![]() |
|
![]() |
Рационал сандарды азайту. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану | Мектеп: НЗМ ХББ Атырау қаласы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шамеденова Л.Х. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Рационал сандарды азайту. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.1.2.14 рационал сандарды азайтуды орындау; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Академиялық адалдық құндылығын, бір-біріне құрмет құндылығын дарыту; елжандылыққа тәрбиелеу; әр түрлі пікірлерді қабылдай алу, бір-бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Рационал сандарды азайтуды дағдыларын қалыптастыру арқылы оқушылар жаратылыстану – математика бағытындағы пәндердің қолданбалы есептерін шығару біліктері жетіледі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушылардың ActiveBoard белсенді тақтаны пайдалану мүмкіндігін жетілдіру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Координаталық сәуле туралы ұғым. Ондық және жай бөлшектерге арифметикалық амалдарды орындай алу. Жай және ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндей алу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0 – 5 мин | Ұйымдастыру кезені Бірлескен оқу ортасын құру. Үй тапсырмасын тексеру. Алған білімдерін жүйелеу мақсатында «Қандай сұрақ қойылғанын анықта» ойыны: Үстел үстіне сұрақ жазылған үлестірмелер қойылады. Мұғалім бір оқушыдан шақырады, оқушы бір үлестірме алып, онда жазылған сұрақты іштей оқиды да, жауабын дауыстап айтады. Оқушылар жауапқа қарап қандай сұрақ қойылғанын табады. Мысалы:
| Слайд 2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 – 13 мин 13 – 15 мин 15 -23 мин 23 – 24 мин 24 – 32 мин 32 – 34 мин 34 – 38 мин | Алған білімді бекіту кезеңі. Алған білімімізді тексеру және бекіту үшін жұптық жұмыс орындаймыз. 1 жұп №1. Теңдеуді шешіңіз:
Жауабы: -0,84; . №2. Өрнектің мәнін табыңыз:
Жауабы: -1; 0,125. №3. Кестедегі бос орынды толықтырыңыз:
Жауабы:
2 жұп №1. Теңдеуді шешіңіз:
Жауабы: -0,92; -; №2. Өрнектің мәнін табыңыз:
Жауабы: -1,3; . №3. Кестедегі бос орынды толықтырыңыз:
Жауабы:
Дескриптор: Білім алушы:
Жұптар арасында өзара баағалау жүргізіледі. Жеке тапсырма Сәйкестендіріңіз:
Тақатда көрсетілген дайын жауаптар арқылы оқушы өзін – өзі бағалайды. Оқушыларды шағын топтарға біріктіру және шығармашылық тапсырма ұсыну: №1. Тарихи мағлұмат: Біздің эрамыздың VII ғасырында өмір сүрген үнді математигі Брахмагупта баяндаған қосу және азайту ережелері мынандай:
Жауабы:
№2. -0,8; 1,25;
Жауабы:
Шыққан мәндер тең болады, егер берілген сандардың таңбалары бірдей болса. №3. Теңдеу құру арқылы шығарыңыз:
Жауабы: 350 км; 190 кг. Топтар арасында өзара бағалау жүргізіледі. Жұппен жұмыс Блок схеманы толтырыңыз және мысал келтіріңіз Жұптар арасында өзара бағалай жүргізу. | Қосымша 1 Слайд 3 - 4 Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы Т.А. Алдамуратова, Т.С, Байшоланов, Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. ISBN 9965-34-442-6 Қосымша 2 Слайд 5 Қосымша 3 Слайд 6 - 7 Қосымша 4 Слайд 8 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 38 – 40 мин | Сабақты қорытындылау:
Үйге тапсырма: № 543. Таңбалар ережесін пайдаланып, мәнін табыңдар:
Рефлексия: | Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы Т.А. Алдамуратова, Т.С, Байшоланов, Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. ISBN 9965-34-442-6 Слайд 9 Қосымша 5 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ үрдісінде ұсынылатын тапсырмалар біртіндеп күрделенеді. Қабілеті жоғары оқушылар көмек қажет ететін оқушыларға көмектесуге рұқсат етіледі. | Топтық, жұптық және жеке жұмыстарды бағалаудың әр түрі жүргіізіледі. Мұғалім де бағалайды. | Сабақ барысында оқушылардың еркін қозғалуына мүмкіндік беру, әрі топтық жұмыста тарихи есепте ақылдасулары қажет. |
Құрметті оқырман! Файлдарды күтпестен жүктеу үшін біздің сайтта тіркелуге кеңес береміз! Тіркелгеннен кейін сіз біздің сайттан файлдарды жүктеп қана қоймай, сайтқа ақпарат қоса аласыз! Сайтқа қосылыңыз, өкінбейсіз! Тіркелу
Кейінірек оқу үшін сақтап қойыңыз:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Қарап көріңіз 👇