М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы. Қасиет пен қасірет. Қазақ әдебиеті, 8 сынып, сабақ жоспары. 26-сабақ.


Сабақ жоспары

Сабақ : 26

Пән: қазақ әдебиеті

Мектеп:

Күні:

Мұғалім:

Сынып:

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Махаббат және абырой

Сабақтың тақырыбы:

М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы.

Кие және Ана махаббаты

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

А/И2.Автор бейнесі.

Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау

Сабақ мақсаты:

Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдайды.

Бағалау критерийі

Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдай алады.

Дескриптор

Поэма туралы білетіні және түсінгенін тоқтамай айтады

Тыңдаушы оқушы келесі жұпқа естігенін айнытпай айтады

Сұрақтар жазады

Сұрақтарға жауап жазады

Бір-бірінің жауабымен танысады

Поэманың тақырыбы мен сюжетіне талдау жасайды

Оқиғаның басталуы бойынша сұрақ дайындайды

Мәселені өмірмен байланыстырады

Ана махаббаты туралы мақал-мәтел айтады

Оқиғаның шешіміне қорытынды айтып, баға береді

Поэма көтерген мәселені жазады

Поэманың негізгі түсініктерін жазады

Мәселенің шығу себептерін жазады

Мәселенің шешімін жазады

Мәселенің шешімін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады

Құндылықтарды игерту:

  • Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;
  • Ынтымақтастық;
  • Жауапты азаматтық позиция;
  • Ұлттық және адами құндылықтарға деген құрмет;
  • Шығармашылық.

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы және оқушылардың жеке, жұптаса, топтаса жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлауы арқылы бағалау дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Биология, география, музыка

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Презентация https://kitap.kz/index.php/audiobooks/bota_akkular_uiktaganda

Тілдік мақсаттар:

Пән лексикасы және терминология:

Медицина, тәуіп, ем, кие

Осыған дейін меңгерілген білім

Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтау.

Жоспар

Жоспарла-натын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

3 мин

Сабақтың ортасы

10 мин

10 мин

10 мин

Сабақтың соңы

5 мин

Қызығушылықты ояту.«Түсіндірме күнделік» әдісі

Автор бейнесін ашатын сөздерді теріп жазады, түсінік береді.

Поэмадағы сөз

Түсіндірме

Оқушы пікірі

1-тапсырма. «Өзіндік мысал» әдісі

  • Кейіпкерлер мінездемесін берудегі автор идеясына талдау жасап, өзіндік мысал келтіреді.

1-топ

Үзінді

Кейіпкер мінездемесі

Автор идеясы

Өзіндік мысал

Тұрсаңшы,таяу қалды таң атуға,

Неткен жансың санасыз жаратылған?!

Манағы тәуіп шалдың айтқан сөзі,

Ұмытылып кетті ме санатыңнан?

...Айналайын аққудың қанатынан,

Қайтеміз, ол да адамға бола туған.

«Жетім көлге» барып қайт таң жамылып,

Таң атқанша қалайда тауға ілік.

Біреулердің көзіне түсіп қалып,

Дүрліктірме жұртыңды, салма бүлік!

Кім білсін, мүмкін, бәрі жалған үміт...

2-топ

Үзінді

Кейіпкер мінездемесі

Автор идеясы

Өзіндік пікір

Апыр-ай, қалай барам, қалай барам?!

Атармын аққу құсты қалай ғана?!

Айдынның аққулары ұйықтағанда,

Өрген мал, өскен шырша абайлаған,

Барлығы қасиетке қарайлаған

Оқ атам қасиетке қалай ғана?..

Бармаймын, бара алмаймын, қалай барам?!

3-топ

Үзінді

Кейіпкер мінездемесі

Автор идеясы

Өзіндік пікір

Жалғыз ұлдан артық па, жалған бәрі!

Балам өлсе, бақыттың керегі не?!

Топан су басып кетсін қалғандарын.

Перзент сұрап несіне армандадың?!

Құрысын онсыз сенің жанған бағың!

Мылтықты әкел!

Атты ертте!

Жалған бәрі!

4-топ

Үзінді

Кейіпкер мінездемесі

Автор идеясы

Өзіндік пікір

- Ей!

Кімсің?

Тірісің бе?

Жаның бар ма?

Аққуды неге атасың, арың бар ма?!

Тастағын қаруыңды, келгін бері,

Келгін бері, кеудеңде жаның барда!

3-тапсырма. «Дебат-диалог» әдісі

  • Оқушылар екі топқа бөлінеді.
  • Жеребе арқылы, болмаса олардың таңдауы бойынша автор және оқушы позициясын екі топ бөліп алады.
  • Дайындыққа 3-5 минут беруге болады.
  • Тақырыптың екі қырын қарастыра отырып өздерінің тұжырымдамаларын кезекпен айтып пікір таластырады.
  • Қажет болса ойынның ережелерін алдын-ала келісіп алуыңызға болады (мысалы: әр топтың бір сөйлем ғана айтуға мүмкіндігі бар).

4-тапсырма. «Шығармашылық шарт» әдісі

  • Автор идеясына қарсы пікір білдіріп, ана әрекетін 4 сөйлеммен ақтап шығады.
  • Қабілетті немесе тілек білдірген оқушыларға міндетті тапсырмамен қоса шығармашылық шарт тапсырылады.
  • Шарт бойынша оқушы сол тапсырмаға байланысты сөзжұмбақ құрастырып, қызықты деректер жинауы немесе тірек белгі жасап сурет дайындауы қажет.

Кері байланыс

«3-2-1»

3- жаңа ақпарат

2- кездескен қиыншылық

1-ұнаған аспект

1-слайд

2-слайд

3-слайд

4-слайд

5-слайд

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?

Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?

Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу