Цилинд көлемі. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Алгебра және анализ бастамалары, 11 ЕМН
Бөлім: 11.4А: Денелердің көлемі | Мектеп: Химия – биология бағытындағы Назарбаев Интеллектуалді мектеп Петропавл қаласы | ||||||||
Күні: | Мұғалім: | ||||||||
Сынып:11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||
Тема урока: | Цилиндр көлемі | ||||||||
Оқыту мақсаты: | 11.3.12 –Цилиндрдің көлемінің формуласын сеептеуде қолдану; | ||||||||
Сабақ мақсаттары | Цилиндр көлемінің формуласын біледі; Есептер шығаруда қолданады; | ||||||||
Бағалау критерийлері | - цилиндр көлемін табу формуласын біледі; - цилиндр көлемінің формуласын қалай қолдану керектігін түсінеді; - цилиндрдің белгісіз элементтерін таба алады; - бұрын алынған білімді қолдану (интернетте қажетті ақпаратты іздеу); - оқытудың әр кезеңінде өз жетістіктерінің нәтижесін және басқа оқушылардың нәтижесін бағалау | ||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар болады: - сыныпта дискуссия барысында есептерді шешу алгоритмін ауызша сипаттау және түсіндіру; - белгісіз шаманы табу бойынша өрнекті түрлендіруге арналған әрекеттерді орындауға түсініктеме беру; - өзінің (студенттердің) пікірлеріне талдау жасау және оларды ұстаудың барынша тиімді жолын табу мақсатында сынға салу; - пирамида көлемі формулаларының қорытындысына түсініктеме беру; - есептерді шешу кезінде бөлімнің пәндік лексикасы мен терминологиясын қолдану. Пәндік лексика және терминология - көп қырлы көлемі, айналу денесінің көлемі; - пирамиданың көлемі, қиық пирамиданың көлемі; - пирамида табанының ауданы. Диалог / хат үшін пайдалы сөз тіркестерінің сериясы - пирамида негізінде …; - алаң ... фазалық негізінде сияқты … ; - пирамида көлемін табу үшін қажет…; - ...табанның биіктігі бойынша алаңының туындысының үштен бірі. | ||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Практикалық сипаттағы есептерді шешу арқылы Физика, экономика | ||||||||
ИКТ қолдану дағдысы | Active inspire шешімді рәсімдеу кезіндегі мүмкіндіктері, сабақта жоқ студенттердің оқыған материалдарын қайталауға арналған тірек конспект ретінде (тақтадағы тапсырмаларды шешу, әрі қарай толық шешімді сақтай отырып). | ||||||||
Бастапқы білім | Айналу денелерін және олардың элементтерін анықтау. Айналу элементін таба білу. Айналу денелерінің сызбаларын және олардың комбинацияларын құру дағдылары. | ||||||||
План | |||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Ресурсы | |||||||
Сабақтың басы 1-3 мин К 4-7 мин К 8-12 мин Өзара бағалау 13-15 мин И/Г 16-18 мин К/И 19-28 мин Г Өзара/өзін-өзі бағалау 28-36 мин П Деңгейлік тапсырмалар Өзара/ мұғалімнің бағалауы | 1. Ұйымдастыру сәті. Коллаборативті ортаны құру кезеңі Мақсаты: студенттің пәнге деген қызығушылығын ояту және өз күшіне сенуге мүмкіндік беру және табысқа жетуге ықпал ету. Герберт Спенсер, ағылшын философы: "май сияқты миға бөлінетін білім емес, ақыл-ой бұлшық етіне айналатын жолдар"дейді. Өз білімдерімізді ұстамаймыз. Бірақ бастың тереңінен оларды қазып бұрын, миыңызды жұмыс істеуге мәжбүр ететін жаттығуды өткізейік. Мен атымды айтамын, ал сіз оған сәйкес етістік, мысалы, қолдар – шапалақтап , аяқтар–..., бас -..., құлақ -..., саусақтар -..., көз -..., тіл -.., іш - ... . Міне, миларыңызда кішкене болсын қозғадық. Енді сабағымызға көшеміз. 2. Жаңа білімді қабылдауға дайындық Сабақтың мақсатын қою. Мақсаты: диалог барысында оқу сабағының тақырыбы, сабақта оқу іс-әрекетін бағалаудың мақсаты мен критерилері мақсатқа жету үшін негізгі бағыт ретінде тұжырымдалады. У: ребусты шеше отырып, біз "цилиндр көлемі"сабағының тақырыбын анықтадық. У: цилиндр неліктен айналу денелеріне жатады? (Тіктөртбұрышты айналдыру арқылы аламыз. Айналу денелері-қисықпен шектелген жазық фигура айналғанда, сол жазықтықта жатқан осьтің айналасында пайда болатын көлемді денелер). ВИДЕО https://egemaximum.ru/zadachi-12-shar/ (слайд3 бір рет басу керек) 3. Білімді өзектендіру Мақсаты: сабақ тақырыбына тікелей байланысты бұрынғы білімін, дағдылары мен біліктерін өзектендіру; оқушыларды сабақта жұмысқа дайындау У: біз бұған дейін сіздермен әр түрлі көпбұрыштардың көлемдерін табу үшін формулалар қолдандық. Зерттелген формулалар бойынша қорытынды жасаймыз және өздеріңізді тексереміз. Екі нұсқадағы тексеру жұмысы (қосымшаны қараңыз) Орындалғаннан кейін варианттар бойынша екі топқа біріктіріледі және жұмыстармен алмасады, өзара тексергеннен кейін жұмысты мұғалімге тапсырады. Оқытудың осы кезеңінің рефлексиясы. Шешу және рәсімдеу кезінде аса назар аударуды талап ететін негізгі сәттерді талқылау және түзету. Жұмысты тексерудің критерийлерін және дескрипторларын сақтау. 4. Жаңа тақырып Мақсаты: цилиндр элементтерін қайталау, негізгі формулалар
5. Практикалық бөлім Мақсаты: бағдарламалық қамтамасыз етуді және жұптар мен топтарда жұмыс істеу кезінде коммуникацияның дағдысын пайдалана отырып, цилиндр көлемін табу дағдыларын пысықтау. Оқушылардың қызметі. Сынып ерікті түрде қызығушылықтары бойынша топтар мен жұптарға бөлінеді және есептерді шешуге кіріседі. Мұғалімнің қызметі – оқушылардың білімін бақылау және түзету, шешім тәсілін талқылау кезінде жіберілген қателіктерге байланысты сабақ барысы, кері байланыс (ауызша - түсініктеме, жазбаша – тақтадағы немесе студенттің дәптеріне белгі қою). Қажетті әдістемелік көмек көрсетеді. Және тапсырмалар шешімін рәсімдеу үлгісін ұсынады (тақтада бірге шешеді немесе бұл мәселені кеңес беруде шешу үшін ашық қалдырады). Жұптар мен топтарда өзара іс-қимыл тиімді болуы керек, сондықтан мұғалім оқу процесін бақылайды және қажет болған жағдайда студенттердің жұмыс түріне түзетулер енгізе алады. У: практикалық мазмұнның міндеттерін шешуді ұсынамын. Тапсырма: әр шағын топ екі тапсырмадан тұратын жиынтықты алады, олардың шешімін ұжымдық талқылайды, дәптерге безендіреді және бұл шешімді басқа командаларға ұсынады. Тапсырмаларды шешуге - 10 минут. 1 шағын топ № 1. Аллюминий кастрөлінің диаметрі 26 смге тең болса, онда оның биіктігі қандай болуы керек, онда 0,75 л жеміс компотын дайындауға болатындай? (Нәтиже жүздерге дейін дөңгелектеңіз). (Жауабы: 0,14 дм). № 2. Цилиндрлік ыдысқа 1200 см3 су құйылған. Су деңгейі 12 см биіктікке жетеді. Сұйықтыққа бөлшекті толығымен батырды. Бұл ретте ыдыстағы сұйықтық деңгейі 10 см-ге көтерілді. Бөлшектің көлемі қандай? Жауап см3-де. (Жауабы: 1000 см3) 2 шағын топ № 1. Бір цилиндрлік кружка екіншісінен екі есе жоғары, ал екіншісі бір жарым есе кең. Екінші шеңбердің көлемінің бірінші көлеміне қатынасын табыңыз. (жауабы: 1,125) № 2. Граната цилиндр пішінді 3,5 калибрлі және қабырғаларының қалыңдығы 1/8 калибрлі. Кубтық сантиметрде калибрлі 76 мм далалық зеңбіректің гранатының ішкі қуысын толтыратын жарылғыш заттың көлемін анықтаңыз. (Жауабы: V = 3,14 ∙ 2,852 ∙ 24,7 = 629, 97 см3≈ 630 см3.) 3 шағын топ № 1. Егер мұнай тығыздығы 0,85 г/см3 тең болса, диаметрі 18 м және биіктігі 7 м болатын цилиндрлік цистерна мұнайдың қандай мөлшерін (тоннада) сыйдырады? (Жауабы: V=567π m2; m=ρV; m=1513 т) № 2. Цилиндрлік ыдыста сұйықтықтың деңгейі 27 см-ге жетеді, егер бірінші ыдысқа қарағанда, диаметрі 3 есе артық болатын екінші ыдысқа құйса, сұйықтық деңгейі қандай биіктікте болады? Жауап сантиметрде. (Жауабы: 3см) Оқытудың осы кезеңінің рефлексиясы. Шешу және рәсімдеу кезінде аса назар аударуды талап ететін негізгі сәттерді талқылау және түзету. Жұмысты тексерудің критерийлерін және дескрипторларын сақтау. Жұптық жұмыс У: цилиндр көлемінің формуласын практикалық қолдану тақырыбын дамытуды жалғастыра отырып, сіз келесі деңгейлік міндеттерді (қарапайымнан күрделіге дейін): А деңгейі (бұл деңгей ауызша қарауға болады) Тапасырма 1. Цилиндр пішінді Кружка, кейін сүтпен толтырылған. Қол астында өлшеу құралдары болмаса, бұл шеңберден сүт көлемінің жартысын қалай құйыңыз? Тапсырма 2. Торт цилиндрлік пішінді.Оны үш тілікпен 8 тең бөлікке қалай бөлуге болады? В деңгейі Тапсырма 3. Суретте бейнеленген цилиндрдің V бөлігінің көлемін табыңыз. Жауапты түрінде беріңіз . Шешімі: :
Жауабы: 75. С деңгейі Тапсырма 4. Ұзындығы 1,6 м және ені 0,8 м болатын тіктөртбұрышты табақтан құбырларды екі жақты дәнекерлеуге болады. Қандай жағдайда құбыр көлемі ең үлкен болады? Шешімі: 1 жағдай 2 жағдай l = 0,8 м l = 1,6 м l = 2πR => R = l:(2π) V = πR2H = (l2∙H) : (4π) V = πR2H = (l2∙H) : (4π), қойғаннан кейін:V2 = 0,52 : π подстановки: V1 = 0,26 : π Жауабы: V1 < V2 2 есе Оқытудың осы кезеңінің рефлексиясы. Шешу және рәсімдеу кезінде аса назар аударуды талап ететін негізгі сәттерді талқылау және түзету. Жұмысты тексерудің критерийлерін және дескрипторларын сақтау.. | Презентация Слайд 1 Слайд 2-3 Слайд 4 https://egemaximum.ru/zadachi-12-shar/ Слайд 5 Карточка Тексеру жұмысы Слайд 6 Слайд 7 Қосымша Топпен жұмыс https://portalpedagoga.ru/servisy/publik/publ?id=23810 Слайд 8 Қосымша Жұптық жұмыс | |||||||
Сабақтың соңы 37-40 мин К | Сабақтың қорытындысын шығару және рефлексия кезеңі Мақсаты: оқушылардан сабақтан кері байланыс алу. Оқушылар оқылған материалдың күрделілік деңгейі, бекітуді талап ететін негізгі сәттер туралы пікір айтады. Сондай-ақ оқу сабағы соңында өз білімдерін бағалайды. У: Сіздің алдыңызда бүгін сабақта шешілген тапсырмалар саны бойынша 6 бөлікке сызықпен бөлінген цилиндрлердің фигуралары жатыр. - Шешіміңіз мүлдем түсінікті болған міндеттердің нөмірлерін "шеңбермен" хабарлаңыз. - Қандай да бір қиындықтарды шешу кезінде туындаған міндеттердің нөмірін "квадратпен" белгілеңіз. - Сіз үшін практикалық маңызы бар тапсырмалардың нөмірлерін "белгімен" белгілеңіз. (Мұғалім оқушылардың жауаптарын түсіндіреді. Бірнеше оқушыдан қандай да бір тапсырманы неге атап өткенін түсіндіруді сұрайды.) | Слайд 9-10 Қосымша Рефлексия | |||||||
Үй тапсымасы
Жауабы 14 л
Жауабы: 64 | Қосымша үй тапсырмасы | ||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||
Саралау – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Пәнаралық байланыс АКТ қолдану Құндылықтармен байланысы Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | |||||||||
Размышление |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру