийлері

Төмен

Орта

Жоғары

Мәтінге сай ақпараттарды дұрыс анықтайды.

 

Бейнебаяннан тақырыпқа сай 1 ғана ақпаратты анықтайды.

Бейнебаяннан тақырыпқа сай 2 ақпаратты анықтайды.

Бейнебаяннан тақырыпқа сай 3-4 ақпаратты анықтайды.

Мәтінде көтерілген мәселенің себебін түсінеді.

Мәселенің себебін анықтаудан қиналады.

Мәселенің

1 себебін анықтайды.

Мәселенің

2 себебін анықтайды.

Мәселенің салдарына талдау жасайды

Мәселенің салдарын анықтаудан қиналады.

Мәселенің

1 салдарын анықтайды.

Мәселенің

2 салдарын анықтайды

Шешу жолдарын ұсынады

Мәселенің шешімін ұсынуға қиналады.

Мәселенің

1 шешімін ұсынады.

Мәселенің

2 шешім ұсынады.

1-2 оқушының өзін-өзі бағалауы тыңдалады.

Ойынға сілтеме:

https://wordwall.net/ru/resource/4139285/%d1%81%d1%83-9-10

Соңы

Рефлексия «+-!»

+ білімімді қолданамын

-түсінбегенім бар

!-келесі сабаққа ұсыныс

Қосымша ақпарат

Рефлексия

Оқу міндеттері/сабақ міндеттері орындалды ма?

Білім алушылар бүгін не үйренді?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

Жоспарға қандай өзгерістер енгізілді?

Сіз өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз.

Сіздің сабағыңызға анағұрлым тән сол жақ блоктағы сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақты жоспарлауда оқушылардың оқу мақсатына жетуіне баса мән беруге тырыстым. Т2 сыныбы болғандықтан тапсырмалар Блум таксононмиясының білу, түсіну, қолдану деңгейлерінде негізделіп жасалды. Сабақтың кезеңдері бір-бірімен логикалық тұрғыда байланысты болды. Лексикалық тақырып бойынша алдыңғы сабақтармен байланыс жасалғаны оқушылардың мақал-мәтелдерді жақсы меңгергенінен байқалды. Сабақ барысында Т2 сынып оқушыларына жаңа сөздерді Wordwall қосымшасы арқылы меңгерткенім ұтымды болды. Оқушылар сөздікпен жұмысты қызыға орындады. Тыңдалым материалдарын таңдауда да оқушылардың жас ерекшелігі ескерілді. Саралау сабақтың тыңдалым және тыңдалымнан кейінгі кезеңдерінде оқушылардың тапсырмаларды орындай деңгейлеріне байланысты жүзеге асты. Тек сабақ соңында оқушылардың өзін-өзі бағалауына уақыт тапшы болып қалды.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.Оқушыларға алдыңғы сабақтарда меңгерген мақал-мәтелдерін суреттер арқылы жасыру сәтті шықты. Оқушылар жасырылған мақал-мәтелдерді анықтауда жарыса жауап берді. Бұл оқушылардың, біріншіден, мақал-мәтелдерді меңгеру деңгейін, екіншіден, осындай форматтағы тапсырманларды орындауға деген қызығушылықтарын байқатты.

2.Тыңдалымнан кейінгі тапсырма «Себеп-салдар айналмасында» оқушылар сабақта алған білімдерін толықтай қолданып, өз ойларын жүйелі жеткізуге тырысып бақты. Мәселенің шешу жолдарын айтуда мақал-мәтелдерді де ұтымды қолданды.

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1. Сабақ мақсаты бойынша тапсырмалардың нәтижесін бағалауда бағалау критерийлері деңгейлік рубрикаларға бөлініп құрылған болатын, алайда уақыттың тығыздығынан сабақтың қорытынды кезеңінде оқушылардың өзін-өзі бағалауы жүзеге аспай қалды.

2.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
Пікір жазу