Қасым Аманжолов «Өзім туралы» өлеңі. Қазақ әдебиеті, 11 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ: қазақ әдебиеті

Мектеп: Шымкент қаласы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Уақыт:

Мұғалімнің аты-жөні: Темешова А.А.

Сыныбы: 11 L1

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Тақырып/бөлім:

Қасым Аманжолов «Өзім туралы» өлеңі, С. Елубай «Жалған дүние» романы.

оқу мақсаты

11.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдай отырып, автор стилін анықтау

сабақ мақсаты

Шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдай отырып, автор стилін анықтайды.

Құндылықтар

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы: Мәдениет, тіл мен тарих бірлігі

Пәнаралық байланыс:

Қазақ тілі, тарих пәндерімен байланысады.

АКТ дағдылары:

таныстырылым, бейнебаян

Бағалау критерийі

- шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтауларды табады;

- көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдайды;

- автор стилін анықтайды.

Тілдік мақсаттар

Сұрақтарға жауап беру барысында пайдалы тіркестер:

Менің ойымша, .........

Менің пайымдауымша, ...........

Егер өз сөзімді қорытындыласам, .............

Меңгерілген білім

Жоспар

Уақыт

Іс-әрекет

Дереккөзі

Сабақтың

басы

5 минут

Оқушыларды қарсы алу, сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру, бағалау критерийімен келісу.

слайд

Сабақтың ортасы

30 минут

  • Өлеңді мәнерлеп оқу (не айтылғанын сұрау)
  • Ассоциация әдісі бойынша өлең шумақтарындағы негізгі ойларды топтап жазып, мазмұнын ашу

Негізгі мәселелер:

Шумақтар:

Тармақтар

Өзі жайлы

Өмір мен өлім туралы

Ақындық, оның мақсаты

Болашаққа өсиет

Дескриптор:

- өлең шумақтарындағы негізгі ойларды топтап жазады,

-мазмұнын ашады.

  • «Сөздік қоржыны» әдісі (дәптермен жұмыс)

Жасық — жігерсіз, былжыр, тартымсыз, әлсіз, уытсыз

Көрік – ұста дүкенінде көмірді үрлеп,темірді қыздыру үшін теріден жасалған үрлеуші

Тымырсық – сыр ашпайтын,сөйлемейтін

Торқа – ең қымбат жібек мата

  • Өлеңдегі көркемдегіш құралдарды анықтау, не мақсатта қолданылып тұрғанын талдау.

Қашықтасың туған жер - қалың елім,Не бір жүйрік болдырып жарау деген.Шаршадым мен Қанатым талды менің,Шаңқыт жолға сарылып қарауменен.Кері оралмай жылдарым жатыр ағып,

Қасіреттің жасына көз жуынар.О, жаратқан, көп неткен ақымағың,   Құм сықылды тез ысып, тез суынар.Зиялы аз бір тұтам тіршілікте,Әкімдікке күллісі жүгіреді,Көкірекпен сезініп, күрсініп көп,Жаным менің түршігіп, түнереді.Қайтейін мен көкжиек кеңдігімді.Келер күнге үмітпен жол ашамын.Соны медет етеді болашағым.

5. Поэмадан алынған үзіндіде ақын қолданған теңеулер мен эпитеттерді тауып, ақынның астарлы ойды көркемдеп берудегі және халық бейнесін ашудағы орнына байланысты болжамдар жасаңыз. Ойларыңызды «Әр кірпіші, әр тасы бір қора аңыз» атты телехабар түрінде ұсыныңыздар. Қазіргі өмірмен байланыстырыңыздар.

 

  Руым көп солардың аттарындай,

 Мінезім бар таулардың қатпарындай.

 Ән-жырым бар бабалар хаттарындай,

 Әжімім бар бейнеттің таптарындай.

 Қаза тапқан солдаттай ізгі өлімнен.

 Қоштасарда өтіпті түз белінен.

 Қанқалары табылып жатыр қазір

 Соғыстар мен жорықтар іздерінен.

 О замандас, соларды бір қараңыз:

 Әр кірпіші, әр тасы бір қора аңыз.

 Өлгендерді тірілтіп, өмірлі етіп,

 Өшкендерді табатын бір ғана біз.

 Мирасы ма, мұра ма аз ба со да?

 Алынбайды алтындай қазбаса о да.

 Тереңім көп, тұңғиық тарихым көп,

 Жылдар көші том-томдап жазбаса да.

 Жаза алмадым, қайтейін, хат білмедім.

 Білдім бірақ найза мен аттың белін.

 Ат үстінде ұмыттым кедейлікті,

 Ат үстінде өлсем мен шатпын дедім.

 Жетпеген жоқ ғылымға зеректігім,

 Сезбеген де емеспін керектігін.

 Қала бердім жарыққа жол таба алмай,

 Қараңғыға тас батып ер екпінім.

 Кейін білдім жердің де шар екенін,

 Өз өлшемі, өз шегі бар екенін.

 

Көркемдегіш құралдар

Қолданылу мақсаты

 

Дескриптор:

- өлеңдегі көркемдегіш құралдарды анықтайды;

- не мақсатта қолданылып тұрғанын талдайды.

https://pesniclub.com/text/%D0%B5%D1%80%D0%BB%D0%B0%D0%BD-%D1%80%D1%8B%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D1%81%D1%8B%D0%BC-%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B6%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2-%D0%BE%D0%B7%D0%B8%D0%BC-%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0%D0%BB%D1%8B

Сабақтың соңы

5 минут

Кері байланыс.

Ойтолғаныс 3-2-1

  • Сабақта алған 3 маңызды ақпарат
  • Қиындық келтірген 2 мәселе
  • Сабақта ұнаған 1 аспект

Үйге тапсырма: өлең үзіндісін жатқа оқу.

Қосымша ақпарат:

Дифференциация. Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау -Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті, биология

АКТ-мен байланыс.

Презентация, бейнебаян ұсыныладыҚұндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Рефлексия

Ойлану

Сабақты мақсатқа сай етіп құруда кейде мақсаттың саған жұмыс істеуге мүмкіндігі жетпей жатады. Ол үшін көп ойлауға уақыт керек. Бұл сабақта әдебиет теориясына көбірек көңіл бөлу керек болды.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу