Құрамында индуктивтілік катушкасы бар айнымалы ток тізбегіндегі Ом заңы. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.1 С Айнымалы ток | Мектеп: ХББ НЗМ Павлодар қаласы | ||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Байгулова Гульзира Сапаргалиевна | ||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Құрамында индуктивтілік катушкасы бар айнымалы ток тізбегіндегі Ом заңы. | ||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.3.6 – Құрамында активті кедергісі (R), индуктивтілігі (L), сыйымдылығы (C) бар айнымалы тоқ тізбектерін зерттеу. | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | - Айнымалы ток тізбегінде толық кедергіні табуға арналған формуланы енгізу; - Құрамында активті кедергісі (R), индуктивтілігі (L), сыйымдылығы (C) бар айнымалы тоқ тізбектерін зерттеу. | ||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | - Айнымалы ток тізбегінде толық кедергіні табуға зерттеу жүргізеді; - Индуктивті және толық кедергіні есептеуге формулаларды жазады;
| ||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады: Векторлық диаграмма әдісіне негізделіп фазалық ығысуды түсіндіреді, тізбектегі толық кедергені Z түсіндіре алады. Тақырыптық лексика мен терминология: - Айнымалы ток, активті кедергі, индуктивті кедергі, сыйымдылық кедергі. Диалогтар мен жазуға арналған пайдалы сөздер: Айнымалы ток тізбегіндегі конденсатор қосымша кедергі тудырады…… Айнымалы ток тізбегіндегі катушка ….
| ||||||||||||||||||||||||||
Саралау түрі | Оқушылардың танымдық қабілеттеріне қарай әр түрлі сұрақтар қойылады. Дарынды оқушылар жоғары деңгейлі сұрақтарға жауап береді деп күтілуде, ал ортаңғы деңгей сұрақтарына барлық оқушылар жауап бере алады. | ||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Ынтымақтастық - мұғалім өзара әрекеттесуге қолайлы, достық атмосфера жасайды; - оқушылар сабақтың барлық кезеңдерінде бір-бірімен және мұғаліммен өзара әрекеттеседі. Ашықтық - мұғалім ақпаратқа тең қол жетімділікті қамтамасыз етеді; - мұғалім оқушыны және оқушылар бір-бірін ашық бағалайды және бағалауды негіздейді, пікір айтады. | ||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика: формулаларды қолдану және теңдеулерді шешу | ||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | phet.colorado.edu сайтындағы симмулятормен жұмыс. | ||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
| Айнымалы ток, айнымалы ток тізбегіндегі реактивті жүктемедегі фазалар ығысуы. | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1-3 мин 4-10 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Проблемалық жағдай тудыру арқылы сабақтың тақырыбына шығу. - Күнделікті өмірде тамақ пісіру үшін электр плитасымен пайдаланамыз. Индукциялық пештер қалай жұмыс істейді? Сыныппен жауаптарды талқылау. Дәнекерлеу панелінің қуатын қосқанда, электр тогы катушкадан өтеді. Шариктен өтетін электр тогы оның айналасында магнит өрісін тудырады, оның үстіне оның үстінде (құмыралар мен кастрюльдер орналасқан жерде). Назар аударыңыз, осы сәтке дейін жылу берілмейді, өйткені егер үшінші зат, табақ қоспаға енбесе, алынған магнит өрісі жылу шығармайды. Табақ табаққа салынған кезде, катушкалар жасаған магнит өрісі табақтың металына да енеді. Бұл магнит өрісі қазір электр тогының кастрюльдің материалы арқылы өтуіне себеп болады. Осылайша, пластинаның бетінде «қоздырылған» ток пайда болады. Бұл индукцияланған ток энергияның бір бөлігін жылу түрінде тарататын табаның металл құрылымы бойымен өтеді. Бұл жылу табаққа салынатын табаның температурасын көтеріп, жылу өткізгіш және конвекция арқылы жылу беру арқылы табақтың ішіндегі тағамды дайындайды. Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау, сабақ мақсаттары мен бағалау критерийлерін бірлесіп анықтау. Өткен білімді еске түсіру. Жұппен жұмыс. Домино: Оқушылар анықтамалар мен формулаларды салыстыру үшін тапсырмаларды орындайды. Өзін-өзі бағалау. Оқушылар жауаптарды слайдтағы үлгі бойынша салыстырады. Мұғалім пікірлерін толықтырады және ұсынады. | Слайд 1 Слайд 2 Қосымша 1 Слайд 3 | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 11-18 мин 19-20 мин 21-26 мин 27-38 мин | Виртуалды зертхана Топтық жұмыс. Сынып 3 топқа бірігеді. Оқушылар L құрамындағы тізбекке векторлық диаграмма құру үшін зерттеу жұмыстарын жүргізеді. Дескрипторлар:
Топтар бір-бірін жоғарыдағы дескрипторларды қолдана отырып, рубрикада «иә» немесе «жоқ» деген белгілерді қою арқылы бағалайды. Сыныппен талқылау. Педагог эвристикалық әңгіме барысында слайдтардың материалдарын қолдана отырып, оқушылардың нәтижелерін шығарады, жалпы кедергіні анықтайтын формуланы енгізеді.
Бастапқы білімдерін бекіту. Жұппен жұмыс. Оқушылар жұптасып бір есепті шығарады. Бағалау критерийлері:
Дескрипторлар:
Бірін-бірі бағалау. Оқушылар өз жауаптарын слайдтағы үлгімен салыстырады. Өздік жұмыс. Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар ұсынылады. Әр оқушы тапсырманың деңгейін өздері таңдайды Бағалау критерийлері:
Дескрипторлар:
Өзін-өзі бағалау: Мұғалімнің жұмыс үстелінде тапсырмаларға жауаптар бар (бұл әдіс әр оқушыға өз қабілеті бойынша жұмыс істеуге және қажет болған жағдайда мұғалімнен немесе сыныптастарынан кеңес алуға мүмкіндік береді). Ұсынылған кестедегі есептерді шешу барысында әр оқушы орындалған тапсырмалар саны мен өздігінен орындау дәрежесін көрсетеді. Сабақ соңында мұғалімге тапсырады (мұғалім келесі сабақтарды жоспарлау үшін ақпаратты пайдаланады). | Ноутбуктер Қосымша 2 Слайд 4 Қосымша 3 Слайд 5 Қосымша 4 Қосымша 4.1 | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 39-40 мин | Кері байланыс және үй жұмысы. Рефлексия «Құтқару шеңбері». Оқушылар қиындықтары бар сұрақтарды жазады. Үй жұмысы: - теориялық материалды қайталау, ағылшын тілінде есептер шығару. - Күнделікті өмірде айнымалы ток тізбегіндегі катушкаларды қолдану мысалдарын табыңыз. | Слайд 6 Қосымша 5 | |||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||
Саралау: - жаңа материалды оқып-үйрену және бекіту кезеңінде жаттығу формасына сәйкес (жұптасып, өз бетінше жұмыс жасау); - Бекіту кезеңіндегі деңгейіне сәйкес тапсырмалар. Өзін-өзі бағалау (салыстыру үшін тапсырмалар) | Өзін-өзі бағалау: (сәйкестендіру тапсырмалары) Бірін-бірі бағалау (білімді алғашқы бекіту) Өзін-өзі бағалау (деңгейлік есептер шығару) | Физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін сақтау. | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? ОМ барлық оқушылар жетті ме? Егер жетпесе, онда неге? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыт бойынша кезеңдері сақталды ма? Сабақтан жоспарынан тыс өзгерістер болды ма және неге? | Бұл бөлімді сабақ туралы ойлануға қолданыңыз. Өзіңіздің сабағыңыз туралы маңызды сұрақтарға сол жақ бағаннан жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? | |||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру