Фотосинтездің қараңғы кезеңі. Кальвин циклі (РиБФ-ң карбоксилденуі, тотығу, қайта қалпына келу). Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.1В Қоректену

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Фотосинтездің қараңғы кезеңі. Кальвин циклі (РиБФ-ң карбоксилденуі, тотығу, қайта қалпына келу).

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.1.2.3 - фотосинтездің қараңғы кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру фотосинтездің қараңғы кезеңінде жүретін үдерістерді түсіндіру

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар барлығы орындай алады:

  • Фотосинтез үрдісінің қараңғы фазасының ерекшелігін түсіндіру
  • Фотосинтездің қараңғы фазасындағы басты үрдістерді көрсету
  • Фотосинтездің қараңғы фазасының нәтижелерін қарастыру

 Бағалау критерийлері

Оқушылар біледі

  • Хлоропласта фотосинтездің қараңғы фазаларының қай жерінде жүретінін айта алады.
  • Жапырақ морфологиясының ерекшеліктерін біледі.
  • Фотосинтездің жалпы формуласын жаза алады.
  • Фотосинтез фазаларының этаптарын сипатай алады.
  • Фотосинтездің негізгі ферментерінің жұмысын сипаттай алады .
  • Фотосинтездің қараңғы фазасындағы негізгі заттарын атай алады

 Тілдік мақсаттар

 

Пәнге тән лексика мен терминология:

Оқушылар жапырақтағы пигментті хроматографиялық әдіспен анықтау және түсіндіру үшін келесі терминдерді пайдалана алады: Хлоропласт, пластид, хлорофилл, каротиноид, пигмент, органелла, эукариоттық, фотосинтез, АТФ, НАДФ, сыртқы/ ішкі/ аралық/ екі қабатты мембрана, қабықша, строма, грана, тилакоидтар, пластинка, рибосомалар, крахмал түйіршіктері, электрохимиялық градиент, антенналық кешендер, фотохимиялық, жарық фазасы, қараңғы фаза

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • Фотосинтез ........... ............ фазалардың арқасында глюкозаның пайда болу процесі
  • Бұл жарық ................... ................(жарық фазасында) деп қарастырылады. (ерітушілердің бірі)
  • Қараңғы фазасы әр түрлі заттардың ..................... ..................... сәйкес өтеді.

Құндылықтар дыдарыту

 

"Гуманизм" құндылығы: коршған ортаны аялай білетін және оны қорғауының маңызын түсінетін ұрпақ тәрбиелеу.

Прагматизм:

Пәнаралық байланыстар

Химия – органикалық заттардың синтезделуі бөлімі, физика – оптика бөлімі.

АКТ қолдану дағдылары

Оқушылар интернет рессурстарды пайдаланады

Бастапқы білім

Қоректену: 7 – 10 сыныптар.

Тыныс алу: 10 сынып.

Ұ = ұжымдық жұмыс Жж = жеке жұмыс М = мұғалімнің түсіндіруі

Т = топтық жұмыс Э = эксперимент ҚБ = қалыптастырушы бағалауды қолдау

Ж = жұппен жұмыс К/Д =көрсетілім/демонстрация @= қауіпсіздік техникасы бойынша кеңес

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2

(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа дайындықты тексеру. Сабақта бар жоғын тексеру.

MS PowerPoint

Сабақтың ортасы

2-12 минут

12-17 минут

17-22 минут

22-37 минут

(М,Ұ) Оқушыларға фотосинтездің қараңғы кезеңінің (Кальвин циклі) жарыққа тәуелсіз екендігін түсіндіріңіз.

(М,Т) Оқушыларға анимация немесе PowerPoint презентациясын көрсетіп, циклдың осы кезеңінің негізгі үдерістерін түсіндіріңіз.

(К) Оқушыларға кезеңінің қазіргі кезде түсінудің кейбір дәлелдерін көрсететін бейнероликті ұсыныңыз (Бенсон және Кальвин еңбектері).

(М) (Г) Оқушыларға Кальвин циклі бойынша тапсрымаларды беруін ұсыныңыз

  • Көмірсулардың алынған молекулалары көміртегі атомдарынан тұрады. Өсімдік көміртекті қайдан алады?

Жауабы: Көміртегі молекулаларының пайда болуы үшін пайдаланылатын көміртегі атомдары көмірқышқыл газынан, газдан шығады, оны жануарлар әрбір демалғанда ауаға шығарады.

Кальвин циклі-бұл глюкоза және басқа да көмірсулар молекулаларының түзілуі үшін жарық тәуелді реакциялар қоры бар энергияны пайдаланатын фотосинтез реакциялары үшін қолданылатын термин.

1)Өсімдік жасушаларында Кальвин циклі қайда?

A. тиракоид мембранасы

Б. тилакоид кеңістігі

C. қыртыс

D. грана

Жауабы: С

2)Көміртекті бекітуді қалай дұрыс сипаттайды?

А. СО2 органикалық қосылысқа айналуы

Б. 3-фосфоглицерин қышқылы қалыптастыру үшін RuBisCO қолдану

C. Глицерилальдегид 3 фосфат көмірсулар молекулаларының өндірісі

D. Глицерилальдегид 3 фосфат молекулаларынан Рибулоза 1,5-бисфосфат( RuBP) түзілуі

E. СО2 төмендету үшін АТФ және НАДФН пайдалану

Жауабы: А

3)Кальвин циклынан шыққан қандай молекула глюкозаға айналады?

А АДФ

B. Глицерилальдегид 3 фосфат

C. Рибулоза 1,5-бисфосфат (RuBP)

D. 3-фосфоглицерин қышқылы

Жауабы: В

4) Фотосинтездің қараңғы фазасы жүргенде Кальвин циклінде қандай молекула стромаға үнемі кіруі керек?

А.RuBisCO(РуБиСко)

В. Рибулоза 1,5-бисфосфат (RuBP)

С. 3-фосфоглицерат (3-ФГ)

D.СО2

Жауабы: D

5)Кальвин циклі үшін молекулалық айналу дұрыс тәртібі қандай?

А.RuBP + Глицерилальдегид 3 фосфат → 3-фосфоглицерат (3-ФГ) → қант

В.Рубиско → CO 2 → RuBP → Глицерилальдегид 3 фосфат

С.RuBP + CO 2 → [Рубиско] 3-ФГ → G3P

D.CO 2 → 3-ФГ → RuBP → Глицерилальдегид 3 фосфат (G3P)

Жауабы: С

6)Эукариотикалық жасушаларда Кальвин циклі қайда өтеді?

А.тилакоид мембранасында

В.тилакоидтарда

С.хлоропласттағы стромасында

D.Граналарда

Жауабы: С

7)Көміртекті бекітуді қалай дұрыс сипаттайды?

А.CO2 органикалық қосылыстарға түрлендіру

В. 3-PGA қалыптастыру үшін RuBisCO пайдалану

С. G3P көмірсулар молекулаларын өндіру

D. G3P молекулаларынан RuBP түзілуі

Е. СО2 төмендету үшін АТФ және НАДФН пайдалану

Жауабы: А

С. Аталған тұжырымдамаларды фотосинтез фазаларына (жарық және қараңғы) сәйкесиендіріңіз, Ж және Қ таңбаларды қолданыңыз:

  • Молекулалық оттегінің бөлінуі –
  • АТФ молекуласының синтезі –
  • Көмірқышқыл газы мен судан көмірсулар синтезі –
  • Хлорофилл Фотон жарықтың қозуы –
  • Хлоропласт гранасында өтеді –
  • Кальвин циклы бойынша өтеді –
  • Су фотолизі –
  • Электронның жоғары энергетикалық деңгейге өтуі –
  • Көмірқышқыл газын глюкозаға дейін түзу –
  • Көмірсулар синтезіне АТФ молекуласының энергиясын пайдалану –
  • Глюкозадан крахмал молекуласының түзілуі –
  • Сутегі протондары пайда болады –

Жауабы: 1-Ж,2-Ж,3-Ж,4-Ж,5-Ж,6-Қ,7-Ж,8-Ж,9-Қ10-Қ,11-Қ,12-Ж

MS PowerPoint

https://www.youtube.com/watch?v=GgtflsxIgsg

Фотосинтез жөніндегі анимация (ағылш.): https://www.youtube.com/watch?v=prFaSe3s9e0

Бенсон мен Кальвиннің көміртекті фотосинтез арқылы қадағалауға арналған радиоактивтілікті пайдаланумен жүргізілген жұмысына арналған 5 минуттық бейнеролик:

http://www.saps.org.uk/secondary/teaching-resources/801-video-calvin-benson

Кальвин циклі(ағыл.т)

https://www.youtube.com/watch?v=0UzMaoaXKaM

Сабақтың соңы:

38-40

Рефлексия. «Үш минуттық эссе»

Оқушылар өздерінің бүгінгі сабақта не білгенін, не үйренгенін, не қиналдырғанын, не білгісі келетіні туралы шағын ой жинақтау жұмысын жүргізеді.

Үй тапсырмасы: Грин, Стаут, Тейлор «Биология», І том, 260 бет

Фотосинтездің жарық және қараңғы фазаларын байланыстырып толық эссе жазып келу

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылардың барлығы: фотосинтездің қараңғы фаза процесін қысқа нұсқасын түсіндіріп бере алады;

Оқушылардың көпшілігі:

Кальвин циклін түсіндіріп бере алады

Оқушылардың кейбірі: жаппай ағын болжамының кемшілігі мен артықшылығын терминдерді дұрыс пайдалан отырып түсіндіріп бере алады.

1. миға шабуыл сұрақтары оқушылардың өткенді еске түсірулеріне мүмкіндік береді;

2. Бейнефилмді көре отырып үдерістің табиғи жағдайда қалай өтетіндігін көзбен көре алады;

3. Мозайка әдісі үлкен мәліметтерді кіші бөліктерге бөле отырып түсінуге мүмкіндік береді;

4. топтық жұмыс оқушылардың әртүрлі пікірлерін жинақтауға мүмкіндік береді.

  • Бастапқы сабақта ҚТ бойынша инструктаж.
  • Оқушылардың дұрыс отыруын қадағалау.

Сергіту сәті.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1:

2:

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу