Зерттеу жұмысы. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Қоғамдық-саяси ойдың дамуы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Мукушев Б.С.

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Зерттеу жұмысы_1

Сабақтың түрі

Жаңа тақырыпты меңгеру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарлама-сына сілтеме)

  • 11.3.3.3 мемлекет тарихында тұлғаның рөлі туралы қорытынды жасау

 Сабақ мақсаттары

  • Шағын зерттеу тақырыбы мен мақсатын қалыптастыру

 Бағалау критерийлері

  • Тарихи тұлғаның маңыздылығы критерийлерін қалыптастырады
  • Тарихтағы тұлғаның рөлі туралы мәселені анықтайды
  • Зерттеу тақырыбын қалыптастырады
  • Зерттеудің мақсатын қалыптастырады
  • Зерттеудің іс-қимыл тәртібін анықтайды

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

Тарихтағы тұлғаның рөлін мәселесің талқылау

Лексика және терминология:

Тарихи тұлға, мәселе, зерттеу тақырыбы

Диалогтар мен хаттарға арналған пайдалы өрнектер:

Тарихи тұлғаның маңыздылығы критерийі бола алады... Қазіргі ғылымда тұлғаның тарихтағы рөліне қатысты келесі мәселелерді атап өтуге болады... Менің зерттеу тақырыбым...Менің Зерттеудің мақсаты...

 Құндылықтарды

 дарыту

Ынтымақтастық

Құндылықтарды қалыптастыру оқушылардың бір-бірімен және мұғаліммен өзара әрекеті сабақтың барлық кезеңінде жүзеге асырылады.

 Пәнаралық байланыс

Мемлекет және құқық теориясы, құқық негіздері

Бастапқы білім

Оқушылар қоғамдық құрылым туралы философиялық ойдың даму ерекшеліктері туралы түсінеді

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

3-4 мин

7-9 мин

2-3 мин

(С) ұйымдастыру сәті. Сабақтың тақырыбы, Оқыту мақсаты, күтілетін сабақ нәтижесімен танысу

(Ж/Т) "тарихи тұлғаның маңыздылығы критерийлері қандай?". Ойларды жинау, флипчарт/ тақтаға жазу. Ойлар тізімін талқылау, 3 ең маңызды таңдау.

(Ж) шағын зерттеу жүргізу үшін тарихи тұлғаны таңдау

Іріктеу критерийлері:

- бұл тұлға зерттеу үшін қызықты

- бұл тұлға үш таңдалған мәнділік критерийіне жауап береді

- бұл тұлға "қоғамдық-саяси ойдың дамуы" бөлімінің тақырыптарында қаралмаған»

Презентация

Сабақтың ортасы

7-9 мин

4-5 мин

5-7 мин

(Т) теориялық материалдарды зерттеу (Е. И. Грининнің "Тарихтағы тұлғаның рөлі" мақалалары). Тарихтағы тұлғаның рөлін зерттеу қазіргі заманғы тәсілдерді зерттеу, мәселелерді қалыптастыру, тақырып аясында зерттеуге болады.

(С) Алынған нәтижелерді талқылау. Зерттеу кезеңі-мәселелерді тұжырымдау. Оқушылардың ықтимал жауаптары:

- "Бифуркация нүктесі" - қоғамдағы тұрақсыздық кезеңі деп аталатын маңызды тарихи тұлғаның пайда болуына қаншалықты әсер етеді?

- Егер белгілі бір тұлғаның іс-әрекеті болмаса, онда ел/ этнос тарихы қалай пайда бола алады?

- "Қоғамның тұрақтылық деңгейі мен жеке тұлғаның қоғамға әсер ету күші арасындағы арақатынас"моделі тарихи үрдістер мен тұлғаның рөлін қаншалықты дұрыс көрсетеді?

(Ж) зерттеу тақырыбын анықтау. Қызықтыратын проблеманы таңдау. Бұрын таңдалған адаммен мәселені біріктіру. Зерттеу тақырыбының тұжырымдамасы. Зерттеу мақсатын анықтау.

Теориалық материал

Дидактикалық материал

Сабақтың соңы

4-5 мин

2-3 мин

(Г) топта тұжырымдалған тақырыптар бойынша пікір алмасу. Тақырыптарды түзету. Қажет болған жағдайда – мұғалімнің кеңесі

(И) үй тапсырмасын тұжырымдау – зерттеуді іске асырудың келесі тармақтарына сәйкес, сабақта орындалған жұмыс көлеміне қарай зерттеуді іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары:

1. Негізгі мәселені таңдау

2. Зерттеудің тақырыбы мен мақсатын анықтау

3.Пайдалы гипотезаларды қалыптастыру және іріктеу

4. Зерттеу нәтижесін жоспарлау

5. Көздермен жұмыс істеу және іріктеу

Дидактикалық материал

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қорытындылау мақсатында оқушылардың қабілетіне қарай жеке тапсырмалар ұсыну, оқушылардың өздеріне таңдауға беру

Өзіндік рефлексия бірінші ұсынылған форматта немесе екінші форматта жүргізу мүмкіншілігі бар(мұғалімге қажет ақпарат оқушылардың қиналған тапсырмалары және жеке жетістіктері)

АКТ-ның пайдалану уақыты шектеулі,сергіту тапсырмалары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды ма, неліктен?

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
» 85 жастағы қызылордалық ақсақал 2 млн түп ағаш еккен
» 👦🏻👧🏻Елімізде қанша бала бар?
Пікір жазу