1979-1985 жылдар аралығындағы «қырғи-қабақ соғысы» оқиғаларының ерешеліктері қандай? Дүние жүзі тарихы, 9 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім:

Бөлім 4.

Екі полюсті әлемнен көп полюсті әлемге

Сынып: 9

қатысқандар саны:

қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы

1979-1985 жылдар аралығындағы «қырғи-қабақ соғысы» оқиғаларының ерешеліктері қандай?

Оқу мақсаттары

9.3.2.3 тарихи фактілер мен картаға сүйене отырып, әскери-саяси одақтар НАТО және ВШҰ-ның қарсылығын сипаттау;

9.3.2.5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау;

9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау

Бағалау критерийлері

  • Саяси оқиғалар
  • Саяси оқиғалардың мазмұнын ашады
  • Саяси оқиғалардың салдарын талдайды және бағалайды
  • 1979-1985 жылдардағы халықаралық қатынастардың сипаты туралы қорытынды жасай отырып, ол НАТО мен ВШҰ қарсыластығын сипаттайды.
  • Екі саяси көшбасшының қызметін қырғи- қабақ соғыстың аяқталуына қосқан үлесі тұрғысынан салыстырады.

Сабақ түрі

зерттеу

Тарихи концепт

себеп және салдар

Тілдік мақсаттар

Оқушылар :

  • ақпарат алу үшін топпен жұмыс (оқылым, жазылым, айтылым және тыңдалым дағдылары)
  • өз дәлелдерін алға тарта отырып, өз көзқарасын қорғай алады
  • ақпарат пен әр түрлі көзқарастармен бөлісу арқылы олар қарым -қатынас дағдыларын дамытуға үлес қосады.

Оқылым мен жазылым үшін пайдалы сөйлемдер::

  • Менің ойымша, 1979-1985 жылдардағы қырғи қабақ соғыстың ерекшелігі ...
  • Менің ойымша, ол қырғи қабақ соғыстың аяқталуында басты рөлді ойнады ....
  • «Жаңа ойлау саясаты» нәтижесінде пайда болды
  • Қырғи қабақ соғыс аяқталғаннан кейін әлем қауіпсіз бола бастады ма?

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық, гуманизм, өмір бойы оқыту.

Пәнаралық байланыстар

География, саясаттану, экономика.

Алдыңғы білім

Бұл бөлім Екінші дүниежүзілік соғыстың салдары мен қырғи қабақ соғыстың дамуы туралы алдыңғы білімге негізделген. Оқушылар қазіргі әлемдегі проблемалар, әлемнің қалай дамығаны және қырғи қабақ соғыстың аяқталу себептері арасында байланыс орната алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Мұғалім карикатураны көрсетеді және сабақ тақырыбының арасындағы байланысты табуды сұрайды.

Карикатураны түсіндіріңіз.

Мақсат:

1. Карикатураның мәнін талдау арқылы қарастырылатын кезеңдегі негізгі саяси оқиғаларды түсінуге жетелеңіз.

2. Оқушылармен бірге сабақтың мақсаттарына талдау жасаңыз.

Терминдерге анықтама беріңіз.

Қырғи қабақ соғыс-

Жергілікті соғыс –

Сателлит-

Бағалау: бастапқыда оқушылар өз анықтамаларын айтады, содан кейін оқушылар презентациядағы терминдер анықтамасымен өзін-өзі тексереді.

Презентация, оқулық (сөздік)

Сабақтың ортасы

10 минут

20 минут

Мұғалім 1979-1983 жылдардағы АҚШ пен КСРО оқиғаларын сипаттай отырып, қырғи- қабақ соғыстың негізгі оқиғаларын қысқаша ашады. Мұғалімнің міндеті - екі алып державаның қарсыластығын көрсету, осылайша оқушыларға әлемнің ядролық соғысқа жақындығын түсіндіру.

Мұғалім оқушыларға дидактикалық материал ұсынады, оны зерттегеннен кейін оқушылар НАТО мен ВШҰ арасындағы қарама -қайшылықты талдап, қырғи қабақ соғыстың аяқталу себептерін білуі керек.

Дидактикалық материалмен жұмыс

1. Мәтінді оқыңыз.

2. Алдыңғы алынған білім мен сабақ материалдарына сүйене отырып, кестені толтырыңыз.

3. 1979-1985 жылдарғы қырғи қабақ соғыстың екінші жартысындағы халықаралық қатынастардың векторын бағалаңыз (халықаралық қатынастардың сипаты, ядролық соғыстың басталу қаупі)?

4. Сіздің ойыңызша, осы кезеңде НАТО мен ВШҰ арасындағы қарама -қайшылық күшейе түсті ме?

5. Қырғи- қабақ соғыстың аяғында Р.Рейган мен М.С. Горбачевтің рөлін бағалаңыз.

Бағалау критерийлері:

  • Саяси оқиғалардың себептерін анықтайды
  • Саяси оқиғалардың мазмұнын ашады
  • Саяси оқиғалардың салдарын талдайды және бағалайды
  • 1979-1985 жылдардағы халықаралық қатынастардың сипаты туралы қорытынды жасай отырып, ол НАТО мен ВШҰ арасындағы қарама-қайшылықты сипаттайды.
  • Қырғи- қабақ соғыстың аяқталуына қосқан үлесі тұрғысынан екі саяси көшбасшының қызметін сынап салыстырады.

Презентация слайд № 5-6

Дидактикалық

материал.

Сабақтың соңы

5 минут

Сабақтың рефлексиясы:

  • Менің ойымша, 1979-1985 жылдардағы қырғи қабақ соғыстың ерекшелігі ...
  • Менің ойымша, ол қырғи қабақ соғыстың аяқталуында үлкен рөл атқарды…
  • «Жаңа ойлау саясаты» нәтижесінде пайда болды ...
  • «Қырғи қабақ соғыс» аяқталғаннан бері әлем қауіпсіз бола бастады ма?

Сабақтың рефлексиясында оқушылардың жасырын дифференциациясы:

  • деңгейі жоғары оқушылар «қырғи қабақ соғыстан» кейінгі модельдеу сұрағын таңдайды
  • барлық оқушылар «қырғи қабақ соғыс» кезеңінің ерекшеліктерін атай алады
  • деңгейі төмен оқушылар оқушылар мұғалімдердің көмегімен жауаптар құрастыра алады.

Презентация слайд №7



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу