Сирек кездесетін және жойылу қаупі бар өсімдіктер мен жануарларды қорғау. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Биосфера, экожүйе, популяция | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Сирек кездесетін және жойылу қаупі бар өсімдіктер мен жануарларды қорғау. | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.1.3 экожүйенің алуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысты орнату | ||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар жасай алады: жұмыс атқару барысында талдау жасайды (ауызша сөйлеу дағдылары) Пәнге тән лексика мен терминология: түр, түрдің алуантүрлілігі, экожүйенің тұрақтылығы, эндемиктер, генетикалық алуантүрлілік, экожүйенің алуантүрлілігі, түрдің біркелкілігі Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Биоалуантүрлілік дегеніміз ... Биоалуантүрлілік азайған жағдайда ... экожүйенің алуантүрлілігіне әсер етуші фактордың бірі болып табылады ... | ||||||
Құндылықтарды дарыту | Жеке бас қасиеттерін, коммуникативтік дағдыларын және құзыреттілігін дамыту. Топта, топпен жұмыс істей білу, қоршаған ортаның пікірлеріне құрмет және басқалардың алдында өз міндеттері үшін жауапкершілігін түсіну, тұлғааралық құзыреттіліктерді дамыту. | ||||||
Пәнаралық байланыстар | экожүйе тұрақтылығын зерттеуде география, экология пәндерімен пәнаралық байланыс жүзеге асырылады. | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқу үрдісін активтендіру үшін интерактивті тақталарды пайдалану. | ||||||
Бастапқы білім | Биосфера және экожүйе: 7, 9 сыныптар, Биосфера, экожүйе, популяция – 8 с, Эволюциялық даму және селекция негіздері: 10 сынып Тірі организмдердің көптүрлілігі: 9, 10 сыныптар | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 0-05 мин | Миға шабуыл: «Өсімдіктер мен жануарлардың сиреуі» дегенді қалай түсінесіңдер – деген сұрақты қою арқылы жаңа тақырыпқа шығу. Оқушылармен бірге сабақ мақсатын, бағалау критерийлерін анықтап алу | ||||||
Сабақтың ортасы 05-10 мин 10-20 мин 20-32 мин 32-37 мин | (С) Оқушыларға биоалуантүрлілік туралы бейнебаян көрсетіңіз және сұрақ қойыңыз: Биоалуантүрлілік нені білдіреді? (С) Оқушыларға кейбір өсімдіктер мен жануарлардың жойылуы туралы видеоматериал көрсетіңіз. Бұл түрлердің жойылуының басты себептерін ассоциациялық карта құру арқылы анықтаңыз. (Т) (ҚБ) Сынып оқушыларын 3-4 топқа бөліңіз. Оқушыларға биоалуантүрлілікке әсер ететін екі факторды атауды ұсыныңыз. Жұмыс постерде орындалады. (Ж) (ҚБ) Оқушылар өз ойларымен бөліседі. 5 мин ішінде өздерінің жасаған постері туралы айтып, бағалайды. Бағалау критерийлері:
| https://twig-bilim.kz/kz/film/what-is-biodiversity РРТ | |||||
Сабақтың соңы 37-40 мин | Рефлексия «Жетістік баспалдағы» | ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
Барлық оқушылар: сирек кездесетін және жойылу қаупі бар өсімдіктері мен жануарларды біледі: Көпшілік оқушылар: биоалуантүрлілікке әсер ететін факторды анықтайды; Кейбір оқушылар: экожүйенің алуантүрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысты түсіндіреді. | Оқушылар сыныпта берілген дескрипторлар бойынша бір-бірін бағалау | Сыныпта қозғалу барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау. | |||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру