Заттардың сызбаларын орындау олардың бөліктерін өзара орналасуын оймен түрлендіру". Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары, 6 сабақ.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Заттардың сызбаларын орындау

олардың бөліктерін өзара орналасуын оймен түрлендіру".

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Геометриялық денелердің пішінқұрастыру заңдылығы

10.3.1.2

Бейнелердің түрі мен құрамын өзгертіп (бейнелерді ауыстыру) немесе сурет ауқымын өзгертіп заттардың сызбаларын орындау

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар үйренеді:

Барлық. Элементарлық сызбалардың түрлерін өзгерту сызып орындау (бейнелерді ауыстыру)

Көпшілігі. Проекциялау әдістерін өзгерту арқылы заттардың сызбаларын орындау

Кейбір. Түрлендіру (бөлшектерді ауыстыру) және аксонометриялық проекцияда бейнелеу

Бағалау критерийлері

Оқушылар: кеңістікте түрлендіреді және өзгертілгені көріністі сызады

 Тілдік мақсаттар

 

Пәндік лексика және терминология

Көрнекі сурет, басты көрініс, бұрылу, проекция жазықтығы,

Затты түрлендіріпі орындау үшін бөлшекті бұрап, оның басқа бөлігіне қатысты қою қажет.

Пайда болған көріністі ойша ауыстыру және.......

Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы оқу

Пәнаралық байланыстар

Технология, көркемдік еңбек, геометрия,

Бастапқы білім

Көрнекі сурет бойынша бөлшектерді проекциялау, проекциялау, аксонометриялық проекциялар, бөлшектің ойлы бұрылуы және жаңа қалыпта сызу.

АКТ қолдану дағдылары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің әрекеттері

(Оқу мақсаттарына қалай жетуге болады?)

Оқушылардың қызметі

Бағалау

(орындау әрекеттері)

Дифференциация түрлері

(орындау әрекеттері)

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезі Тапсырма: оқушыларды сабақта жұмыс істеуге дайындау

БЫМ (бастапқыда ынталандыратын материал)

Мақсат: Мотивациялық кезең және үй тапсырмасын сұрау: оқушыларды сабаққа дайындау

Өткен сабақ материал бойынша сұрақтар қойу

Келесі сұрақтарға жауап беру ұсынылады

сұрақтар:

1)қызметтегі адам өміріне байланысты түрлендірілген сызбалар қандай рөл атқарады ?

2) сызбалардағы заттарды кеңістікте орналасуын оймен түрлендіріп орындау қандай біліктілікті қажет етеді?

БЫМ (бастапқы ынталандыру материалы)

Сұрақтарға жауап бергеннен кейін оқушыларға олардың сызбалары мен көрнекі бейнелері бойынша заттарды салыстыру үшін тапсырмалар беріледі.

(сурет. 15). Тапсырмаларды шешу барысында оқушылардан сызбаларда өзгертуден пайда болған көріністерді бірізділікпен салыстыруды талап етеді. Бұл ретте оқушыларда осы заттардың кеңістікте орналасуын табу біраз қиындықтар тудыратыны мәлім.

Нысанның көлбеу қимасы негізгі бөлікке қатысты есебінен өзгертілген.

Ұсынылған ережедегі көрнекі бейнелерге берілген сол заттардың кеңістіктегі сызбасы сәйкес келмейді. Табылған шешімді оқушылар кестеге енгізуі тиіс. Сызбада көрсетілген нөмір мен әріппен белгіленген сызбаны сәикестендіру керек.

Мұғалім келесі сұрақтарға жауап беруді ұсынады:

1) бейнеленген заттар арасындағы айырмашылық және ұқсастығы неде?

2) затты фронталдық және горизонталдық жазықтықтарға проекциялауда аиқындалатын көзқарастың бағытын көрсете аласыз ба?

3) Заттың пішіні қандай тәсілмен өзгертілді?

4) заттың бөліктерінің өзара орналасуында қандай айырмашылықтар бар?

Мақсаты: оқушылардың заттарды біріктіру немесе олардың бөліктерінің өзара орналасуын өзгертудің жаңа тәсілдерін белсенді меңгеруі.

Сабақтың тақырыбына шығу.

ОМ Бейнелердің түрі мен құрамын түрлендіру

Сабақтың мақсаты: оқушыларға заттардың сызбаларын орындаудың тиімді тәсілдерін үйрету.

оқушылардың кеңістікте құрамдастыру дағдыларын дамыту

Егжей-тегжейлі сұраққа жауап береді.

Мұғалімді тыңдайды сұраққа жауап береді

Мұғалімдер сұраққа жауап береді

Сәйкестіреді және кестеге енгізеді

Сабақтың тақырыбын анықтайды.

Өз оқу мақсатын қояды.

Бірнеше нұсқаны береді

Қолдарын көтеру-жауап беруге дайын

КБ

Оқушылар:

Өткен тақырыптарды қайталайды және негізгі жауаптарды қайтарады

Сигналдық карточкалар

Көк-жауап беруге дайын

Қара -жауап жоқ

КБ

Білім алушылар:

Суреттерді сәикестендіреді

Кестемен жұмыс істейді.

Дескрипторлар:

Білім алушылар:

Суретті қарастырады

Ақылға қонымды бөлшекті айналдыру тәсілін ұсынады

Тиісті ойықтарды табады

Сәйкестікті анықтайды

Нәтижесі

оқу мотивациясы жоғары оқушылар нұсқа ұсынады

"Конструкциялық, ақылмен заттың құрылымын өзгерту

".танымдық белсенділігі төмен оқушылар "түрлендіру" нұсқасын ұсынады.»

Нәтижесі:

топта оқу мотивациясының жоғары деңгейі бар оқушылар оқу мотивациясының төмен деңгейі бар оқушыларға көмектеседі

Нәтижесі

оқу мотивациясы жоғары оқушылар

"сыртқы пішіннің ұқсастықтары ойықтардағы айырмашылық нұсқасын ұсынады ".

танымдық белсенділігі төмен оқушылар " бәрі ұқсас немесе жауап беруге қиналады»

Нәтижесі

оқу мотивациясы жоғары оқушылар нұсқа ұсынады

"оның құрамдас бөліктерін өзгертумен бөлшектерді сызуды үйренеді".

танымдық белсенділігі төмен оқушылар "түрлендіру" нұсқасын ұсынады. »

Негізгі бөлім

ЖЖ/ҚЖ "миға шабуыл" - 3 минут

Мақсат түсіну деңгейін орнату, кемшіліктерді жою.

Топтық жұмыс 15 минут

Мақсаты Бейнелі ойлауға арналған жүктемені арттыру және өзіндік жұмыс дәрежесін арттыру.

Тапсырма №1 заттың пішінін оның бөліктерін ауыстыру арқылы біріктіру (сурет. 16, а).

Тапсырма осылай тұжырымдалады:

1-заттың бір бөлігі 2-ші негізге ауыстырылғанын оймен елестетіп, содан кейін өзгертілген бөлшектің сызбасын орындаңыз" (шешім суретте көрсетілген. 16, 6).

Оқушылар тапсырманың шарттарын қалай түсінгенін және оны орындаудың тиімді тәсілін анықтай алғанын тексеру үшін сұрақтар қою қажет:

1. Заттың бір бөлігін жылжыту қандай әрекетпен жүзеге асырылады ?

2. Заттың жылжымалы бөлігі қандай бағытта қозғалған?

3. Суреттің қай бөлігін бірінші кезекте орындау қажет және неге?

4. Түрленгеннен кейін заттың өлшемдері қалай өзгереді?

5. Қандай түрден (проекциядан) заттың жылжымалы бөлігін салуды бастау керек?

Қалыптастыру мақсатында мұғалім тиімді

Дескрипторларды ұсынады

Тапсырма №2 Заттың 1-бөлігін вертикалды жағдайға дейін (стрелкамен көрсетілген бағытта) ойша бұрыңыз және 2бөлігіне тығыз қойыңыз екі пішіннің остері сәикес келу керек. Өзгертілген заттың сызбасын орындаңыз"

сурет 17,6).

Терминді түсіну нұсқасын ұсынады

Сұрақтарға жауап береді.

Бөлшектерді терең талдайды

Сигналдық карточкалар

Көк-жауап беруге дайын

Қара -жауап жоқ

КО

Сөздік сипаттама мен сурет бойынша бөлшектерді түрлендіруді орындайды

Дескрипторлар:

1)Заттың қозғалмайтын бөлігінің бейнесін сызады;

2) заттың қозғалмайтын бөлігіне қатысты орын ауыстыратын бөлігінің орналасқан жерін және бағдарын анықтайды.

3) сызбаның қозғалмайтын бөлігін жылжымалы бөліммен толықтырады.

Дескрипторлар:

Білім алушылар

Затты бағыт бойынша бұрып көрсетеді

Ось бойынша бөлшектерді орнатады

Кеңістікте бөлшектерді өзгертеді

Қайта пайда болған бөлшекті сызады

Жетекші нақтылау мәселелері арқылы қолдау

Суреттегі танымдық белсенділігі төмен оқушыларды түрлендіру арқылы пәндерді нақтылау арқылы қолдау. Әр оқушының орындалған тапсырмасының деңгейін бақылау парағына бекіту

Танымдық белсенділігі төмен оқушылар үшін пәнді өзгертудің бастапқы кезеңдерін көрсететін аяқталмаған суреттер ұсынылуы мүмкін

Сабақтың соңы

Сабақтың қорытындысын шығару (5 мин)

Сіз қойылған мақсатқа қол жеткіздіңіз бе?

Мақсатқа жетуге не көмектесті кедергі жасады?

Өзін-өзі бағалау және өзгелерді бағалау

КБ

Оқушылар:

Осы сабақта алған білімдері мен дағдыларды көрсетеді

Мұғалімнің комментарийі

Сабақ бойынша мұғалім рефлексиясы



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу