Стефан-Больцман заңы. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақмерзімдіжоспардыңбөлімі:

Күн-Жер байланысы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

сынып: 11

Қатысқандар саны: 11

Сабақтың тақырыбы

Стефан-Больцман заңы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.10.1.4 – Стефан-Больцман және Винның ығысу заңын Күннің сәулеленуін сипаттауда қолдану

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

Оқушылардың барлығы дерлік Стефан-Больцман заңын біледі және сипаттай алады.

Оқушыладың басым бөлігі сәулелену қуаты мен температура арасындағы байланысты сипаттайды.

 Бағалаукритерийлері

 Абсолют қара денені анықтайды

 Стефан-Больцман заңын біледі

 

 Тілдікмақсаттар

 

Оқушылар білуі тиіс:

Жылулық сәулелену,абсолют қара дене моделі

Пәнге тән лексика мен терминология:

Энергетикалық жарқырау, абсолют қара дене, температура

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Абсолют қара денеден таралған қуат .......

Дененің абсолют температурасы........

Құндылықтарды

дарыту

Бұл сабақ жұпта жұмыс жасай алу, ұйымшылдық, ынтымақтастық және жауапкершілік құндылықтарын дамытуға бағытталған.

Пәнаралық

байланыстар

Өлшеу нәтижелерінің мәндерін инженерлік калькулятордың көмегімен дұрыс есептей білу, теңдеуді шешу, сандарды жуықтауды дұрыс орындау.

АКТ дағдыларын қалыптастыру

Видео ресурстармен және симуляторлармен жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру.

Бастапқы білім

Жылу берілу,сәулелену және жұтылу

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтыңжоспарланғанәрекеттері

Ресурстар

Сабақтың басы

0-10 мин

Терминдер мен ұғымдарды еске түсіру

1.Ұғымдарды анықтамаға сай сәйкестендіру

Жұтылу және сәулелену ұғымдары

2.Жылулық сәуленену бос орындарды толтыру

Температура, толқын ұзындығы және электромагниттік толқын арасындағы байланыс

3.Оқу мақсатын айқындау

Таныстырылым

Қалыптасытрушы бағалау

Сабақтың ортасы

10-35 мин

Жаңа тақырыпты ашу

1.Инфрақызыл сәуленену және олардың қасиеттері

2.Жылудың берілу

Оқушыларға видео материал ұсынылады

Нәтижесі оқушылармен талқыланады

3.Абсолют қара дене ұғымы және оның ерекшеліктерін анықтау

Оқушыларға видео материал ұсынылады, абсолют қара дененің сипаттамаларын атайды.

4.Сәуеленудің жалпы қуаты ұғымын енгізу

5.Стефан-Больцман және Винның ығысу заңымен танысу видео 1.

6.Сұр дене ұғымымен танысу видео 2

7. Абсолют қара дене моделі және Стефан-Больцман заңын қолдана алу дағдысын қалыптастыру.

Сәулелену қуаты мен оның температура арасындағы тәуелділікті тұрғызу.

Лампаның толық сәулелену қуаты мен оның температурасы арасындағы қатынасты көрсететін графикті тұрғызу

Таныстырылым

Қалыптасытрушы бағалау https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/kvanttyq-fizika/zharyq-kvanty/lesson/zhylulyq-saulelenu-stefan-bolczman-zangy

Сабақтың соңы

35-40 мин

3. Рефлексия

Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет.

Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалауоқушылардыңмате-риалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіп-сіздіктехникасыныңсақталуы

Оқушылардың жұмысын сырттай бақылау. Орташа қабілетті оқушыларға жетелеуші сұрақтар қою арқылы бағыт беру.

Оқушылардың материалды меңгергендіктерін сұрақтар қою арқылы тексеру.

Зертханалық жұмыстың орындалуын бағалау критерийлері арқылы тексеру.

Зертханалық жұмыс жасау барысында техника қауіпсіздік ережелерін сақтау.Электр тізбегін жинау кезінде ток көзімен жұмыс жасау кезінде өте мұқият болу.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу