Айнымалылары ажыратылатын бірінші ретті дифференциалдық теңдеулер. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.4А Дифференциалдық теңдеулер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Айнымалылары ажыратылатын бірінші ретті дифференциалдық теңдеулер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.1.24 - айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеулерді шешу;

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • дифференциалдық теңдеулер, оның жалпы және дербес шешімі анықтамаларын біледі; дифференциалдық теңдеулердің кейбір түрлерін оқып-үйренеді;
  • айнымалылары ажыратылатын, екінші ретті тұрақты коэффициентті сызықтық дифференциалдық теңдеулерді шешіп үйренеді;

Бағалау критерийлері

Оқушы:

  • призма элементтерін табуға есептер шығара алады;
  • Оқушылар дифференциалдық теңдеулер мен олардың түрлерін, жалпы және дербес шешімдерін оқып үйренеді; оларды шешу әдістерін білетін болады;

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • есеп шарты бойынша дифференциалдық теңдеуді құруды сипаттайды;
  • дифференциалдық теңдеудің шешіміне түсініктеме береді;
  • дифференциалдық теңдеу шешу әдісін таңдауды негіздейді;
  • Пәнге қатысты лексика мен терминология:
  • дифференциалдық теңдеу;
  • бірінші ретті дифференциалдық теңдеу;
  • дифференциалдық теңдеудің жалпы шешімі;
  • дифференциалдық теңдеу дербес шешімі;
  • айнымалылары ажыратылатын;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • ... арқылы берілген теңдеудің айнымалыларын ажыратамыз;
  • ... болғандықтан, у = … + С функциясы ... дифференциалдық теңдеуінің жалпы шешімі болады;

Құндылықтарды дарыту

Оқи алу дағдысы, өздігімен ақпарат іздестіру, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға бейімделу, мәселелерді қоя және оларды шеше білу, топта, жұпта жұмыс жасау, өз уақытын тиімді ұйымдастыра білу, өз жұмысының сапасына жауап беру. Аталған құндылықтар сабақта жоспарланған жұмыстар арқылы орындалады.

Пәнаралық байланыстар

Физика, химия.

Бастапқы білім

Дифференциалдық теңдеулер туралы жалпы мағлұмат

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың

басы

0 - 3 мин

4 - 8 мин

9 - 10 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

  • Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатысын және дайындығын тексеру.
  • Оқушылардың назарын аударуға «Қуаныш шеңбері».

Мақсат: Қолайлы психологиялық климатты құру

Ұйымдастыру: Қатысушылар шеңбер бойымен қол ұстасып тұрады.Көршілеріне қарап, оған бүгінгі жақсылық пен сәттілік тілеп, ишара жасайды.

  • Үй тапсырмасыын тексеру, ауызша қалыптастырушы бағалау.
  • оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтау / ОМ;
  • оқушылардың «жақын даму аймағын» анықтау, сабақ соңында күтілетін нәтижені анықтау.

.

Сабақтың ортасы

11 - 15 мин

16 – 20 мин

Білімді өзектендіру.

  • Оқушыларды айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеу анықтамасымен таныстырыңыз.
  • Анықтама.

y' = f(x)g(x) түріндегі теңдеу айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеу деп аталады.

  • Шешу әдісі. Айнымалыларын ажыратамыз: . Содан соң пайда болған теңдіктің екі жағын интегралдаймыз: .

Мысал: Теңдеуді шешіңіз: .

Шешуі: – дифференциалдық теңдеудің жалпы шешімі. у-ті х арқылы өрнектеуге болады: .

Жауабы: .

  • Жақын арадағы даму аймағын ескере отырып, оқушыларды 4-5 адамнан топтарға біріктіру.
  • Әр топқа айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеулер бар үлестірмелер тарату, 1тапсырма 1-қосымшадан тапсырмаларды орындау.
  • Топтар бір-бірінің тапсырмаларының шешімін тексеру және дескрипторлар бойынша бағалау.

1-қосымша

Сабақтың ортасы

21 - 36 мин

Бекіту.

  • Жеке жұмыс ұйымдастыру. Әр оқушыға айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеулер бар

2-тапсырма, 2-қосымшадан тапсырмаларды орындау.

  • Оқушылармен дайын жауаптар бойынша тапсырмалардың шешімін тексеру және дескрипторлар бойынша өзін-өзі бағалау.

2-қосымша

Сабақтың соңы

37 - 40 мин

Рефлексия.

Оқушылар рефлексия сұрақтарындағы бос орындарды толтырады. Оқушыларға өз жауаптарын дауыстап оқып беруге болады.

Үй тапсырмасы. 3-тапсырма

3-қосымша.

4-қосымша.

Саралауоқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылардың жақын даму аймақтарына сәйкес сараланған топтарда жұмысы қарастырылған. Диалогтық оқыту моделі қолданылады.

Сабақта топтық жұмысты бағалауды мұғалім оқушыларға кері байланыс бере отырып, бақылау арқылы жүзеге асырады.

Жеке жұмысты оқушылар дескрипторлар бойынша өзінөөзі бағалайды

Кабинетті үзілісте желдетіңіз. Парталар мен орындықтарды дұрыс орналастыруға назар аудару.

1-тапсырма 1-қосымша.

1) (1+x2)dy – 2xy = 0; 2) 1+ y' + x y' =0; 3) y' = y2cos(x); 4) y' + ytg(x) = 0;

5) ; 6) xyy' = (1– х2) 2; 7) e2x(1+y′ ) = 1;

8) y' – xy 3= 0; 9) y' (1+ 5y) = xy sin(2x); 10) y' = ;

2-тапсырма, 2-қосымша

Мысалдар. Теңдеуді шешіңіз:

  • ydy xydx = 0;
  • y' = ex+y;
  • ;
  • y' = yex;
  • y' = y(х2+ ex);
  • ;
  • (x2+4)y' =2xy;
  • y′=−xey;
  • y(1) = −1 үшін x(y + 2)y′ = lnx + 1;
  • y(0) = 0 үшін (1 + ex)y′ = ex;
  • xy' = y;
  • xdx + ydy = 0;
  • ydx + xdy = 0;
  • dxxdy = 0;
  • y' = 2 + y;
  • y' =x + sinx;
  • ;
  • ;
  • ;
  • y'e–x= x – 1;
  • бастапқы шарты y = 1 болатын y'sinxycosx = 0;
  • ;
  • бастапқы шарты y = –1 болатын y'ctgx + y = 2;
  • (1 + ex)yy′ = ex;
  • y′sinx = ylnx.

Жауаптары:

  • y = 0,5x2 + C;
  • y = –ln(Cex);
  • или ;
  • lnyex = C;
  • ;
  • ,y = 0, y = −2;
  • y = ±C1(x2+4), y=0, мұндағы C1> 0;
  • y = ln(0,5x2 + C) немесе y = −ln(0,5x2 + C);
  • 2y2 + 4y = (lnx+1)2 – 3;
  • y = ln(ex + 1) – ln 2 = ln (0,5ex + 0,5);
  • y = Cx;
  • x2 + y2 = C;
  • xy = C;
  • y = C + lnx;
  • y = –2 + Cex;
  • y = 0,5x2cosx +C;
  • ;
  • ;
  • y = ln(xexexC);
  • y = ex(x – 2) + C;
  • y = sinx;
  • y = C(x – 1) – 1;
  • y = 2 – 3cosx;
  • ;
  • y = eCtg0,5x.

3-қосымша.

Оқушының аты-жөні: .........................................................................................Күні:..........................

Не білдім, не үйрендім...........................................................................................................................

– Не түсініксіз қалды................................................................................................................................

– Нені түзету үшін жұмыс істеу қажет..............................................................................................

Сабақта не қиын болды ……………......................................................................................................

– Мен нені орындай алдым...................................................................................................................

Келесі сабақта неге назар аударуым керек.........................................................................................

Үй жұмысы. 3-тапсырма 4-қосымша.

  • Дифференциалдық теңдеуді шешіңіз:

a)  (x2+4)y′ =2xy. b) y′ = −xey; c) y′ctg 2 x+tg y = 0.

d)  (1+ex ) y′= ex, e) y (1+xy)dx=x(1xy) dy.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу