Жүрек автоматиясының механизмі. Жүректегі қозудың өту жылдамдығы. Жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығы. Электрокардиография, оның диагностикалық маңызы. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Тарау: 10.4 С Биофизика | Мектеп: | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||
Тақырыбы | Жүрек автоматиясының механизмі. Жүректегі қозудың өту жылдамдығы. Жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығы. Электрокардиография, оның диагностикалық маңызы. | |||||||
Сыныбы: | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||
Оқу мақсаты |
| |||||||
Сабақтың мақсаты |
| |||||||
Бағалау критерийлері |
Жүрек автоматиясының механизмін түсінеді; Жүректегі қозудың өту жылдамдығы мен жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығына талдау жасайды; Электрокардиография, оның диагностикалық маңызын саралайды. | |||||||
Тілдік мақсаттар | Дұрыс ғылыми терминдерді пайдаланып, жүрек автоматиясы механизмін зерттейді. Электрокардиографияның мәнін түсінеді (оқылым, айтылым және тыңдалым дағдылары) Пәнге бағытталған лексика және терминология: құрал, электродтар, фильтрлер, электрокардиографпен жүректің электр импульстерін жазып алу әдісі, жүректің электрлік осі, потенциалдардың айырмашылығы, ток өткізетік гель, фазалар | |||||||
Құндылықтарды дарыту | Ашықтық | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Информатика | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация | |||||||
Алдыңғы білім | Жүрек: 8, 9, 11.1B; Ми: 9, 10, 11.1C; Биомеханика: 10 | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақ қезеңдері | Сабақта орындалуы тиіс іс - әрекеттер | Оқыту ресурстары | ||||||
Басы 1-5минут | Оқушыларға электрокардиограмма суретін көрсету. Бұл қағаз не үшін керек, оны қалай пайдаланады деген сұрақтар қойылады.
| |||||||
Ортасы 6-24 минут | (G) (f) Сыныпты бірнеше топқа бөліп жарыс өткізу арқылы жүректегі электрлік үрдістердің шолуын жасаңыз. Маркерлік қаламдар мен минитақталарды беріңіз. Жүректегі электрлік процестерге қатысты сұрақтар қойыңыз, мысалы синустық-жүрекше жүйесі, Гис шоғыры, миогендік және т.б. туралы. Бірінші дұрыс жауап беретін топ ұпай алады. (Мини - "ақ тақталарды" сатып алуға немесе ақ қағазды ламинациялап жасауға болады.)
Жүректен/жүрекке жүйке импульстарын; миогендік қысқаруға қатысатын миофибриллдар ішіндегі иондардың қозғалысын; синустық-жүрекше және жүрекше-қарыншалық жүйелерді; Пуркинье талшықтарын, Гис шоғырын, жүрекше мен қарынша арасында қабат өткізбейтінді; жүрек маңында электрлік белсенділікті таратуды, деполяризация толқындарын және кідіріс уақытын қосыңыз. (W) Электрлік жүйе дұрыс жұмыс істемесе, не болатынына мысал келтіріңіз, мысалы, Вольф-Паркинсон-Уайт синдромы | Жүректің электрлік жүйесін үйдің электрлік жүйесімен салыстыратын, қарапайым, бірақ пайдалы түсіндірілуі: http://www.childrensheartinstitute.org/educate/heartwrk/elechhse.htm Вольф-Паркинсон-Уайттың синдромы | ||||||
25-45 минут | (G) (f) Мини-«ақ тақтайларды» қолданып, тағы бір жарыс өткізіңіз, бірақ енді жаңа білімдерді қолданыңыз. Жүректің мылқау сызбасын ұсыныңыз. Оқушылар топта толтырады. Соңынан бір-біріне сұрақтар қояды. Өзара топтық бағалау жүргізеді. | |||||||
0-5 минут | (G) (f) Алдындағы сессияны аяқтап, электрокардиографиядан бастаңыз. Электрокардиография деген не екенін оқушылардың естеріне түсіру үшін бейнероликті көрсетіңіз. (Егер мүмкін болса электроэнцефалография мен электрокардиографияны қолдануды талқылау үшін медициналық қызметкерді шақырыңыз) | Майо клиникаларынан ЭКГ туралы «сөйлейтін бас» YouTube-тегі 4 мин. бейне: | ||||||
6-30 минут | (W) Қысқаша бейнероликті көрсетіп, электроэнцефалографияның концепциясын ұсыныңыз. (W) Электроэнцефалографияны жасау себептерін, оның қалай жұмыс істейтінін сипаттаңыз. (I) (f) Жеке оқушылардан электроэнцефалография бойынша формативті жұмыс орындауды тапсырңыз. | ЭЭГ жасау туралы YouTube-тегі 2 мин. бейне (соңында сұрақтарымен): http://www.youtube.com/watch?v=8Q57q_kQPQY&feature=related Электроэнцефалография туралы толығырақ ақпарат: http://www.encyclopedia.com/topic/electroencephalography.aspx | ||||||
31-40 минут | (W) (f) «Жаналғыш» ойының ойнаңыз. Биофизика тақырыбынан сөздер таңдаңыз. Тақтайға сан тирені дұрыс салыңыз. Оқушылар әріптерді табады. Егер «адам дарға асылғанша» сөз табылса, сөзді тапқан оқушы тақтаға шығып ойынды жалғастырады және т.б.. | «Жаналғышты» қалай ойнайды: | ||||||
Соңы 41-45 минут | Кері байланыс. Сабақтың мақсаттарына қайта шолу. "+,-" | |||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелері
| ||||||
Қабілеті жоғары оқушылар үшін, қосымша тапсырма ретінде екі ЭКГ ұсынуға болады. | Жж = жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау жұмысы. Өзара бағалау. | Биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелері. Сергіту сәттері мен партада дұрыс отыру ережелері,3-4 және 7-8сабақтарда көзге жаттығу жасау. Ноутбукпен, ғаламтормен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау ескертіледі. | ||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары /оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болдыма? Бүгін оқушылар неніүйренді? Оқытуортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге астыма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||
Қысқаша бағалау Қандай екі мезет ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Қандай екі мезет сабақты жақсартты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы не білдім, келесі сабақта не айтамын? | ||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру