Санның модулі. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану | Мектеп: НЗМ ХББ Атырау қаласы | |||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шамеденова Л.Х. | |||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Санның модулі | |||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.3.3.1 координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығын табу; | |||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| |||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| |||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
| |||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жұптық тапсырмаларды орындағанда ынтымақтастық пен өзара құрмет құндылықтарын дарыту. Жеке тұлғааралық қарым-қатынасты қалыптастыру және қолдау, өзара құрмет, өзара жауапкершілік, өмір бойы білім алу. | |||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Бұл сабақта жаратылыстану-математика бағытындағы сабақтарда функцияның графигіне қатысты есептерді шығаруда қолдануға мүмкіндік береді. | |||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация көрсету, интерактивті тақта мүмкіндіктерін қолдану. | |||||||||||||
Бастапқы білім | Координаталық сәуле туралы ұғым. Ондық және жай бөлшектерге арифметикалық амалдарды орындай алу. Жай және ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндей алу. | |||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы
0 – 3 мин | Ұйымдастыру кезені Бірлескен оқу ортасын құру. Үй тапсырмасын тексеру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын тұжырымдау. |
| ||||||||||||
Сабақтың ортасы
3 – 11 мин
11 – 15 мин
15 – 18 мин
18 – 28 мин
28 -30 мин
30 – 38 мин | Практикалық жұмыс 1 Жеке орындауға
Дайын жауап бойынша әркім өзін – өзі бағалайды. Енді осы орындалған жұмысты жалпы сынып болып қорытынды жасайды.
Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығын табу үшін оның оң жақ шеткі нүктесінің координатасынан сол жақ шеткі нүктесінің координатасын азайту керек. Мысалы: ; Практикалық жұмыс 2 Жеке орындауға А(-4) және В (3) болатын АВ кесіндісінің ұзындығын (бірлік) кесінді есебімен табыңыз. Шешімі:Координаталық түзудегі АВ кесіндісін табу үшін:А(-4) және В(3) нүктелерін координаталық түзуде белгілеу керек.
, Жауабы: 7 бірлік кесінді. Жұптық жұмыс Деңгейлік тапсырмалар: Негізгі деңгей №1. Координаталық түзуде , , кескіндеңіз және АВ,АС,ВС кесінділерінің ара қашықтығын табыңыз. Жауабы: ; ; . Дамытушылық деңгей №1. АВСD квадратының АВ қабырғасы бірлік кесіндісі 1 см-ге тең координаталық түзу бойында орналасқан. А(-5,2) және В(4,7). АВСD квадратының периметрі неше сантиметр? Жауабы: бірлік. Шығармашылық деңгей №1.
Жауабы: және ; 412. Дескриптор: Білім алушы:
Жеке жұмыс
1) Мына нүктелерді координаталық түзуде кескіндеңіз: А(4), В(-4), С(8), D(-8), E(2), F(14), K(-13), L(-1), M(-6).
D және L; В және С; Е және F. б) ВЕ кесіндісінің ортасы қай нүкте? в) 0 –ге қай нүкте жақын F немесе К? г) қай нүкте 0 – ден алысырақ А немесе D? д) L нүктесінен бірдей қашықтықтағы нүктелерді табыңыз; e) LC кесіндісінің ортасы Р нүктесі болса, оның коордтнатасын табыңыз. 2) Берілген нүктелердің арасындағы бүтін сандарды жаз: а) - 9 және 10; б) – 9 және 8. 3) Координаталық түзуден X(-21). Y(12) нүктелерін кескіндеңіз, M және N нүктелері XY кесіндісінде жатады. M және N нүктелерінің координаталарын табыңыз, егер: - М нүктесі NХ кесіндісінің ортасы; - N нүктесі МY кесіндісінің ортасы болса. 4) А және В нүктелерінің ара қашықтығын табыңыз, егер А(а + 0,8), В(b – 4.2), b – a = -1 болса. II нұсқа 1) Мына нүктелерді координаталық түзуде кескіндеңіз: А(2), В(-6), С(6), D(-10), E(-1), F(12), K(-15), L(-3), M(-8). а) нүктелердің ара қашықтығын табыңыз: D және L; В және С; Е және F. б) МС кесіндісінің ортасы қай нүкте? в) 0 –ге қай нүкте жақын F немесе К? г) қай нүкте 0 – ден алысырақ С немесе D? д) L нүктесінен бірдей қашықтықтағы нүктелерді табыңыз; e) LC кесіндісінің ортасы Р нүктесі болса, оның коордтнатасын табыңыз. 2) Берілген нүктелердің арасындағы бүтін сандарды жаз: а) - 10 және 11; б) – 8 және 7. 3) Координаталық түзуден X(-18). Y(24) нүктелерін кескіндеңіз, M және N нүктелері XY кесіндісінде жатады. M және N нүктелерінің координаталарын табыңыз, егер: - М нүктесі NY кесіндісінің ортасы; - N нүктесі ХМ кесіндісінің ортасы болса. 4) А және В нүктелерінің ара қашықтығын табыңыз, егер А(а -0,2), В(b +0,5) , a – b = -1 болса. Жеке жұмысты мұғалім бағалайды. | Қосымша 1 Слайд 5 - 6 Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы Т.А. Алдамуратова, Т.С, Байшоланов, Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. ISBN 9965-34-442-6 Қосымша 2 Слайд 7 А.П.Ершова В.В.Голобородько М-2015 г. ISBN 978-5-89237-316-6 Қосымша 3 Слайд 8
Қосымша 4 Слайд 9 - 10 | ||||||||||||
Сабақтың соңы
38 – 40 мин | Сабақты қорытындылау:
Рефлексия: Бүгін біз сабақта нені білдік?
Үйге тапсырма: № 1. Жақшаларды ашыңдар:
| Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы Т.А. Алдамуратова, Т.С, Байшоланов, Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. ISBN 9965-34-442-6 | ||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. | ||||||||||||
Біртіндеп күрделенген тапсырманы орындау барысында оқушылар өз білімдерін шыңдайды. | Өзін – өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы жүргізіледі. | Жеке жұмыстарды орындау барысында оқушылардың бір – біріне кедергі жасамауына назар аудару. | ||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру