М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы. Қасиет пен қасірет. Қазақ әдебиеті, 8 сынып, сабақ жоспары. 23-сабақ.
Сабақ жоспары
Сабақ : 23 Пән: | Мектеп: | ||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалім: | ||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||
Бөлім: | Махаббат және абырой | ||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Мұқағали Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы | ||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: | Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; Композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау. | ||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты: | Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады; Композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдайды. | ||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан аша алады; Композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдай біледі. | ||||||||||||||||||
Құндылықтарды игерту: |
Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы және оқушылардың жеке, жұптаса, топтаса жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлауы арқылы бағалау дағдылары негізінде жүзеге асады. | ||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс: | Биология, география, музыка | ||||||||||||||||||
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Бейнебаян, слайд | ||||||||||||||||||
Дифференциация | Барлығы:Шығарманы түсініп оқып, мазмұнын айта алады. Басым бөлігі:шығарманы толық талдай алады. Кейбірі: әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан аша алады. | ||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар: | Пән лексикасы және терминология: Сюжет, эпизод, жазушы шеберлігі, аққу, қасірет, қасиет, бақ пен сор. | ||||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||||
Жоспарла-натын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | |||||||||||||||||
Сабақтың басы | Топқа бөлу. «Сиқырлы қоржын». Жағымды психологиялық ахуал орнату. «Сиқырлы қоржындағы» асықтар арқылы топқа бөлу. Үй тапсырмасы: Көркемдегіш құралдарды сұрау. Қызығушылығын ояту: «Тосыннан келген хат». Хатты ашып оқып, сол арқылы сабақ тақырыбын анықтау. | ||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | 1 – тапсырма. «Топтау» әдісі бойынша ақын өмірбаяны, шығармашылығымен танысу. Оқулықта берілген мәліметтерді оқып, топтастыру жасау. 2-тапсырма. «Аққу туралы қызықты мәлімет» бейнебаянын көрсету. Видеороликке кері байланыс:-Қандай мәліметтермен таныстыңыздар?-Видеоға қандай ат қояр едіңіз? 3-тапсырма. А)«Жіптегі тізбектер» әдісі арқылы шығарманы толық оқу. Ә) «Аквариум» әдісі арқылы шығарма мазмұнын талқылау. Топтық жұмыс: 1-топқа: 1.Поэманың І бөлімінен қандай әсер алдыңдар?2.Туған жер, Жетімкөлдің сұлулығы,аққудың үні, қасиеті, айнала қоршаған ортамен үндестігі, ақынның сезімі өлеңде қалай берілген?3.«Сызат», «Алау» сөздерінің мағынасын түсіндір. 2- топқа: 1.Ананың психологиялық жай-күйін ақын қалай берген?2.Ананы қасиетті аққуға оқ атуға итермелеген не?3.Бала жатыр төсекте күйіп-жанып,Баласының ана отыр күйін бағып –деген өлең жолындағы «күй» сөзінің мағыналарын түсіндір. 3-топқа: 1.Осы бөлімдегі жылқышы мен ананың диалогін екі оқушы кезекпен мәнерлеп оқыңдар. 2. Білмеймін сор аттың ба,бақ аттың ба ?Аққуға кезенерде ырым жасап,Тым құрыса саусағыңды қанаттың ба?-деген жылқышы қарттың сөзінде не мән бар?3. « Қасиет», «Қасірет» сөзінің мағынасын түсіндіріңдер. 4-тапсырма. Композициялық құрылымына талдау.Оқиғаның басталуы: Жетімкөлдің тамаша сұлу табиғаты.Оқиғаның байланысуы: Жетімкөлге аққулардың келуі.Оқиғаның дамуы: ауру бала мен ананың шарасыздығы.Оқиғаның шиеленісуі: Сорлы ананың мылтығымен көлге келуі.Оқиғаның шарықтау шегі: Ананың аққуларды атуы.Оқиғаның шешімі: Баланың өлуі. Жетімкөлге аққулардың қайта айналып келмеуі.
«Қар кесегі» әдісі арқылы сабақты бекіту. (Әр оқушы ақ параққа сұрақ жазып, бір-біріне қар кесегі етіп лақтырады, сұрақтарға жауап береді, пікір алмасады). Рефлексия: «Бес саусақ» әдісі | ||||||||||||||||||
Үйге тапсырма беру.Поэмадан үзінді жаттау. | |||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||||||||||||||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. | Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. | Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе? Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар? | |||||||||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?