Абайдың Баянға берген бағасы. Қазақ тілі, 8 сынып, сабақ жоспары. 8 сабақ.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлімі:

Жасөспірім және заң

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

8-сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Абайдың Баянға берген бағасы

Сабақтың мақсаты

8.3.2.1жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып мақала құрастырып жазу

Бағалау критерийі

Бағалау критерийі

Тапсырма №

Дескриптор

Оқушы

Берілген үзіндіні оқып, көркемдегіш құралдарын анықтаңыз

№ 1

Үзіндіні түсінеді

Көркемдегіш құралдарды анықтайды

Берілген үзіндіге өз пікіріңізді білдіріңіз

№ 2

Сөз көлемін сақтап, өз пікірін білдіреді

Жанр ерекшелігін сақтап жазады

Тілдік мақсаттар

Тақырыпқа байланысты сөздер:

тоты құстай қылығы, қолаң шашты, меруерт тісті т.б.

Құндылықтар

  • Құрмет;
  • Ашықтық;
  • Өмір бойы білім алу;
  • Ынтымақтастық.

Жаһандық азаматтыққа тәрбиелеу

«Қозы Көрпеш» жырының қазақ, ұйғыр, барабы татарларының арасындағы түрлі нұсқаларын халық ауызынан жазып алып, сол елдердің өз тілінде тұңғыш рет жариялаған, айрықша еңбек сіңірген зерттеуші-академик В.В. Радлов.

АКТ дағдысын қолдану

Интербелсенді тақта аудиовизуалды материалды демонстрациялауға қолданылады.

Өмірмен байланыс

Қой терісінен нелер жасалады?

Пәнаралық байланыс

Тарих, әдебиеттану

Алдыңғы білім

Сабақ барысы

Жоспарланған

кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

3 минут

Қызығушылықты ояту:

Берілген үзіндіні қалай түсінесіз? Ол үзіндіге өз ойыңызды үш сөйлеммен білдіріңіз.

...Бақытсыздыққа осы себеп болды деп ұйғарады. Қозы әкесіне: "Батаңды бермесең де, жол сілте" дейді. Әкесі: "Қырық бір күнде Аягөз барасың, сонда бір кемпір кез келер", - деп жауап береді. Кемпірге келсе, ол:

- Атың арық, жүзің сарық, жол болсын, балам! - дейді.

- Ерні сетік сары атан көрдің бе? - дейді Қозы.

- Ерні сетік сары атан қайын атаң Сарыбай болмасын?

- Сылаң аяқ құба інген көрдің бе?

- Сылаң аяқ құба інгенің қайын енең Құба кемпір болмасын?

- Жез бұйдалы нар тайлақ көрдің бе?

- Ол сүйген жарың Баян шығар? - дейді кемпір.

Сабақ мақсаттары мен бағалау дескрипторы таныстырылады.

http://bilim-all.kz

Сабақтың ортасы

10 минут

10 минут

15 минут

Мағынаны тану кезеңі.

1-тапсырма: Берілген үзіндіні оқып, қыз сипатын көрсететін тұстарын теріп жазыңыз. Автор қандай көркемдегіш құралдарды қолданғанына тоқталыңыз.

Тал шыбықтай бұралған ол бір керім,

Мінеки, оны айтар келді жерім.

Аппақ бет, жүзі қызыл, көзі қара,

Қиғаш қара қасы бар сондай керім.

Аппақ керік маңдайлы, қолаң шашты,

Шашының ұзындығы тізе басты.

Аузы гүлдің басындай, тісі меруерт,

Мұндай сұлу жаһанда жаралмас - ты.

Тоты құстай жүрісі, қылығы бар.

Малың түгіл басыңды берсең де аз.

Сыртынан күлімсіреп сөйлеседі,

Көңілі еш, кімді менсінбес, жанмен араз.

Жұрт айтатын темірлі күймесі бар,

Қозы Көрпеш дегенде дүниесі тар.

Анда-санда болмаса көрінбейді

Жалғыз жатып жары үшін қылады зар.

Мұғалімнің кері байланысы мен бағалауы.

2-тапсырма: Абайдың Баянға берген бағасын оқып, бүгінгі күні осындай махаббаттың барына сеніп немесе сенбейтіндігіңізді дәлел келтіре отырып айтыңыз.

Ойлашы солар шене дос емес пе?

Өзге доспын дегендер бос емес пе?

Ақ ашық, алла қосқан осы емес пе?

Жарын көріп жан беріп сап-сау Баян,

Үлгі болған кейінгі ұрпақтарға.

Мұғалімнің кері байланысы мен бағалауы

3-тапсырма:

Екі үзіндінің бірін таңдап, өз пікіріңізді білдіріп жазыңыз. Сөз көлемі-80.

Бағалау критерийлері:

1. Жанр ерекшелігін сақтап жазады;

2. Үзінділерден аргументтер келтіріп жазады.

qamba.info/site/book/online/qzy-korpesh-bayan-sulw-zhyry/

Сабақтың соңы

2 минут

Рефлексия. Сабақты қорытындылау.

Мақсатқа жету жолында қандай қиындықтар туды?

Ол қиындықтарды қалай шешу керек?

Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын?

Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма?

Барлық оқушылар ОМ жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме?

Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге?

Жалпы бағалау

Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)

1:

2:

Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)

1:

2:

Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Грузия қазақстандықтарға білім грантын бөлді
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
Пікір жазу