Еріксіз электромагниттік тербелістер. Айнымалы ток. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары, 3-4 сабақ.


11.4. Айнымалы ток

Мектеп: Нұр-Сұлтан қаласы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні: _____/_____/______

Мұғалім: Тусуп Г.С.

Сыныбы: 11 сынып

Оқушылардың саны:

қатыспаған:

Сабақ тақырыбы:

Еріксіз электромагниттік тербелістер. Айнымалы ток.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.3.2 - период, жиілік, кернеудің максималды және тиімді/әрекет етуші мәндері, ток, электр қозғаушы күш сияқты физикалық шамаларды пайдалана отырып, айнымалы токты сипаттау;

11.4.3.3 - синусоидалы айнымалы ток немесе гармоникалық функциялар түрінде кернеу ұсыну

Бағалау критерийлері

Дағдылар

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

еріксіз және еркін электромагниттік тербелістерді білу және сипаттау

конденсатордың электр өрісінде жинақталған энергияны білу

индуктордың магнит өрісінде жинақталған энергияны білу

LC-тізбекте заряд, ток және потенциалдар айырымы синусоидалы өзгеретінін біліңіз

конденсатордың электр өрісінің және индуктордың магнит өрісінің нәтижелері электромагниттік тербелістер деп аталатынын біліңіз

сыртқы айнымалы ЭҚК RLC тізбегіне қосылған кезде, зарядтың тербелісі, потенциалдар мен токтың айырмасы басқарылатын тербелістер немесе мәжбүрлі тербелістер деп аталады., бұрыштық жиілігін басқара отырып

Қолдану

энергияның сақталу заңын қолдану тербелмелі LC жүйесі мен тербелмелі блокты-серіппелі жүйе / маятник арасындағы ұқсастықтар

Қолдану

есептерді шешу кезінде LC тербелмелі контурында толық энергияны дұрыс қолданады

айнымалы Токтар мен кернеулер үшін фазалық және амплитудалық қатынастарды қолдануға болады

Тілдік мақсат

 

 

Тілдік мақсат

Оқушылар:

LC осцилляторын салу үшін және қандай шамалар ауытқып, бір тербеліс кезеңі не екенін түсіндіру үшін

LC-генераторы үшін уақыт функциясы ретінде индуктор арқылы конденсаторда және токта потенциалдар айырмасы графиктерін салу, сондай-ақ әр кестеде T кезеңін көрсету

блок-серіппелі генератор мен LC-генератор арасындағы ұқсастықты түсіндіру үшін

LC-генератор үшін ω бұрыштық жиілігі (және соған байланысты F жиілігі мен T кезеңі) мен индуктивтілік мәндері мен сыйымдылық арасындағы қатынасты қолдану қажет

Блокты-серіппелі жүйенің энергиясынан бастап, LC-осциллятордағы q зарядының дифференциалды теңдеуінің шығуын түсіндіру және одан кейін q (t)

LC-генератор үшін кез келген берілген уақыт кезінде конденсатордағы q зарядын есептеу және заряд тербелісінің Q амплитудасын анықтау қажет

LC-генератордағы конденсатордағы q (t) зарядын беретін теңдеуден итеріп, индуктордағы i (t) токты уақыт функциясы ретінде табу

LC-генераторы үшін кез келген берілген уақыт мезетінде индуктордағы I токты есептеу және Ток тербелісінің I амплитудасын анықтау қажет

LC-генераторы үшін Q зарядының амплитудасы, I ток амплитудасы және ω бұрыштық жиілігі арасындағы арақатынасты қолдану қажет

q зарядының өрнектерінен және I тогынан LC генераторында UB (t) магнит өрісінің энергиясын және UE (t) электр өрісінің энергиясын, сондай-ақ толық энергияны табу

UB магнит өрісі энергиясы мен UE электр өрісі энергиясының ең жоғары мәнін есептеңіз және жалпы энергияны есептеңіз

айнымалы токты тұрақты токтан ажыратыңыз

айнымалы ток генераторы үшін ЭДС амплитудасы мен қозудың бұрыштық жиілігін анықтап, уақыт функциясы ретінде жазыңыз

айнымалы ток генераторы үшін токтың амплитудасы мен ЭДС-ке қатысты фазалық тұрақты мәнін анықтап, уақыт функциясы ретінде жазыңыз

генератормен іске қосылатын RLC схемасының принциптік сызбасын сызыңыз

w_d бұрыштық жиілігін өз бұрыштық жиілігінен ажырату үшін ω

RLC басқарылатын (тізбекті) тізбегіндегі ток амплитудасына резонанс шарттарын және резонанстың әсерін анықтаңыз

үш негізгі тізбектің әрқайсысы үшін (таза резистивті жүктеме, Таза сыйымдылық жүктеме және таза индуктивті жүктеме) диаграмма сызыңыз және V (t) және i (t) тогы үшін Графиктер мен векторлық диаграммаларды сызыңыз)

үш негізгі тізбектер үшін кернеу V (t) және Ток i (t) үшін теңдеу қолданылады)

фазорлық диаграммада негізгі контурлардың әрқайсысы үшін бұрыштық жылдамдықты, амплитуданы, тік оське проекцияны және бұрылу бұрышын анықтау қажет

әрбір базалық схема үшін фазалық тұрақты анықтау және оны ток фазоры мен кернеу фазорының салыстырмалы бағдарлау терминдерінде, сондай-ақ озыңқы және кешігу терминдерінде түсіндіру қажет.

әрбір базалық схема үшін V кернеу амплитудасы мен I ток амплитудасы арасындағы қатынасты қолдану қажет

XC және XL индуктивті кедергісінің сыйымдылық реактивті кедергісін есептеу

Лексикология және терминология:

Айнымалы ток/кернеудің айнымалы және орташа квадраттық мәні; реактивті кедергі және импеданс; LC-тербелістер (тек сапалы өңдеу), LCR-тізбекті тізбек, резонанс; айнымалы ток тізбектеріндегі қуат, сусыз ток, айнымалы ток генераторы және трансформатор.

Диалог/хат үшін фразалардың пайдалы жиынтығы.

Нөлдік гальванометр-амперметр нұсқасы

Индукцияланған ток-тұйықталған контурда магнит өрісінің, контурларды кесетін өзгеруінің салдарынан пайда болатын электр тогы.

Индукцияланған Э. М. Ф.-тізбекте (тұйық немесе ажыратылған) магнит өрісінің, кесетін тізбектің өзгеруі салдарынан пайда болатын электр қозғаушы күш.

Сабаққа еңгізілген құндылықтар

Сабақ барысында оқушылар өздерінің зерттеу дағдыларын дамыту үшін практикалық сұрақтар мен міндеттерді шешу үшін шығармашылық және сыни ойлауды көрсетеді. Сонымен қатар, сабақ үш тілді қарым-қатынас дағдыларын арттыру құралдарын де қосуға арналған.

 Пәнаралық байланыс

Биология( қан ағымы), тілдер (3 тілде терминдерді оқу-академиялық тілді әзірлеу-терминологияны оқыту)

 АКТ дағдылары

РРТ пайдалану, акт интеграциясы

Алдынғы білім

Алдын ала Білім:

1.қарапайым схемада, соның ішінде үшөлшемді кеңістіктегі нүктелер мен крест арқылы токтың қарапайым бағытын қалай сипаттауға болады.

2.магнетизмнің негізгі қасиеттері (Солтүстік және оңтүстік полюстерге қатысты магнит өрісінің бағыты).

3.ток өткізгіш сыммен жасалатын магнит өрістерін қалай сипаттауға болады (оң бұранда ережесі).

4.Студенттер Флемингтің сол қолының ережесін қолдана алады.

5.Студенттер тұрақты ток қозғалтқышының қалай жұмыс істейтінін көрсете алады.

6.өзгеретін магнит өрісі ЭМ тізбекте индукциялануы мүмкін

7. э. М. ф. индуцирленген бағыты оны жүргізетін өзгерістерге қарсы тұрады

8. индуцирленген э. М. Ф. көлеміне әсер ететін әртүрлі факторлар

9. Нөлдік гальванометр-амперметр нұсқасы

10. Индукцияланған ток-тұйықталған контурда магнит өрісінің, контурларды кесетін өзгеруінің салдарынан пайда болатын электр тогы.

11.Индукцияланған Э. М. Ф.-тізбекте (тұйық немесе ажыратылған) магнит өрісінің, кесетін тізбектің өзгеруі салдарынан пайда болатын электр қозғаушы күш.

12. Соленоид / тороид индуктивтілігі.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Ресурстар

3-4

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі, ОМ және бағалау критерйлерімен таныстыру

Мұғалім PPt (слайдтар 1, 2 (2-3 мин) пайдаланып оқушылармен бірге сабақтың тақырыбымен және сабақтың мақсаттарымен таныстырады)

Оқушылар негізгі идеяларды жинақтайды, сынып процестерін бағалайды, сабақтың басында қойылған сұрақтарға жауап береді және өткен мен болашақты байланыстырады.

Еріксіз электромагниттік тербелістер мен айнымалы ток бойынша оқушылардың білімін жаңарту.

Тақырыпты талдау: Ppt_3 презентациясы

Презентация Microsoft PowerPoint

Презентация PPt_3

Сабақтың ортасы

10 мин

20 мин

25 мин

1.Айнымалы ток туралы ой қозғау

Егер энергия тербелмелі ЭҚК және токтар арқылы берілсе, онда ток айнымалы ток деп аталады немесе айнымалы ток үшін қысқартылған. Батареядан тербелмейтін ток тұрақты ток немесе тұрақты ток деп аталады. Бұл тербелмелі ЭҚК мен токтар уақыт өте келе синусоидалы түрде өзгеріп, бағытын (Солтүстік Америкада) секундына 120 рет өзгертеді, осылайша F = 60 Гц жиілікке ие болады.

Айнымалы токтың артықшылығы: айнымалы ток және өткізгішті қоршап тұрған магнит өрісі. Бұл Фарадейдің индукция заңын қолдануға мүмкіндік береді.

Генераторда: ε = ε_m sinω_d t, мұндағы ω_d бұрыштық қозу жиілігі деп аталады.

Ток ЭҚК-мен сәйкес келмеуі мүмкін.

Қозу жиілігі f_d = ω_d / 2π

Демонстрациялар: үш қарапайым тізбек

А бөлігі: резистивті жүктеме

В бөлігі: сыйымдылық жүктемесі

C бөлігі: индуктивті жүктеме

Топтық жұмыс.

Сыныптағы пікірталас. Оқушыларға келесі мәселені шешуді ұсыну үшін ашық талқылауға қатысуды сұраңыз:

Айнымалы Токтар мен кернеулер үшін фазалық және амплитудалық қатынастар.

file:///C:/Users/zhamiyeva_a.ast/Downloads/gp31.pdf

Ток элементтері

Белгі

ленуі

Кедергі

Ток фазасы

Тұрақты фазалық айырмашылық (бұрыш) φ

Амплитудалық қатынас

Резистор

R

R

In phase with

0

Конденсатор

C

Leads

-

Индуктивтілік катушкасы

L

Lags

D бөлігі: RLC сериялы Схема

Фазалық тұрақты үшін үш түрлі нәтиже

XL > XC: схема сыйымдыға қарағанда индуктивті деп айтылады.

C XC> XL: схема индуктивтіге қарағанда сыйымды деп айтылады.

XC = XL: тізбек резонанста деп айтылады.

Сұрақ

1. Неліктен айнымалы ток генераторының шығысы өзгереді?

2. Егер катушка тезірек айналса, айнымалы ток генераторының шығу қуатын өзгертудің екі әдісін атаңыз.

3. Коммутатордың функциясы қандай?

4. Энергияны ұзақ уақыт беру үшін айнымалы токты тұрақты токқа қолданудың екі пайдасын беріңіз.

[Дереккөз: Star мектебіне арналған қосымша нұсқаулық, 12-сынып]

Шешім

1. Шығу өзгереді, өйткені катушканың әр жағы әр жарты айналымның бағытын өзгертеді. Бұл токтың әр жарты айналымның бағытын өзгертуге мәжбүр етеді.

2. Ток күші артады.

Айнымалы ток жиілігі артады.

3. Коммутаторлар катушкадағы токтың бағытын өзгертеді, сондықтан катушка әрқашан бірдей бағытта айналады.

4. Құру және бір жерден екінші жерге тасымалдау оңайырақ. Тасымалдау кезінде энергияны үнемдеу үшін кернеуді көбейтуге немесе азайтуға болады.

Есеп шығару: қосымша_2

Презентация Microsoft PowerPoint_2

Соңы

5 мин

Үй Тапсырмасы: Қосымша 1

Кері байланыс: сұрақтар мен ұсыныстар қорабы.

Көрініс:

- Не біле алды?

- Не түсініксіз болып қалды?

Қосымша _3

Дифференциация-сіз қосымша қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қоңырау тастауды қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-сіз студенттердің оқуын тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидалары

Бұл жоспар оқушыларға оқушылардың ғылыми және сыни ойлауын дамытуға, сондай-ақ олардың ғылыми пайымдаулар мен зерттеулерге деген қызығушылығы мен бейімділігін нығайтуға мүмкіндік береді.

Іргелі деңгей:

Әр түрін сипаттаңыз:

Резистивті күйдегі айнымалы ток

Индуктивті режимдегі айнымалы ток

Сыйымдылық элементтеріндегі айнымалы ток

Еріксіз электромагниттік тербелістер және резонанс.

Орташа деңгей:

Ұзақ қуат беру үшін тұрақты айнымалы токты пайдаланудың артықшылығын беріңіз.

Неге айнымалы ток генераторының шығысы өзгереді.

Жетілдірілген деңгей: олар уақыт бойынша талдау өрнегін қолдана алады. Графикалық талдау, фазалық бұрыштар.

Оқушылар практикалық тапсырмаларды шешу бойынша әртүрлі қызмет түрлерін бөгде адамдардың көмегінсіз түсіндіре алады, кестелерді нақты сипаттай алады, таза түсінік бере алады және графикалық есептер мен т. б. шешу кезінде сұрақтарға жауап бере алады.

Сабақ кезінде сынып жақсы желдетілгеніне және жақсы жарықтандырылғанына көз жеткізіңіз, зертхананың қауіпсіздік ережелері келтірілген.

Рефлексия

Сабақтың мақсаты / мақсаты шынайы болды ма? Барлық оқушылар ЛО-ға жетті ме?

Ал егер жоқ болса, неге?

Жақсы іске асты ма менің жоспары саралау?

Мен таймингтерді ұстаймын ба?

Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?

Сіздің сабақ ойластыру үшін төмендегі кеңістікті пайдаланыңыз. Сіздің сабақыңыз туралы қораптан ең өзекті сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды баға

Қандай екі нәрсе шынымен жақсы өтті (оқыту мен оқытуды қарастырайық)?

Сабақты қандай екі нәрсе жақсартар еді (оқыту мен оқытуды қарастырайық)?

.

Мен осы сабақтан келесі сабағым үшін негіз болатын жекелеген адамдардың сыныбы немесе жетістіктері / қиындықтары туралы не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу