Зертханалық жұмыс: Жарықтың толқын ұзындығын дифракциялық тор арқылы анықтау. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


50- сабақ

Бөлім:

6.1 Толқындық оптика

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалім:

11 сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Зертханалық жұмыс: Жарықтың толқын ұзындығын дифракциялық тор арқылы анықтау. (2- бөлім)

Оқу мақсаттары

11.6.1.6- тәжірибе жасау арқылы жарықтың толқын ұзындығын дифракциялық тор көмегімен анықтау.

 Сабақтың мақсаты

Монохроматты сәуленің толқын ұзындығын анықтау

Бағалау критерийлері

Оқушылар оқу мақсатына жетеді, егер 3/4 тапсырманы дұрыс орындаса.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: толқындық оптика терминологиясын сенімді қолдана отырып, дифракциямен байланысты әр түрлі құбылыстарды түсіндіреді.

Тақырыптық лексика мен терминология:

жарықтың электромагниттік табиғаты; жарық жылдамдығы; жарықтың таралуы; жарық кедергісі; жарықтың дифракциясы, дифракциялық торлар.

толқын ұзындығы, амплитуда, жиілік, бүтін сан, қисықтың ені, екінші ретті, бірінші ретті, n- ретті, монохроматты сәуле, лазерлік, жарық, қараңғы.

Диалог / жазу үшін пайдалы фразалар:

......... орналасқан көзден алынған жарық сәулесі, саңлаудың шеті .................. кедергі келтіреді, ал жарықтың ортасында орналасқан ... ............ олардың арасындағы айырмашылық λ / 2-ге тең. Сол сияқты, саңлаудың жоғарғы бөлігінен төмен орналасқан жарық көзі дәл сол бұрышта орналасқан ................... көзге қатты әсер етеді. Осы түсіндірмені саңылаудың бүкіл биіктігі бойымен жалғастыра аламыз, бұл барлық саңылаулардың кедергісі шарты саңылаудың енінің жартысына тең қашықтықтағы екі тар саңылаудың арасындағы қашықтық шартымен бірдей. Жол айырымы минималды интенсивтілік ________ мин бұрышта болатындай етіп орнатылады, онда d ......... болады. .... алшақтықтан; .......... - минималды интенсивтілік пайда болатын бұрылу бұрышы, ал ............ - жарықтың толқын ұзындығы. Осыған ұқсас дәлелді төрт, алты, сегіз бөлікке және т.б. бөлуге болатындығын елестететін болсақ, онда n нүктесінде берілген минимумдар болатынын көрсету үшін қолдануға болады. .. нөлден басқа.

 АКТ-ны

 қолдану дағдылары

  • Смарт тақтаны, калькулятор және ноутбуктар қолдану.
  • Үй тапсырмасын орындауға Edmodo қолдану.

Алдыңғы білім

8-9 сыныптарда оптика бөлімі бойынша оқыған тақырыптар. Оқушылар жарықтың шағылу және сыну заңдарын біледі. Зертханалық жұмысты орындау үшін оқушылардың базалық практикалық дағдылары мен оптикалық құралдармен жұмыс істеу дағдылары болуы.

Сабақтың барысы

Жоспарлан-ған сабақ кезеңі

Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Білімнің өзектілігі

3 мин

Сабақтың басталуы:

а) сабаққа оқушыларды психологиялық дайындау;

б) сабақтың мақсаттары мен міндеттерін белгілеу;

с) сабақтың жоспарымен таныстыру

д) оқыту мақсаттарын анықтау;

Интерактивті

Тақта

Алдын- ала дайындалған материалдар, флипчарттар

3 мин

(W)Мұғалім оқушылардан алдыңғы сабақтағы лазермен жасалған тәжірибе туралы сұрайды. Оқушылар не анықтағанын, қандай қорытынды жасағанын айтады.

Жаңа материалды меңгеру

5 мин

20 мин

5 мин

(G) Мұғалім оқушыларды құралдың жеткілікті болуына байланысты бірнеше топқа бөледі.

Оқушылар топпен жұмыс жасайды.

Зертханалық жұмыс: Жарықтың толқын ұзындығын дифракциялық тордың көмегімен анықтау (2- бөлім).

Мұғалім жұмыс парағын таратады, тапсырма мен жұмыстың барысын түсіндіреді. Оқушылар тыңдайды, оқиды, тапсырмаларды орындайды.

Мұғалім зертханалық жұмысты орындау үшін алдымен қауіпсіздік ережесімен таныстырады.

Мұғалім оқушыларға қолдау көрсете отырып, жұмыстың барысының дұрыс орындалуын қадағалайды:

1.Дифракциялық тор жарық сәулесіне тікелей орналаспаса да болады; х екі жағынан да бірдей болу керек; х- ті өлшегенде n = 0 – ден бастап өлшеп, екі көрсетуінің орташа мәнін алыңыз; жіберілетін қателіктің мәні өте аз болу үшін, екі нүктенің арасындағы арақашықтықты өлшеп алып, екіге бөлуге болады.

2.Экрандағы нүктелердің тура ортасын анықтау қиындық туғызады. (қайталаңыз және орташа мәнін алыңыз).

Мұғалім үнемі жұмыстың дұрыс орындалуын қадағалау керек.

Оқушылар жұмыс парақтарын толтырып, тексеруге береді. Тәжірибе нәтижесінде анықталған жауабы қызыл сәуленің 620-750 нм толқын ұзындығы диапазонына жуық шамамен мәні 7,10 × 10-7 м болу керек.

Қосымша тапсырмалар орындау (уақыт болса)

Есептер шығару.

Барлық оқушылар есептер шығарады.

Есептер дифракция құбылысына байланысты.

Жұмыс парағы 2: зертханалық жұмыс: Жарықтың толқын ұзындығын дифракциялық тордың көмегімен анықтау (2- бөлім).

Құрал- жабдықтар:

Лазер, дифракциялық тор (600 штрих 1мм-ге), 2 метрлік сызғыш

Ескерту: өлшеу нәтижелерін дәл алу үшін үлкен қараңғы бөлмеде D және х мәндерінің үлкен мәнін алу керек.

Жұмыс парағы 3: Дифракция

Бекіту

5 мин

Мұғалім сабақтың мақсаттарын оқушылармен бірге қайта қарастырады. Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.

Үй тапсырмасы:

Тапсырма беріледі: Оқушылар дифракция құбылысының концепциясы бойынша зерттеулер жүргізеді.

Рефлексия

Сабаққа рефлексия жасау арқылы мына сұрақтарға жауап беріңіз:

  • Барлық оқушылар оқу мақсатына жетті ме? Егер жоқ болса, неге?
  • Дифференциация арқылы оқушыларды оқу мақсатына жетуге мүмкіндік болды ма?
  • Сабақтың уақыт этаптары сақталды ма?
  • Сабақтың жоспарынан ауытқу болды ма? Неге?
  • Сабақты жақсартудың қандай жолдары бар?


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
Пікір жазу