Өркениеттердің өзара іс-қимылының әскери-саяси аспектісі. Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Семей ФМБ НЗМ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Өркениеттердің өзара іс-қимылының әскери-саяси аспектісі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.1.4.5 - ежелгі және орта ғасырлардағы жаулап алушылық жорықтардың себептерін түсіндіру; 10.1.4.6 - отаршыл экспансия мен қазіргі замандағы жаһандық мәселе лердің себеп-салдарлық байланысын анықтау; 10.1.4.7 - қазіргі өркениеттің даму контекстінде әскери қақтығыстардың ерекшеліктері мен салдарларын анықтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тарихи консепт | Жанжал, себептері, салдары Кез келген қақтығыстың негізінде саяси, әлеуметтік, экономикалық, діни, ішкі, сыртқы болуы мүмкін себептер жатыр. Шиеленісті объективті зерттеу үшін әр түрлі қатысушылар мен тараптардың көзқарастарын қарастыру маңызды. Тереңдеу: қақтығыстағы діннің рөлі. Дін соғысты қақтығысты шешу тәсілі ретінде ақтай ала ма? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейлері | Білу және түсіну, қолдану, талдау. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты
Бағалау критерийлері | Анықтау: * Экономикалық, саяси және діни салдарлар * Жаһандық және жергілікті салдарлар * Ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді салдарлар * Негізгі және қосалқы салдары • Қазіргі заманғы өркениет контекстіндегі әскери қақтығыстардың салдары Көзмен жұмыс: крест жорықтарының салдары * Әлеуметтік-экономикалық салдарларды анықтайды, көзден мысалдар келтіреді * Саяси салдарларды анықтайды, көзден мысалдар келтіреді * Діни салдарларды анықтайды, көзден мысалдар келтіреді * Ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді салдарларды анықтайды * Басты және қосалқы салдарды анықтайды • Өз көзқарасын дәлелдейді, мысалдар келтіреді, қорытынды жасайды • * Қазіргі заманғы өркениет контекстіндегі әскери қақтығыстардың салдарын анықтайды Рефлексия: Қазіргі қақтығыстағы діннің, саясаттың, экономиканың рөлінің өзгеруі туралы себептер мен салдарлары туралы қорытынды жасайды | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Салдарлар, жанжал, экономикалық, діни, саяси, басты, екінші дәрежелі, ұзақ мерзімді, қысқа мерзімді | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Әр түрлі пікірлерге құрмет. Талқылау кезінде көшбасшылық қасиеттерді дамыту, Топта жұмыс істеу кезінде бір-бірін тыңдау және топта да, топтар арасында да диалог құру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | География, Қазақстан тарихы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ түрі | Жаңа тақырыпты оқу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Өркениеттердің өзара әрекеттесуінің түрлі аспектілері | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 кезең | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1 мин. 1 мин. 1 мин. 1 мин. | Оқушыларды 4 топқа бөлу. (С) Сәлемдесу. Сабаққа оң көңіл күй. (Т) топтың алдыңғы "Крест жорықтарының себептері" материалын талқылау топтар арасында талқылау. Оқушылар қақтығыстардың себептері мен салдары болуы мүмкін екенін есте сақтауы тиіс. Оқушылардың себептері келесідей: экономикалық, саяси, діни, айқын және жасырын. (С) топта талқыланғаннан кейін оқушылар дауыстап сынып айтады.Мұғалім негізгі идеяларды тақтада белгілейді. (С) сабақтың мақсатына көшу. Оқушыларға осы сабақта біз қақтығыстардың салдарларына назар аударатынымызды түсіндіру. "Салдары"қандай екенін есте сақтаңыз? * Нәтиже, бір нәрсе салдары • * Саяси, экономикалық, әлеуметтік, діни; басты, екінші дәрежелі; қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді; жаһандық, ұлттық және жеке, жаһандық, өңірлік болуы мүмкін | Презентация слайд 1 Презентация слайд № 2 Презентация слайд № 3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 7 мин. 8 мин. . 2 мин. 3 мин. 5 мин. 7 мин. | (ТҚБ.)мұғалім әр топқа Крест жорықтарының салдарын зерттеуге тапсырма береді. 1 топ. Экономикалық, саяси, діни аспектілер. 2 топ. Қақтығыстардың негізгі және қосалқы салдары. 3 топ. Қақтығыстың қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді салдары. 4 топ қақтығыстың жаһандық және аймақтық салдары. Топтар формативті бағалаудың берілген критерийлері бойынша жұмыс істейді. Топта жұмыс аяқталғаннан кейін әрбір топ мұғаліммен бірге өзара бағалауға көшеді. Мысалы, 1 топ 2, 2 бағалайды 3, 3 бағалайды 4, 4 бағалайды 1. Бағалаудан кейін әрбір топ "2" стратегиясы бойынша кері байланыс береді» 2 топтық жұмыстың ең жақсы жақтары.... 2 жақсарту қажет..
(С) оқушылар сөз сөйлеп, өзара бағаланғаннан кейін мұғалім оқушылармен бірге жұмыс қорытындысын шығарады. (С) сабақтың келесі кезеңін мұғалім "дөңгелек үстел" форматында өткізеді.: "Сіз ортағасырлық қақтығыстар мен қазіргі заманғы қандай параллельдер келтіре аласыз?» "Ортағасырлық дәуірден бастап қақтығыстар қалай өзгерді?» Оқушылар өз идеяларын ұсынды мұғалім тақтаға жазады. (С) мұғалім қазіргі қақтығыстар туралы бейне роликті көруді ұсынады. Көру барысында оқушылар келесі сұрақтарға назар аудару керек: 1.Қандай жанжал туралы сөз болып отыр? 2.Жанжалдың мәні неде? 3.Жанжалдың себебін анықтаңыз (саяси, экономикалық, діни) 4.Қақтығыстың салдарын анықтаңыз | Презентация слайд № 4, 5 Презентация слайл № 6,7 Приложение № 1 Приложение № 2 Презентация слайд № 8 Презентация слайд №9 О зарождении терроризма | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Сабақтың рефлексиясы. Талқылау: Сіз қандай қорытындыға келдіңіз: * Қазіргі қоғамдағы діннің рөлі туралы? * Ортағасырмен салыстырғанда қазіргі әлем қауіпсіз бола ма • Үй жұмысы зерттелген материалды қайталау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру