Неліктен «азиялық серпіліс» мүмкін болды? Дүние жүзі тарихы, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқамерзімді сабақ жоспары
7-бөлім. ХХ ғасырдың екінші жартысындағы Азия елдерінің даму ерекшеліктері | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің АЖТ: | |||||
Сыныбы: | Қатысушылардың саны: | Жоқ: | ||||
Сабақ тақырыбы: | Неліктен «азиялық серпіліс» мүмкін болды?
| |||||
Тарихи тұжырымдама: | Ұқсастық және айырмашылық | |||||
Оқу мақсаттары: | 9.4.2.1 экономикалық жүйелердің тиімділігін түсіндіру және негіздеу; 9.4.1.5 Оңтүстік- Шығыс Азия елдерінің жедел экономикалық өсуіне ықпал еткен негізгі факторларды анықтау; 9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау | |||||
Сабақ мақсаттары: | Фактілерді, процестерді, оқиғаларды салыстыру Карта ақпаратын ауызша ақпаратқа түрлендіру Азия елдеріндегі экономикалық дамудың себептерін және сипатын талдау Экономикалық даму модельдерін салыстыру | |||||
Бағалау критерийлері | 1. Азия елдерінің табысты экономикалық дамуының 2-3 себептерін атаңыз 2. Зерттелетін елдердің экономикалық моделінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттау 3. Қазақстанның табысты экономикалық дамуының 2-3 жолын ұсынады | |||||
Тілдік мақсаттар:
| Оқушылар біледі: Бюджет, капитал, тауарлар, ұсыныс және сұраныс, капиталистік, социалистік, Маршалл жоспары Трумэн доктринасы, нарықтық экономика командалық экономика, мемлекет әл- ауқаты корпоративтік модель, социал-демократиялық модель либералдық модель, жапондық «экономикалық ғажайып», «Азия Жолбарыстары» | |||||
Құндылықтарды дарыту | Жаһандық азаматтық, толеранттылық, жаңа технологияларды дамытуға ынталандыру | |||||
Пәнаралық байланыстар: | Экономика, Қазақстан тарихы | |||||
АКТ пайдалану дағдылары | Интернет ресурстарын, планшеттерді пайдалану | |||||
Алдынғы білімдері: | Оқушылар бірінші дүниежүзілік соғыстың себептері мен оқиғаларын біледі. 50-60 жылдардағы экономикалық ғажайыптың себептерін біледі. | |||||
Сабақ барысы: | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басталуы 2 минут | Сынып сәлемдесуі! Сабақтың мақсаттарын, оқу мақсаттарын, бағалау критерийлерін түсіндіру. | 1-5 слайдтар | ||||
Сабақтың ортасы 28 минут | Оқушылардың сәтті жауаптарын бағалайтын аналитикті ұсынамыз: дәлел, күшті дәлел. Алдын ала ынталандырушы материал Сіз бұл тұлғаларды білесіз бе, қай елдер туралы айтылады? 1-тапсырма оқушылардың білімін өзектендіру мақсатында мұғалім «төрт азиялық жолбарыс» атауын алған Оңтүстік- Шығыс Азияның төрт елі: Сингапур, Гонконг, Оңтүстік Корея және Тайвань туралы қысқаша ақпараттық деректерді ұсынады. Мұғалім оқушыларды «неге бұл елдер осы аймақтағы экономикалық жетекші мемлекеттерге айналды?»
Мұғалім оқушыларға соғыстан кейінгі «экономикалық ғажайыпты» (Италия, Жапония, Германия) қандай елдер бастан өткергенін еске салады. Сұраңыз: - Бұл мемлекеттердің табысты экономикалық дамуының себептері қандай? (Маршалл жоспары, экспорт және т. б.). Деректі фильмді көру https://www.youtube.com/watch?v=jaxHfdiU97Q (экономическое чудо\Тайвань) 2-тапсырма: Оқушылар Оңтүстік- Шығыс Азия елдерінде: Сингапур, Гонконг, Оңтүстік Корея және Тайваньдағы экономикалық ғажайыптың себептері туралы болжам жасайды. Дескриптор: Корея, Сингапур, Тайвань, Гонконгтағы табысты экономикалық өсудің 2-3 себебін атайды 3-тапсырма: «ЗХУ» стратегиясы: Бұл мемлекеттер туралы не білесіз? Бұл мемлекеттер туралы не білгіңіз келеді? (Жоғары деңгейдегі сұрақтары) Бұл мемлекеттер туралы не білдіңіз? Әрі қарай оқушылар «Жигсо» стратегиясын қолдана отырып, материалды оқиды. Үй тобы, елдер бойынша сарапшылар тобы: Сингапур, Гонконг, Оңтүстік Корея және Тайвань Үй тобы. Оқушылар материалды сарапшылар тобында және топтық постерлерде жасалған сұрақтар арқылы түсіндіре, бір- бірін өзара үйретеді. Оқушылар материалды қайта айтпағаны, оны қысқаша түсіндіргені маңызды. Материалды түсіндіруге әр ел үшін 2-3 минуттан артық уақыт бөлінбейді. Үй тобында 15 минуттық ортақ әрекеттер орындалады. Үй тобындағы әр оқушының әр ел бойынша жеке есептік жазбаны жүргізуіне назар аудару керек. Бұл жалпы тұжырымдамалық кесте болуы мүмкін. Әрбір үй тобы осы елдегі экономикалық өрлеу неге мүмкін болды деген сұраққа өз жауабын оқиды. Дескрипторлар: зерттелетін елдердің экономикалық моделінің екі ұқсастығы мен айырмашылығын табу | 5 слайд 6-7 слайдтар 7 слайд 8-9 слайдтар 11-12 слайдтар | ||||
Сабақтың соңы 10 минут | Оқушылар «білгім келеді» бағанында қойылған сұрақтарға оралады. Олар жауап тапқан сұрақтарға қарама- қарсы құсбелгі қояды. - Ұсынылған гипотезалардың қайсысы сабақта расталды? Қорытынды: Неліктен «Азиялық серпіліс» мүмкін болды? Әр «үй» тобы өз жауабын оқиды.
Қазақстанның «азиялық барыс» атануға мүмкіндігі бар ма? "Ия / жоқ, неге? сұрағы бойынша талқылау жүргізу. Кем дегенде 3 дәлел келтіріңіз. Бұл жұмысты үй тапсырмасының нұсқасы ретінде жалғастыруға, сондай- ақ «Азия барысы» постерін жасауға болады. Дескрипторлар: Қазақстанның табысты экономикалық дамуының 2-3 жолын ұсыну Рефлексия. Маған ұнады… Білгім келеді…. | 8-11 слайдтар 13 слайд 14 слайд | ||||
Саралау- сіз қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлап отырсыз? Неғұрлым қабілетті оқушылардың алдына қандай міндеттер қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||
Мәтінмен жұмыс кезіндегі қиындықтар деңгейі бойынша: * зерттелетін тақырып бойынша әңгіме жоспарын құру (1-ші деңгей); * осы тақырып бойынша тезистер дайындау (2-ші деңгей); * жоспар элементтері мен тезистерді қамтитын конспект жасау (3-деңгей). | Біледі: - карталарды елдердің басқару нысандары бойынша бөлу - сабақтың мақсатына жету үшін командада жұмыс істеу - әлемнің саяси картасындағы негізгі өзгерістерді сипаттау | Интернет ресурстармен жұмыс істеу 15 минуттан аспайды. | ||||
Сабақ бойынша Рефлексия Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары нақты болды ма? Барлық оқушылар ОМ-на жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
| |||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақты өткізу туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал етуі мүмкін (сабақты өткізу туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім, келесі сабақтарда неге назар аудару керек? | ||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру