Заттың сызбаларын оқу және орындау. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары, 3 сабақ.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Кескіндердің негізгі түрлері және салулар

Мектеп: ХББ НЗМ Атырау

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Заттың сызбаларын оқу және орындау.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.7.1.1 Қызық есептер (мысалы: пропедевтикалық, эвристикалық) шығару барысында ұтымды жолдарын ұсыну.

 Сабақ мақсаттары

  • Сызу және техника жөнінде оқушыларға қысқаша мәлімет беру. 
  • Оқушылардың жалпы сызу жөнінде сана-сезімін дамыту. 

Жетістік критерийлері

  • Сызу және техника жөнінде мәлімет түсіндіре алады.
  • Сызба жұмыстарын қағаз бетінде суреттей/сыза алады. 
  • Практикалық жұмыс кезінде ұтымды жолдарын ұсыну.

 Тілдік мақсаттар

 

Пән бойынша оқыту мақсаты

Көлемді заттар және жазық фигура салу тәсілдерінде білу және түсіну туралы білімдерін көрсету.

Заттың геометриялық пішініне талдау жасау арқылы сызбаларды оқу және орындау.

Оқытудың тілдік мақсаты

Оқушылар:

  • кескін алудың әдістерін түсіндіре;
  • нобай, техникалық сурет, аксонометриялық проекция салудың тәсілдерін сиппаттай алады.

Пәндік лексика және терминология

Проекциялау әдіс-тәсілдері, проекциялар, жазық проекциялар, тікбұрыштап проекциялау, түрі, аксонометриялық проекциялар

Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің сериясы

Заттың сызбаларын орындау үшін … көрініс кескіндері қажет.

Аксонометриялық проекция орындау үшін … қажет.

Фигуралар ... пішінді.

Құндылықтарды дарыту

Практикалық жұмыс барысында өзара көмектесу, сыйластыққа шақыру.

Оқушыларды ұқыптылыққа, жүйелілікке тәрбиелеу. 

Пәнаралық байланыстар

Математика, Геомертия.

АКТ қолдану дағдылары

Ғаламтордың көмегіне жүгіну.

Бастапқы білім

  • Бұйымдардың геометриялық формаларын талдай алады.
  • Геометриялық формаларын талдау барысында сызбаларды оқып суреттей алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Сабақ басында:

  • Оқушылармен амандасу /тексеріс жүргізу/ оқушылардың зейінін шоғырландыру.
  • Сабақ барысында керекті құрал-жабдықтарын тексеру.

Оқушылардың назарына сабақ тақырыбы мен оқу мақсатына көз жүргізу.

Сабақ тақырыбы: Заттың сызбаларын оқу және орындау.

Сабақ мақсаты: 10.7.1.1 Қызық есептер (мысалы: пропедевтикалық, эвристикалық) шығару барысында ұтымды жолдарын ұсыну.

Бүгінгі сабаққа келесі материалдар қажет болады:  А4 пішіміндегі қағаз, қарындаштар, сызғыш, өшіргіш, шеңберсызар және тағы басқа. 

Тексеріс журнал

1-3 слайд

Сабақтың ортасы

10 мин

20 мин

2 мин

Мұғалім: Техникада кездесетін тетіктердің пішіні де әртүрлі геометриялық денелер мен олардың бөліктерінен тұрады. Мысалы, ось бір цилиндрге екінші цилиндрдің қосындысы нәтижесінде жасалады. Төлке бір цлиндрден диаметрі кіші цилиндрді алып тастаса, пайда болады.

Әрбір геометриялық дене пішімінің және оның сызбадағы кескінінің өзіне тән ерекшелігі болады. Оларды сызбаны оқу және оның орындауды жеңілдету үшін пайдаланады. Затты ойша геометриялық денелердің құрамдас бөліктеріне мүшелеп бөлуді геометриялық пішімді талдау деп атайды.

Берілген тетікбөлшектің пішіні қиық конустан, цилиндрден кубтан тағы бір цилиндрден, шардың бөлігінен құралған. Үлкен цилиндрдің бүйірінен цилиндр пішінді элемент алынған. Элементтің жалпы көрінісі мен элементтері жақсы көрсетілген.

Мұндай талдаудан кейін бөлшек пішінін елестету жеңіл. Сондықтан геометриялық денелер проекцияларына тән ерекшеліктерді білу қажет.

Геометриялық денелердің құрылуын олардың бетінде жатқан нүктелерді анықтау әдісін сондай-ақ бөлшекті жайын көрсетудің ретін мұқият қарастырамыз.

Геометриялық дене деп координаттары белгілі бір теңдеуді қанағаттанлыратын нүктелер жиынтығы ретінде қарастырылатын, беттері шекарасы болатын, тұйықталған кеңістік аумағы аталады. Барлық денелерді көпжақты және айналу денелері деп бөлінеді.

Ең алдымен геометриялық денелер жайлы оқушыларға түсіндіріп, тақтаға сызып көрсетемін. Геометриялық денелер жайлы алдағы сабақтарда өтетінімізді және де олар жайлы атап айтқанда пирамида, призма, цилиндр, конус, шар жайлы қысқаша ғана айтып өтемін. Және де олардың аксонометриялық проекциясын салуға бірнеше жаттығулар орындаймыз.

Тапсырма: Аксонометриялық проекцияны өлшемдерімен қағаз бетінде суреттеп, түсір. 

Керекті материалдар: А4 пішіміндегі қағаз, қарындаштар, сызғыш, өшіргіш, шеңберсызар.

Оқушыларды бағалау: /өзара бағалау/жұптарды бағалау/

Бағалау критерийлері

Жетті

Талпынады

Аксонометриялық проекция түсінігін көрсетеді.

Қағаз бетіне суретті сызып түсіре алады.

Жұмыстың тазалығын сақтайды.

4 слайд

5 слайд

6-7 слайд

8 слайд

Сабақтың соңы

3 мин

Рефлексия

Оқушылар назарларыңызға кесте үлгісі көрсетілген, егерде сабақ барысында түсінбеген мағұлматтарың болса, сұрақ қойып талқылайық.

Сабақ барысында мен ...

Жұмыс кезінде мен ...

Мен үшін сабақ .... болды.

Менің көңіл күйім ...

Сабақ тапсырмалары мен үшін ...

Активті/пассивті

Жеткілікті/жеткіліксіз

Қанағаттардырылды/қанағатсыз

Жеңіл/ауыр

Жақсы/жаман

Түсіндім/түсінбедім

Пайдалы/пайдасыз

Қызықты/қызықсыз

9 слайд

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Кейбір оқушылар жұмыстарын әрлеу кезінде өздерінің идеяларын көрсете алады.

Қауіпсіздік ережелерін оқушыларға сабақ барысында түсіндіріліп, жасау кезінде мұғалімнің назарымен қадағаланады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
» Елімізде су тасқынынан зардап шеккендердің қандай мүліктеріне өтемақы төленеді?
Пікір жазу