Стефан-Больцман және Винның ығысу заңын Күннің сәулеленуін сипаттауда қолдану. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

Күн-Жер байланысы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

сынып: 11

Қатысқандар саны: 11

Сабақтың тақырыбы

Стефан-Больцман және Винның ығысу заңын Күннің сәулеленуін сипаттауда қолдану

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.10.1.4 – Стефан-Больцман және Винның ығысу заңын Күннің сәулеленуін сипаттауда қолдану

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

Оқушылардың барлығы дерлік Винның және Стефан Больцман заңын біледі

Оқушылардың басым бөлігі

Стефан-Больцман және Винның ығысу заңын Күннің сәулеленуін сипаттауда қолданады

 Бағалаукритерийлері

 Вин заңын біледі

 

 Тілдікмақсаттар

 

Оқушылар білуі тиіс:

Жылулық сәулелену,сәуле шығару қуаты, Винның ығысуы, Күннің сәулеленуі

Пәнге тән лексика мен терминология:

Энергетикалық жарқырау, макималь толқын ұзындық, Вин тұрақтысы

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Абсолют қара дененің сәулелену спектрінде энергияның таралуы біркелкі емес………..

Температура өскен сайын қысқа толқындар (үлкен жиіліктер)……………

Құндылықтарды

дарыту

Бұл сабақ жұпта жұмыс жасай алу, ұйымшылдық, ынтымақтастық және жауапкершілік құндылықтарын дамытуға бағытталған.

Пәнаралық

байланыстар

Шамалар арасындағы тәуелділікті графигін сипаттау

АКТ дағдыларын қалыптастыру

Видео ресурстармен және симуляторлармен жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру.

Бастапқы білім

Абсолют қара дене, энергетикалық жарқырау, сәуле шығару қуаты

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған әрекеттері

Ресурстар

Сабақтың басы

0-10 мин

1.Оқушыларға бөлім бойынша тест сұрақтары беріледі. Олар білген жауаптарына сәйкес әріптерін көтереді. Бұл белсенді әрекет түрі оқушыларды бір-бірінен қарамауға, өз ойларын сенімді түрде білдіруге үйретеді.

2.Оқу мақсаттары мен жетістік критерийлерін талқылау.

Презентация

Қалыптастырушы бағалау

Сабақтың ортасы

10-35 мин

1.Түстерді температураның кемуіне байланысты сәйкестендіре отырып орналастырады. Содан кейін сәулелену қуатының төбелеріне сәйкес толқын ұзындығын есептейді.

2.Топтық жұмыс

Күннің сәулеленунің спектрлік тығыздығының толқын ұзындықтан тәуелді графигін сипатту дағыдысын қалыптастыру.

Сипатта

Стефан-Больцман заңы арқылы Күннің энергетикалық жарқырауын қалай есептеуге болатынын сипаттаңыздар

Талда

Күн бетінің температрурасын неге негізідеп анықтай алатынымызды талдаңыздар

Түсіндір

Винның ығысу заңы арқылы Күн бетінің температурасы қалай анықтаңыздар

3.Вин және Стефан –Больцман заңын қолданып

Күн бетінің температурасын, энергетикалық жарқырауын, бірлік ауданға келетін энергия ағынына сәйес келетін Күн тұрақтысын анықтау.

Слайдтар

Қалыптасытрушы бағалау

Сабақтың соңы

35-40 мин

3. Рефлексия

Оқу мақсатына қайта оралу

Жетістік критерийлерін талқылау

Оқушыларға мұғалімнің кері байланысы

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгерудің қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы

Оқушылардың жұмысын сырттай бақылау. Орташа қабілетті оқушыларға жетелеуші сұрақтар қою арқылы бағыт беру.

Оқушылардың материалды меңгергендіктерін сұрақтар қою арқылы тексеру.

Зертханалық жұмыстың орындалуын бағалау критерийлері арқылы тексеру.

Зертханалық жұмыс жасау барысында техника қауіпсіздік ережелерін сақтау.Электр тізбегін жинау кезінде ток көзімен жұмыс жасау кезінде өте мұқият болу.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
» 85 жастағы қызылордалық ақсақал 2 млн түп ағаш еккен
» 👦🏻👧🏻Елімізде қанша бала бар?
Пікір жазу