М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы. Қасиет пен қасірет. Қазақ әдебиеті, 8 сынып, сабақ жоспары. 27-сабақ.


Сабақ жоспары

Сабақ : 27

Пән: қазақ әдебиеті

Мектеп:

Күні:

Мұғалім:

Сынып: 8Т1

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Махаббат және абырой

Сабақтың тақырыбы:

М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы.

Суреткерлік иірімдері

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

А/И3. Көркем шығарманың тілі

Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау

Сабақ мақсаты:

Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтайды.

Бағалау критерийі

Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтай алады.

Дескриптор

Тізбек бойынша сұраққа жауап береді;

Үзінділерді кестеге толтырады;

Көркемдегіш құралдарды анықтайды;

Автордың суреттеудегі қолдану ерекшелігін талдайды;

Автор қолданысына пікірді шығармашылық тұрғыда білдіреді;

Жоба түріндегі жұмысты кестеге түсіреді;

Жұмысты қабылдау комиссиясына өткізеді;

Қабылданбаған жұмысты қайта өңдеуден өткізеді;

Көркемдегіш құралдардың шығарма тақырыбын ашуға қызметін анықтайды,

Мысалдар келтіріп, жорамал жасап жазады.

Құндылықтарды игерту:

  • Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;
  • Ынтымақтастық;
  • Жауапты азаматтық позиция;
  • Ұлттық және адами құндылықтарға деген құрмет;
  • Шығармашылық.

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы және оқушылардың жеке, жұптаса, топтаса жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлауы арқылы бағалау дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Қазақ тілі, география, өзін-өзі тану

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Презентация https://kitap.kz/index.php/audiobooks/bota_akkular_uiktaganda

Дифференциация

Барлығы: Шығарманы түсініп оқып, мазмұнын айта алады.

Басым бөлігі: шығарманы толық талдап, сюжеттік желілерін анықтай алады.

Кейбірі:кейіпкерлерді сомдауда мінездеулерді жіктей алады.

Тілдік мақсаттар:

Пән лексикасы және терминология:

қатыгез, сұрқай ойлар, ақ мүсін

Осыған дейін меңгерілген білім

Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау.

Жоспар

Жоспарла-натын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

5 мин

Сабақтың ортасы

10 мин

10 мин

10 мин

Сабақтың соңы

5 мин

Қызығушылықты ояту . «Тізбек бойынша сұрау» әдісі

  • Қойылған сұраққа беріп жатқан оқушының жауабы кез келген жерінен тоқтатылып, ары қарай басқа оқушының жауап беруі сұралады.
  • Көл басына жеткен Ана қандай шешімге барды?
  • Ананың бұл әрекеті дұрыс па?
  • Аққу деген адал құс. Рас па?
  • Автор орнында болсаң, поэмаға қандай өзгерістер енгізер едің?

1-тапсырма. «Жіктеу» әдісі

Үзінділерді кестеге толтыра отырып, көркемдегіш құралдарды анықтайды.

  • Таста тұнған жаңбырдың тамшысындай;
  • Сыбырлайтын «Жетім көл» Алатауға;
  • Ақ мүсін айдынға кеп орнайтұғын.

Әлдилеп ақ төсінде, бермей тыным;

  • Екеу болса, дүние-ай, арман бар ма!;
  • Айдын - төсек, аспанды жамылуда.;

Ана-жүрек тыпыршып, қабынуда;

  • Құс аппақ, айдын аппақ, нұр да аппақ,

Аппақ нұр - аппақ нұрға қосылады;

  • ....Аққулар... Аққу мойын, сүмбе қанат,

Алаңсыз тарануда күнге қарап;

  • Ей, ақша бұлт,

Жаулығыңмен оларды жасыр барып;

  • Аққулар тарануда,

Сусып түсіп, су моншақ арқасынан;

  • Білмей отыр жаңағы тыныштықтың,

Сүт ұйыған тегешін сапырғанын!;

  • Мөлдіреген «Жетім көл» көкке қарап,

Мөлтілдеген көз жасын тыя алмай тұр;

  • Көз алмай орамалды ұрғашыдан,

Көз алмай сүле-сопа тұлғасынан;

  • Әлденеден сұм жүрек сескенеді,

Аракідік әлдене ес береді.

Көркемдегіш құралдар

Үзінді

Теңеу

Метафора

Кейіптеу

Синекдоха

Метонимия

Эпитет

2-тапсырма. «ҒЗО» әдісі

  • ҒЗО (ғылыми зерттеу орталығы) қызметкерлері (оқушылардың бір немесе бірнеше тобы) көркемдегіш құралдарды анықтайды;
  • Автордың суреттеудегі қолдану ерекшелігін топтасып талдайды;
  • Автор қолданысына пікірді өзара міндет бөлінісі арқылы шығармашылықпен орындайды.
  • Біткен жұмысты кестеге түсіріп, қабылдау комиссиясына (2-3 үздік оқушы) жоба қорғау түрінде өткізеді.
  • Комиссия қабылдамаса, жұмысты қайта толықтырады.

Үзінді

Көркемдегіш құрал

Ақынның қолдану ерекшелігі

Өзіндік пікір

Қайдағы бір қатыгез, сұрқай ойлар,Миынқарыпбарады, миынқарып...Барөмірденкөңілішайлығуда,Байғұсанаеркіненайрылуда.Әлденеденсұмжүрексескенеді,Аракідікәлденеесбереді.

Көріп-біліп, таныпты тастар да естен.Алып аспан астына сыя алмай бір,Айдын көлін аққулар қия алмай жүр.Мөлдіреген «Жетім көл» көкке қарап,Мөлтілдеген көз жасын тыя алмай тұр,Айдын көлін аққулар қия алмай жүр…

Ақ төсек - аппақ айдын, аққу - бала,Жаралы аққу секілді жаттың ба, ана?..«Мына жатқан «Жетім көл», мына аққуды,Өз қолыммен өлтірдім, аттым жаңа...

Көрдің бе бір-біріне дөп келуін,Бір қырсық бір қырсықпен шектелуін?Балам-ай, мынау өмір-дарияның,Білмейсің қайда екенін өткелінің.

Сірә, сорлыжоқшығармененөткен,Құлынымныңқасынаннегекеткем?!Ошаққасы, отбасы, көрмеппінғой,Дүние-ау, сеносындайкереметпеең?!

Өзен де жоқ сыймаған арнасына,Жылға да жоқ даламен жалғасуға.Таста тұнған жаңбырдың тамшысындай,Қалай біткен мына көл тау басына?!

... Сарқытындай өлімнің қалған қарға,Екеу болса, дүние-ай, арман бар ма!

3-тапсырма. «Тақырыптардың түйісуі» әдісі

  • Көркемдегіш құралдардың шығарма тақырыбын ашуға қызмет еткен тұстарына мысалдар келтіріп, жорамал жасап жазады.

1-топ

Аққудың рең әсемділігін айқындайтын сөздерді табады. Қандай көркемдеуіш құралдар қолданғанына түсінік береді.

2-топ

Аққудың жарасымды қылықтарын бейнелейтін жолдарды табады. Қандай көркемдеуіш құралдар қолданғанына түсінік береді.

3-топ

Жаралы аққудың мүшкіл халін суреттейтін жолдарды тауып жазады. Ондағы қолданылған көркемдеуіш құралды анықтаңыз және оған түсінік береді.

4-топ

Табиғаттағы түс, рең ерекшеліктерін білдіретін сөздерді табады. Қолданылған көркемдеуіш құралды анықтайды.

5-топ

Су тазалығын ашатын көріністерді табыңыз. Көркемдеуіш құралдарды анықтайды. Оған түсінік береді.

6-топ

Табиғаттағы тыныштық салтанатын көрсететін көріністерді анықтайды. Қандай көркемдеуіш құралдар қолданылғанына түсінік береді.

Кері байланыс

«3-2-1»

3- жаңа ақпарат

2- кездескен қиыншылық

1-ұнаған аспект

1-слайд

2-слайд

https://kitap.kz/index.php/audiobooks/bota_akkular_uiktaganda

3-слайд

4-слайд

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?

Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?

Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
» Елімізде су тасқынынан зардап шеккендердің қандай мүліктеріне өтемақы төленеді?
Пікір жазу