Заттардың пішінін өзгерткеннен кейін сызбаларды орындау. Сызбаны орындау мен белгілеу арасындағы байланыс үлгілері. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары, 7 сабақ.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Заттардың пішінін өзгерткеннен кейін сызбаларды орындау. Сызбаны орындау мен белгілеу арасындағы байланыс үлгілері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Сызбаны қайта құру (Графикалық жұмыс)

10.3.2.1.

Объектінің (нысанның) пішінін бөлшектер бойынша қалпына келтіру

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар үйренеді:

Барлық. Сыртқы түрін өзгертумен затты қайта жаңартылған түрін орындау (сызықтар бойынша)

Көпшілігі. Қайта жаңартылған нәрсенің үш проекциясын сызып орындау

Кейбір. Жаңартылған заттың (сызықтар бойынша) аксонометриялық проекциясын орындау

Бағалау критерийлері

Оқушылар: Берілген параметрлер бойынша детальды ойша жаңартады және өзгертілген түріні сызады

 Тілдік мақсаттар

 

Пәндік лексика және терминология:

Көрнекі сурет, басты көрініс, бұрылу, қайта құру

Пішінді қайта жаңарту үшін заттың бір бөлігін алып тастау қажет.……

Пайда болған пішінді ойша кесу арқылы орындадым .......

Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы оқу

Пәнаралық байланыстар

Технология, Көркем еңбек, геометрия, география

Бастапқы білім

Көрнекі сурет бойынша бөлшектің проекциясын құру, сызбаларды оқу, бөлшектердің пішінін талдау.

АКТ қолдану дағдылары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің әрекеттері

(Оқу мақсаттарына қалай жетуге болады?)

Оқушылардың қызметі

Бағалау

(орындау әрекеттері)

Дифференциация түрлері

(орындау әрекеттері)

Сабақтың басы

(10мин)

Негізгі бөлім

(25 мин)

Ұйымдастыру кезі Тапсырма: оқушыларды сабақта жұмыс істеуге дайындау

БЫМ (бастапқыда ынталандыратын материал)

Мақсат: Мотивациялық кезең және үй тапсырмасын сұрау:

өткен сабақ бойынша оқушылардың білімін тексеру

Сабақтың міндеттері:

1.Заттардың пішінінің алдын ала ойша кеңістікте өзгерту, сызбаларды орындаудың тиімді тәсілдерін үйрету

2.Оқушылардың кеңістікте ойлау дағдыларын дамыту.

Мақсаты: сабақ тақырыбына шығу

Мұғалім оқушыларға өндірісте сызбалар бойынша бөлшектерді дайындаудың барлық технологиялық процесі жасалатынын айтады. Ол ең алдымен әртүрлі операциялар: кесу, сүргілеу, бұрғылау, фрезерлеу және т.б. арқылы жасалатын бөлшектердің сызбалары бойынша дайындамаларды өңдеу процестерімен (механикалық, Автоматты және компьютерлік) байланысты. Мұғалім кеңістіктік белгілеу тәсілі туралы түсінік береді.

Бөлшектерді белгілеу және өңдеу процесі плакатта немесе интерактивті тақтада көрсетіледі.

Мұндай технологиялық өңдеу кезеңдері шеберден іскерлікті талап етеді материалдарды өңдеу барысында егжей тегжей кеңістікте өзгерту болып табылады.

Содан кейін алдағы жұмыстың мазмұны түсіндіріледі: белгілер бойынша өңделген бөлшектердің сызбаларын орындауға арналған есептерді шешу. Мұндай жұмыс оқушыларға қазіргі заманғы өндіріс жағдайында жұмысқа даярлауда қажетті дағдыларды дамытуға үлкен көмек көрсетеді

Сабақтың тақырыбына шығу.

ОМ: Сызбаны қайта құру

Мақсат: Оқушыларды берілген белгілеулер бойынша пішіннің формаларын түрлендіру тәсілдеріне үйрету.

ЖЖ/ҚЖ "миға шабуыл" - 3 минут

Тапсырма: түсіну деңгейін орнату, кемшіліктерді жою.

Топтық жұмыс 15 минут

Мақсаты: бейнелі ойлау қабілетін арттыру және дербестік деңгейін арттыру

Тапсырма№ 1: (сур. 18, а):

"Белгіленген белгілер бойынша дайындаманың бөліктерін оймен алып тастаңыз және түрлендірілген бөлшектің сызбасын сызыңыз" (шешімді суреттен қараңыз.l8, 6).

Бастапқы деректер сынып тақтасында сызылады

кесте түрінде дайындалады.

Оқушыларға заттың алдын ала ойша өзгеруін көрсету керек. Тек сызбаға сүйеніп, көрнекі бейнелерді қолданбай сызу керек. Бұл шарт оқушылардың кеңістіктік-бейнелік ойлау қабілетін арттыруға мүмкіндік береді.

Мұғалім осы міндеттерді шешу кезінде оқушыларда туындауы мүмкін қиындықтарды алдын ала болжауы керек.

Оқу жұмысын тиімді ұйымдастыру үшін

жұмысты орындаудың келесі тәртібі ұсынылады:

1.бастапқы дайындаманың (заттың) бейнесі);

2. белгілеу сызықтар бойынша сызу;

3. таңбалар сызықтары бойынша өтетін қима жазықтықтар арқылы затты ойша кесу және дайындаманың алынып қалған бөлігін ұсыну;

4. кесіп тастаған бөліктің пішіні мен орналасуын ескере отырып, дайындаманың өзгеруін анықтау және оны сызбада бекіту;

5. сызбаны тексеру.

Фронтальды тапсырманы орындағаннан кейін сабақтың қалған уақыты жеке карточкалар бойынша өз бетінше жұмыс істеуге бөлінеді. Оқушылар ойықтарды күрделі құрумен тапсырмалар алады. Бұл ретте, күшті оқушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, оларға күрделілігі жоғары тапсырмаларды орындауға көшуді ұсынуға болады (сурет 19)

Мұғалімдер сұраққа жауап береді

Мұғалімдер сұраққа жауап береді

Сабақ тақырыбын анықтайды

Өз оқу мақсатын қояды.

Тапсырманы ойлайды

Жазықтықта тапсырманы орындайды

Талқылауға белсенді қатысады сұрақтарға жауап береді

Сигналдық карточкалар

Көк-жауап беруге дайын

Қара - жіберіп істеу бар

Сигналдық карточкалар

Көк-жауап беруге дайын

Қара - жіберіп істеу бар

КБ

Білім алушылар:

Элементті белгіленген белгі бойынша қайта жаңартады және жаңа түрде бөлшекті сызады

Дескрипторлар:

Білім алушылар:

Суретті қарастырады

Бөлшектің бөліктерін

Қаита пайда болған пішінді сызады түсіндіреді

Нәтижесі:

топта оқу мотивациясы жоғары деңгейлі оқушылар оқу мотивациясы төмен оқушыларға көмектеседі

оқу мотивациясының жоғары деңгейі бар оқушыларға конструкциясы бойынша күрделі есептерді таңдау.

танымдық белсенділігі төмен оқушыларға қарапайым таңбалармен тапсырмалар ұсыну.

танымдық белсенділігі төмен оқушыларды білімін нақтылау арқылы қолдау. Әр оқушының орындаған тапсырмасын тексере отыра деңгейін бақылау парағына бекіту

Сабақтың соңы

(5 минут)

Сабақтың қорытындысын шығару (5 мин)

Сіз қойылған мақсатқа қол жеткіздіңіз бе?

Мақсатқа жетуге не көмектесті/кедергі жасады?

Өзін-өзі бағалау және өзгелерді бағалау

Сабақ бойынша мұғалім рефлексиясы



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
Пікір жазу