Химияның негізгі стехиометриялық заңдары. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Атырау қаласының химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалім: Косанов Р.П. | Тақырыбы: Химияның негізгі стехиометриялық заңдары | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Сынып: 10-сынып | Өткізілу уақыты: 1 сағ | |||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 10.1.1.1 химияның негізгі стехиометриялық заңдарының тұжырымдамасын, қолдану аясын атау: зат массасының сақталу заңы, көлем қатынастар заңы, Авогадро заңы; | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: - Зат массасының сақталу заңын, көлем қатынастар заңын және авогадро заңын біледі және түсінеді Көптеген оқушылар: - зат массасының сақталу заңын қолдана отырып, реакция теңдеуі арқылы есептер шығара алады. Кейбір оқушылар: - Зат массасының заңы өндірістік процесстерде жүретін түсінеді және өзінің жеке зерттеулерін жүргізеді | ||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат: | Пәндік лексика және терминология: Зат массасының сақталу заңы, Авогадро заңы, реагент, өнім, масса, атом саны, индекс, молекула саны, коэффициент. Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер: Молярлық масса ................................................ Кез – келген заттың 1 мольінде .............................. болады. Оны .................................... саны деп атайды. Заттың ........................................ формуласы эмперикалық формула деп аталады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критериясы: Дағдылар: Білу Түсіну Қолдану және жоғары деңгейдегі дағдылар |
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту: | Жеке жұмыс жасау арқылы оқушылар өмір бойы оқуға қалыптасады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Алдынғы білім: | 7.3С Салыстырмалы атомдық масса және қарапайым формула. 8.2А Зат мөлшері. 8.2C Стехиометриялық есептеу | ||||||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыс: | Физика | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақта жоспарланған әрекеттер | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-5- минут 6-12 минут. 13-20 минут 21-27 минут 27-30-минут 31-37-минут 38-39-минут | Оқушылармен амандасу. Олардың сабаққа қатысын тексеру. Оқушыларды топқа бөлу және 8-сыныптағы білімдерін еске түсіру үшін суреттердің қиындылары беріледі. Осы қиындыларды құрастыру арқылы оқушылар топқа бөлінеді. Суреттерді құрастырып ғалыпдарды және олардың заңдарын атаймыз. Осылай жаңа сабақтың оқу мақсаты келтіріп шығады Әр топқа видео материал мен конспект және бір есептен беріледі. Топ мүшелері сол мәліметтер арқылы әрбір топ өздерімен берілген материалмен танысып, есепті шығарып, конспектіні оқи отырып, материалды меңгереді. Косымша 2 (Авогадро саны) Косымша 3 (Зат массасының сақталу заңы) Косымша 4 (Реакция теңдеуі арқылы газдың көлемін есептеу) Шабарман әдісі. Топ мүшелері «шабарман әдісі» бойынша мәліметтермен алмасады. Яғни, әр топтан бір топ мүшесі шығып екінші топқа барады және өз тобындағы мәліметпен таныстырады. Өз кезеңінде басқа топ мүшелері осылай мәліметтермен алмасады. Бірақ топ мүшелері кері орнына қайта бармай, сол топта қалады. Барлық топтарға бірдей зертханалық жұмыс орындау тапсырылады. Химиялық таразының үстіне берілген бос,таза стаканын салмағын өлшеп алыңыз. Кейінен осы стаканға 3г ас содасын салып өлшеңіз. Екінші таза тығыны бар колбаны алып, таразыда салмағын өлшеп алыңыз. Осы тығыны бар 15 мл сірке суын құйып массасын өлшеңіз. Таразыға екі ыдысты ішіндегі реагенттерімен бірге өлшеңіз. Массасын жазып алыңыз. Кейінен стакандағы ас содасын сірке қышқылының үстіне салып колбаны тығындап қойыңыз. Газдың бөлінгені аяқталғанша күтіңіз. Кейін колбаның салмағын қайта өлшеңіз.
Берілген мәліметтерді қолдана отырып 1-топ бөлінген газда қанша молекула бар екенін, 2-топ бөлінген газдың зат мөлшерін, 3-топ газдың бөлме температурасындағы (r.t.p) көлемін есептейді. Нәтижелерін постерге жазып, басқа топ мүшелерімен таныстырады. Келесі бағалау критериялары бойынша топтар бірін-бірі өз - ара бағалайды.
Жеке жұмыс. Білім лант сайтының ұсынған жұмыс парағы. | Сурет қималары. (сурет сыныптағы оқушы санына қарай бөлінеді) (суреттер қосымша 1 де берілген) Қосымша 2 Косымша 3 Косымша 4 Қажетті реактивтер: Ас содасы, сірке суы, сынауықтар, өлшеуіш мензурка, таразы, химиялық стақандар, колбалар және тәжірибеге арналған тұрғы. | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | |||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия 40 - мин | Үй тапсырмасы ретінде үш топқа басқа да стехиометриялық заңдарды қарап слайд немесе постер дайындап келу І топ. Құрам тұрақтылық заңы (Ж. Пруст): ІІ топ. Кіші еселік қатынастар заңы (Д. Дальтон): ІІІ топ. Эквиваленттер заңы (И. Рихтер): Әр топқа өз топтарының жұмыстарын бағалайтын дескрипторымен бірге дайындау тапсырылады | ||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?