Еріксіз электромагниттік тербелістер. Айнымалы ток. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


11.4. Айнымалы ток

Мектеп : Нұр-Сұлтан қ. ФМБ НЗМ

Күні: _____/_____/______

Мұғалімнің аты: Тусуп Г.С.

Сынып:11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Еріксіз электромагниттік тербелістер. Айнымалы ток.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

11.4.3.2 - период, жиілік, максимум және кернеудің, токтың, электр қозғаушы күшінің тиімді мәндері сияқты физикалық шамаларды қолдана отырып, айнымалы токты сипаттаңыз;

11.4.3.3 - гармоникалық функция түріндегі синусоидалы айнымалы токты немесе кернеуді білдіреді

Жетістік критерийлері

Дағдылар

Жетістік критерийлері

Білу және түсіну

ерікті және еркін электромагниттік тербелістерді білу және сипаттау

конденсатордың электр өрісінде сақталған энергияны білу

индуктордың магнит өрісінде сақталатын энергияны білу

LC тізбегінде заряд, ток және потенциалдар айырмашылығы синусоидалы еместігін білу

конденсатордың электр өрісінің және индуктордың магнит өрісінің нәтижесінде пайда болатын тербелістерді электромагниттік тербелістер деп атайтындығын білу.

сыртқы айнымалы ЭҚК RLC тізбегіне қосылған кезде, зарядтың тербелісі, потенциалдар мен токтың айырмасы басқарылатын тербелістер немесе мәжбүрлі тербелістер екендігін түсіну, бұрыштық жиілігін басқара отырып

Қолдану

энергияның сақталу заңын қолдану тербелмелі LC-жүйе мен тербелмелі блок-серіппелі жүйе / маятник арасындағы ұқсастықтар

Қолдану

есептерді шешу кезінде LC тербелмелі контурында толық энергияны дұрыс қолданады

айнымалы Токтар мен ток кернеулеріне арналған бөлік пен амплитуданың қарым-қатынасын қосу

Тілдік мақсат

 

Тілдік мақсат :

Оқушылар орындай алады:

  • LC осцилляторын салу және қандай шамалар өзгеретінін және бір тербеліс кезеңін не екенін түсіндіру
  • LC генераторы үшін уақыт функциясы ретінде индуктор арқылы конденсаторда және токта потенциалдар айырмасы графигін салу және әр кестеде T кезеңін көрсету
  • блок-серіппелі генератор мен LC генераторы арасындағы ұқсастықты түсіндіру
  • - LC генераторы үшін ω бұрыштық жиілігі (және F жиілігі мен T кезеңі) мен индуктивтілік және сыйымдылық мәндері арасындағы қатынастарды қолдану
  • - Блоктық-серіппелі жүйенің энергиясынан бастап, LC-генератордағы q зарядының дифференциалды теңдеуінің шығуын түсіндіру және одан кейін q (t)
  • кез келген берілген уақыт ішінде конденсатордағы q зарядын есептеу және Q тербелісінің амплитудасын анықтау үшін LC генераторы үшін
  • LC осцилляторындағы конденсаторға q (t) зарядын беретін теңдеуден бастап, уақыт функциясы ретінде индуктордағы i (t) токты табу
  • LC осцилляторы үшін кез-келген уақыт үшін индуктордағы токтың мәнін есептеу және I тербелістердің амплитудасын анықтау
  • LC осцилляторы үшін зарядтың амплитудасы Q, ток амплитудасы I және бұрыштық жиілік арасындағы қатынасты қолдану
  • зарядталған q мен токтың өрнектерінен LC осцилляторындағы магнит өрісінің энергиясы UB (t) және электр өрісінің энергиясы (t) және жалпы энергияны табу
  • UB магнит өрісінің және UE электр өрісінің энергиясының максималды мәндерін есептеу, сонымен бірге жалпы энергияны есептеу
  • айнымалы токты тура токтан ажыратыңыз
  • айнымалы ток генераторы үшін ЭҚК амплитудасы мен қозудың бұрыштық жиілігін анықтай отырып, уақытқа байланысты ЭҚК жазыңыз
  • айнымалы ток генераторы үшін токқа байланысты, оның амплитудасы мен фазалық тұрақты ЭҚК - ге қатысты анықтаңыз
  • генератормен іске қосылатын RLC схемасының принциптік сызбасын сызыңыз
  • w_d бұрыштық жиілігін өз бұрыштық жиілігінен ажырату w_d бұрыштық жиілігін өз бұрыштық жиілігінен ажырату
  • RLC басқарылатын (тізбекті) тізбегіндегі ток амплитудасына резонанс шарттарын және резонанстың әсерін анықтау
  • үш негізгі тізбектің әрқайсысына (таза резистивті жүктеме, Таза сыйымдылық жүктеме және таза индуктивті жүктеме) диаграмма салу және кернеу V (t) Мен i (t) үшін Графиктер мен векторлық диаграммаларды салу)
  • үш негізгі сұлба үшін V (t) және i (t) тогы үшін теңдеуді қолдану)
  • фазордың диаграммасында негізгі схемалардың әрқайсысы үшін бұрыштық жылдамдықты, амплитуданы, тік оське проекцияны және бұрылу бұрышын анықтау
  • әрбір негізгі тізбек үшін фазаның тұрақты мәнін анықтап, оны ағымдағы фаза мен кернеу фазасының салыстырмалы бағыттары, сонымен қатар алдыңғы және артта қалу тұрғысынан түсіндіріңіз.
  • әрбір негізгі тізбек үшін V кернеу амплитудасы мен ток амплитудасының I қатынасы қолданылады
  • XC сыйымдылығы мен индуктивті реакциясы XL есептеңіз

Лексикология және терминология:

Айнымалы токтың, кернеудің ауыспалы тербелісі, төмен жиілікті тербеліс, резонанс, шың және рм мәні; реакция және кедергі; LC тербелісі (тек сапалы емдеу), LCR сериялы тізбек, резонанс; айнымалы ток тізбегіндегі қуат, ватт тогы, айнымалы генератор және трансформатор

Диалог / жазу үшін пайдалы фразалар жиынтығы.

Нөлдік нүктелік гальванометр - Амперметрдің нұсқасы

Индуктивті ток - электр тізбегінің кесілген магнит өрісінің өзгеруіне байланысты жабық тізбекте құрылған электр тогы.

Эқк - тізбекте кесілген магнит өрісінің өзгеруіне байланысты электр тізбегіндегі (жабық немесе ашылған) электр қозғаушы күш.

Сабақта баяндалатын құндылықтар

Сабақ барысында оқушылар өздерінің зерттеу дағдыларын дамыту мақсатында практикалық сұрақтар мен мәселелерді шешуге шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлауды көрсетеді. Сонымен қатар, сабақ олардың үштілді қарым-қатынас дағдыларын жақсартуға арналған.

Сабақтан тыс байланыстар

Биология (қан ағымы), тілдер (терминдерді 3 тілде оқу - академиялық тілді дамыту - терминологияны зерттеу)

 АКТ дағдылары

Ppt қолдану, АКТ біріктіру

Алдынғы оқу

Қажетті білім:

1.қарапайым схемада, соның ішінде үшөлшемді кеңістіктегі нүктелер мен крест арқылы токтың қарапайым бағытын қалай сипаттауға болады.

2. магнетизмнің іргелі қасиеттері (Солтүстік және оңтүстік полюстерге қатысты магнит өрісінің бағыты).

3. ток өткізгіш сыммен жасалатын магнит өрістерін қалай сипаттауға болады (оң бұранда ережесі).

4. оқушылар Флемингтің сол қолының ережесін қолдана алады.

5. оқушылар тұрақты ток қозғалтқышының қалай жұмыс істейтінін көрсете алады.

6. айнымалы магнит өрісі эқк. тізбекте индукциялануы мүмкін

7. индукцияланған бағыт эқк оны тудыратын өзгерістерге қарсы

8. индукцияланған э.м. шамасына әсер ететін әртүрлі факторлар.

9. Нөлдік гальванометр-амперметр нұсқасы

10. Индукцияланған ток-контурды кесетін магнит өрісінің өзгеруі салдарынан тұйық контурда жасалатын электр тогы.

11. Индукцияланған ЭМК-тізбекте (тұйық немесе ажыратылған) магнит өрісінің, кесетін тізбектің өзгеруі салдарынан пайда болатын электр қозғаушы күш.

12. Соленоид/тороид индуктивтілігі.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Басы

20 мин

Ұйымдастыру сұрақтары

Мұғалім сабақ тақырыбын және сабақтың мақсатын енгізеді / (2-3 мин)

Оқушылар негізгі идеяларды жинақтап, сыныптағы процестерді бағалап, сабақтың басында қойылған сұрақтарға жауап беріп, оларды өткенмен де, келешекпен де байланыстыруы тиіс. Электрмагниттік индукция және айнымалы ток бойынша студенттердің білімін өзектендіру.

Қарастырылған тақырыптар

/Қосымша_1.1/

Презентация

Microsoft PowerPoint

Қосымша 1.1

Ортасы

10 мин

20 мин

25 мин

  • LC генераторын талқылау

1. LC осцилляторын сызып, қандай шамалар ауытқып, бір тербеліс кезеңі не екенін түсіндіру.

2. LC генераторы үшін уақыт функциясы ретінде индуктор арқылы конденсаторда және токта потенциалдар айырымының графигін салу және әр кестеде T кезеңін көрсету.

3. Блок-серіппелі генератор мен LC-генератор арасындағы ұқсастықты түсіндіру

Талқылау: студенттердің жауаптарын сұрау, біріктіру және жалпылау.

ТК-тізбекте заряд, ток және потенциалдар айырмасы синусоидалы (t кезеңімен және ω бұрыштық жиілігімен) өзгереді. Конденсатордың электр өрісінің және индуктордың магнит өрісінің нәтижелік тербелістері электромагниттік тербелістер деп аталады.

Төменде көрсетілген мәселелерге байланысты міндеттер қойылады, олар шағын топтарда жұмыс істейді және осы мәселелер негізінде өз плакаттарын жасайды. Студенттер үшін ноутбук, интернетке қосылу және физика бойынша кітаптар бар.

Әрбір топ жоғары деңгейдегі және төмен деңгейдегі студенттерден тұратын болады.

Сөндірілмеген LC тізбегі немесе дымқылданған RLC тізбегі (R шамасы шамалы), сыртқы эмфсіз еркін тербелістер деп аталады, ал бұрыштық жиілік ω = 1 / √LC тізбектің табиғи бұрыштық жиілігі деп аталады.

Еріксіз тербелістерді талқылау

Сөндірілмеген LC тізбегі немесе дымқылданған RLC тізбегі (R шамасы аз), сыртқы эмфсіз еркін тербелістер деп айтылады, ал бұрыштық жиілік - бұл тізбектің табиғи бұрыштық жиілігі.

Сыртқы айнымалы эмф радиолокациялық тізбекке қосылған кезде

зарядтың тербелісі, потенциалдар айырымы және ток қозғалатын тербелістер немесе мәжбүр тербелістер деп айтылады.

Электр тізбегінің бұрыштық жиілігі ω қандай болмасын, зарядтың, тербелістің және тербелістің мәжбүр тербелісі әрдайым driving_д бұрышты жиілікте болады.

Жұмыс парағы: Оқушыларға өлшемдер жазып, олардың жұмыс парақтарындағы әрекеттерін қадағалаңыз. Оқушылар жұмыс парағын аяқтағаннан кейін жауаптарын құрдастарымен салыстыруды сұрайды. Сынып ретінде талқылаңыз.

Мәселені шешу

Қолдану_1.2

Презентация

Microsoft PowerPoint

Презентация

Microsoft PowerPoint

Қосымша_1.2

Соңы

5 мин

Үйге тапсырма: Қосымша_1.3

Кері байланыс: сұрақтар мен ұсыныстар қорабы.

Рефлексия:

- Не үйренді

- Не түсініксіз қалды

- Не істеу керек

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Жоспар оқушыларға ғылыми және сыни ойлауды дамытуға, ғылыми ойлар мен зерттеулерге деген қызығушылық пен қызығушылықты нығайтуға мүмкіндік береді.

Негізгі деңгей:

Әр түрін сипаттаңыз:

Резистивтегі айнымалы ток

Индуктивтегі айнымалы ток

Сыйымды элементтердегі айнымалы ток

Еріксіз электромагниттік тербелістер және резонанс.

Аралық деңгей:

Қуаттың ұзақ берілуі үшін тұрақты токтың айнымалы мәнін пайдаланудың артықшылығы

Неліктен айнымалы генератордың шығуы осцилляцияланады.

Жетілдірілген деңгей: аналитикалық өрнекті уақытқа байланысты шешім үшін қолдана алады. Графикалық талдау, фазалық бұрыштар.

Оқушылар практикалық есептерді шешуде әр түрлі іс-әрекеттерді шешпей, түсіндіре алады, сызбаларды нақты сипаттай алады, нақты түсінік бере алады және графикалық есептерді шешу барысында сұрақтарға жауап бере алады және т.б.

Тақырыпты игеру (мысалы, студенттер тиісті ақпаратты алуға үйретіледі - Генераторлар механикалық энергияны электр энергиясына түрлендіреді және Моторлар электр энергиясын механикалық энергияға түрлендіреді)

ТМ Талдау (мысалы, студенттер білім мен ақпаратты ұйымдастыруға немесе модельдеуге үйретеді - Фарадей заңын қолданып токтың магнит өрісінде айналатын катушкада пайда болатындығын түсіндіру үшін қолданады).

ТМ іске асыру (мысалы, студенттер эксперимент жүргізуге немесе есептеу техникасын орындауға үйретілген - дифференциалдық теңдеулерді қолдана отырып сандық талдау жасау. (Тербелісті ескерусіз)

ТМ қарым-қатынас (мысалы, студенттер сәйкес ғылыми лексиканы қолдануға үйретіледі: Ауыспалы токтар, жиілік тербелісі, төмен жиілікті тербеліс, төмен жиілікті тербеліс, резонанс, ауыспалы ток / кернеудің шыңы мен рм; реакция және импеданс; LC тербелісі, LCR сериясының тізбегі, резонанс) айнымалы ток тізбегіндегі қуат)

Сабақ кезінде сынып жақсы желдетілгеніне және жақсы жарықтандырылғанына көз жеткізіңіз, зертхананың қауіпсіздік ережелері келтірілген.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Төмендегі кеңістікті сабағыңыз туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сабағыңыз туралы сол жақта көрсетілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу