Заттың сызбаларын оқу және орындау. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Кескіндердің негізгі түрлері және салулар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Заттың сызбаларын оқу және орындау.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.3.3

Бұйымдардың геометриялық формаларын талдау барысында сызбаларды оқу және орындау.

Сабақ мақсаттары

  • Бұйымдардың геометриялық формаларын талдау;
  • Геомериялық денелердің сызба жұмыстарында қолдану.
  • Геометриялық формаларын талдау барысында сызбаларды орындау.

Жетістік критерийлері

  • Бұйымдардың геометриялық формаларын талдай алалды.
  • геометриялық формаларын талдау барысында сызбаларды оқып суреттей алады.
  • Сызба жұмысы кезінде кеңістіктегі ережелердін қарастыру.
  • Аксонометрия ережелерін жасау барысында ұстанады.

 Тілдік мақсаттар

 

Пән бойынша оқыту мақсаты

Көлемді заттар және жазық фигура салу тәсілдерінде білу және түсіну туралы білімдерін көрсету.

Заттың геометриялық пішініне талдау жасау арқылы сызбаларды оқу және орындау.

Оқытудың тілдік мақсаты

  • кескін алудың әдістерін түсіндіре;
  • нобай, техникалық сурет, аксонометриялық проекция салудың тәсілдерін сиппаттай алады.

Сөйлеу, тыңдау, жазу және оқу дағдылары.

Пәндік лексика және терминология

Проекциялау әдіс- тәсілдері, проекциялар, жазық проекциялар, тікбұрыштап проекциялау, түрі, аксонометриялық проекциялар, өндіру процестері, шешімдер, пікірлер, сауалдар, мәселелер

Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің сериясы

Берілген проекциялау әдісін … салыстыруға болады.

Заттың сызбаларын орындау үшін … көрініс кескіндері қажет.

Аксонометриялық проекция орындау үшін … қажет.

Құндылықтарды дарыту

Практикалық жұмыс барысында өзара көмектесу, сыйластыққа шақыру.

Пәнаралық байланыстар

Математика, Геомертия.

АКТ қолдану дағдылары

Ғаламтордың көмегіне жүгіну.

Бастапқы білім

Сызбада шарттар және жеңілдетулерді пайдаланып, проекциялау тәсілдерін қолдану туралы терең білімдерін көрсетіп қарастыра алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Мұғалім:

Оқушылар біз алдынғы сабақта әр түрлі фигураларды зерттеп, олардың ерешелітерін қарастырып, жұпта зерттеме жұмыстарын жасадық.

  • Тақтадағы суретті қарастырайық.
  • Геометриялық пішінді талдау деп ойша кеңістіктегі денені геометриялық фигуралардың бөліктеріне жіктеу.
  • Қарапайым бөліктер немесе күрделі пішіні бар бөлшектер - геометриялық денелердің тіркесімі.

4 слайд

Сабақтың ортасы

5-7 мин

2 мин

5 мин

Мұғалім:

Нысанның кескіннен анықтау үшін геометриялық корпустың проекциялауды меңгеру қажет. Сондықтан да, тақтада берілген

«Тұрақты төртбұрышты призманы жобалау-куб» пен «Параллелепипедтің» 3D кеңістіктегі орналасу суретін қарастырайық.

Сұрақ:

  • Берілген суреттердің айырмашылығы мен ұқсастығы?
  • Аксонометрия кеңістігінде геометриялық фигуралардың пішдері несімен ерекше?

Осы секілді «Тұрақты үшбұрыштық призма» мен «Тұрақты алтыжақты призма», «Төртбұрышты пирамида» мен «Цилиндрлік проекция», «Конус» пен «Шарды» өзара салыстырып, сынып ішінде оқушылармен диалогты оқыту әдістерін қолдану.

«Геометриялық қатты дене топтарының проекциясы» жаттығуының мысалында алынған сабақты тексерейік.

Тапсырма 1: берілген кескінде қанша және қандай геометриялық денелер бар?

Оқушылар берілген суреттерді қарастыра отырып, алдынғы сабақтағы материалдарға жүгінеді.

Тапсырма 2: Суретте көрнекі сурет және объектінің үш проекциясы көрсетілген. Тақырыптың шеттері әріппен жазылған. Бұл беттердің проекциялардың әр жазықтықына қатысты орналасуын анықтаңыз.

Пәннің күрделі сызбасы бойынша нүктелердің болжамдарын жасау алгоритмін талдау

  • Бөліктің геометриялық пішінін және оның симметриясын талдау.
  • 2. Беткі нүкте орнатылған нүктенің геометриялық пішінін құру
  • 3. Әрбір геометриялық пішіннің көрсетілген бөліктердің көрінуін анықтау
  • 4. Жоғарыда көрсетілген алгоритмге сәйкес әр геометриялық пішінде нүктенің проекциясын жасау және олардың көрінісі ескеру.

Тапсырма 3: Сурет салу. Жетіспейтін проекция нүктелерін құрып, әріптермен белгілеңіз.

Физкультминутка: көзге арналған жаттығуларды орындау.

Графикалық жұмыс «Объектілердің сызбалары және аксонометриялық проекциясы»

  • Сызу кезінде объектінің әр шыңы, шеті мен беті қалай көрсетілгенін нақты түсіну қажет.
  • Әрбір түрі - бұл барлық нысанның бейнесі, оның бір жағы.
  • Проекциялық жазықтыққа параллельдер бетінің тікелей сызық сегменттеріне бағытталған проекциялық жазықтыққа перпендикуляр, нақты санға бөлінеді.

Тапсырма 4:

Түрдің қажетті санына сурет салуға арналған бөлшектердің көрнекі кескініне сәйкес. А, В және С нүктелерінің барлық түрлерін қолданыңыз және белгілеңіз.

Керекті құралдар: а4 көлеміндегі қағаз, қарындаш, кетіргіш.

5-8 слайд

9 слайд

10 -11 слайд

12 слайд

13 слайд

https://www.youtube.com/watch?v=gJw4NUb9bHg

Тренажер для зрения. Супер метод

14 слайд

17 слайд

Сабақтың соңы

5 мин

Рефлексия:

Оқушылар назарларыңызға сурет үлгісі көрсетілген, егерде сабақ барысында түсінбеген мағұлматтарың болса, сұрақ қойып талқылайық.

Рефлексия парақтары

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Кейбір оқушылар жұмыстарын әрлеу кезінде өздерінің идеяларын көрсете алады.

Қауіпсіздік ережелерін оқушыларға сабақ барысында түсіндіріліп, жасау кезінде мұғалімнің назарымен қадағаланады

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
» Елімізде су тасқынынан зардап шеккендердің қандай мүліктеріне өтемақы төленеді?
Пікір жазу