Санның модулі. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану | Мектеп: НЗМ ХББ Атырау қаласы | ||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шамеденова Л.Х. | ||||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Санның модулі | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.1.1.9 санның модулі анықтамасын білу және оның мәнін табу; | ||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: - Санның модулінің анықтамасын білу; - Оның мәнін табу. | ||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| ||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
| ||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жұптық тапсырмаларды орындағанда ынтымақтастық пен өзара құрмет құндылықтарын дарыту. Жеке тұлғааралық қарым-қатынасты қалыптастыру және қолдау, өзара құрмет, өзара жауапкершілік. | ||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Бұл сабақта жаратылыстану-математика бағытындағы сабақтарда әртүрлі есептеулер үшін қажетті түсініктер қарастырылады. | ||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентациялар көрсету, интерактивті тақта мүмкіндіктерін қолдану. | ||||||||||||||
Бастапқы білім | Координаталық сәуле туралы ұғым. Ондық және жай бөлшектерге арифметикалық амалдарды орындай алу. Жай және ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндей алу. | ||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||
Сабақтың басы
0 – 3 мин
| Ұйымдастыру кезені Бірлескен оқу ортасын құру. Үй тапсырмасын тексеру. Топта 29 студент бар. Олардың 14 – і классикалық әуенді, 15 – і джазды, 14 – і халықтық әуенді, 6 – ы классикалық әуенді және джазды, 7 – уі халықтық әуенді және джазды, 9 – ы классикалық және халықтық әуенді, 5 – уі кез келгенін тыңдайды, ал басқалары ешбір әуенді тыңдамайды. Олардың саны қанша? Шешуі: 29 – (4+4+5+1+7+2+3) = 29 – 26 = 3, Жауабы: 3. |
Қосымша 1
Слайд 4 | |||||||||||||
Сабақтың ортасы
3 – 11 мин
11 – 18 мин
18 -26 мин
26 - 28 мин
28 – 35 мин
35 – 37 мин
| Алған білімдерін жүйелеу. Оқушылармен бірге есепті талқылаңыз. Дүкен автобус аялдамасынан оң бағытта 100 метр қашықтықта, ал дәмхана – сол бағытта 100 метр қашықтықта орналасқан. Оқушыларға келесі шарттардың математикалық тілде жазуды ұсыныңыз: Дүкен – (+100) Дәмхана – (-100). Аялдамадан екі нысанға дейінгі арақашықтық қаншаға тең екендігін жазуды сұраңыз. |100|; |-100| белгілеулерін енгізіңіз, мұндай жағдайда математикада санның модулі 100 – ге тең. |100| = 100, оқылуы 100 санының модулі 100 – ге тең. Модуль латынша modus – «мөлшер» деген мағынаны білдіреді. Санның модулі дегеніміз координаталық түзудегі санды кескіндейтін нүктенің санақ басынан (бірлік кесіндімен алынған) қашықтығы. Санның модулі оң санмен ғана жазылады.
, , , Есіңе сақта:
Мысалы: , . Жалпы сыныппен жұмыс № 345 Есептеңдер: 1) ; 2) ; 3) ; 4) ; 5) ; 6) . Жауаптары: 7,2; 6; ; 43; ; 0. № 351 х – тің қандай мәнінде теңдік орындалады? 1) ; 2) ; 3) ; 4) Жауаптары: 7,2; 6; ; 43; ; 0. № 351 х – тің қандай мәнінде теңдік орындалады? 1) ; 2) ; 3) ; 4) . Жауаптары: ; ; ; Алдын ала дайындалған дескриптор бойынша өзін – өзі бағалайды. Жұптық жұмыс Қарама – қарсы сандардың модульдері бойынша жұпқа біріктіру Деңгейлік тапсырмалар: Негізгі деңгей. № 1. Есептеңіз: 1) ; 2); 3) ; Жауаптары: 6; ; 4. № 2. х – ті табыңыз: 1) ; 2) ; 3) . Жауаптары: ; ; . Дамытушы деңгей. №1. Есептеңіз: 1) ; 2); 3) ; Жауаптары: ; ; -3. №2. Теңдеуді шешіңіз: 1) ; 2) ; 3) . Жауаптары: -1,4; ; . Шығармашылық деңгей. №1. Теңдеуді шешіңіз: 1) ; 2) ; 3) . Жауаптары: 1) -1,5; 5,5; 2) ; 3) -3; 5; 13 Дескриптор: Білім алушы:
Жеке жұмыс «Сапер» тапсырмасын беріңіз. Әр мысалдың жауабы келесі мысалдың бос торкөздің орнына қойылады. Егер сапер-оқушы тапсырманы орындау барысында қате жіберсе, онда дұрыс жауапқа келе алмайды. Оқушылардың жұмысын соңғы нәтиже бойынша тексеріңіз. Егер соңғы нәтиже тапсырма жауабымен сәйкес келмесе, онда оқушыға өзінің жұмысын қайта тексеруін сұраңыз. | Қосымша 2 Слайд 5 - 6 Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы Т.А. Алдамуратова, Т.С, Байшоланов, Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. ISBN 9965-34-442-6 Қосымша 3 Слайд 7
Қосымша 4 Слайд 8 Қосымша 5 Слайд 9 | |||||||||||||
Сабақтың соңы
37 – 40 мин | Сабақты қорытындылау:
Рефлексия
Үйге тапсырма: № 360. Есептеңдер: 1) ; 2) ; 3) ; 4) . | Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы Т.А. Алдамуратова, Т.С, Байшоланов, Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. ISBN 9965-34-442-6 Слайд 10 Қосымша 6 | |||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. | |||||||||||||
Сабақ үрдісінде ұсынылған тапсырмалар жеңілден біртіндеп күрделеген. Мұғалім жеке оқушыға қажет болған жағдайда көмек ұсына алады. | Жұптық жұмыста бірін-бірі бағалау,өзін өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы жүргізіледі. | Сынып бөлмесіндегі оқушылардың көздерінің көру қабілеттерін ескеріп дұрыс отыруын қадағалау. | |||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру