Әріпті өрнектерді түрлендіру. Математика, 4 сынып, сабақ жоспары.


Қысқамерзімді жоспар

Пән: Математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3С бөлімі: «Теңдеулер және теңсіздіктер, өрнектер»

Күні: 6.03

Сынып:

Мектеп: Талдықорған қаласы НЗМ

Мұғалімнің аты-жөні: Кудабаева А.К, Сейсембаева С.И.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтақырыбы

Әріпті өрнектерді түрлендіру

Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

4.2.1.6** жақшамен/жақшасыз төрт арифметикалық амалдан тұратын өрнек мәндерін табу және амалдар тәртібін анықтау.

Сабақмақсаттары

Барлық оқушылар:

Әріпті өрнектерді түрлендіреді.

Көптеген оқушылар:

Әріпті өрнектерді түрлендіреді.

Кейбір оқушылар:

Әріпті өрнектерді түрлендіреді.

Бағалау критерийлері

Әріпті өрнектерді түрлендіреді.

Тілдікмақсаттар

  • Санды өрнектің мәнін табуда амалдар ретінің қатаң орындалатынын еске түсіріп, талқылау

Құндылықтардыдарыту

Адалдық, зияткерлік құндылық

Пәнаралықбайланыстар

дүниетану

АКТ қолдану дағдылары

Презентация жасайды

Бастапқы білім

Күрделі теңдеу, алгоритм ұғымдарын біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

(Ұ) «Кездесу» ойыны

Жай әуенмен екі шеңбер болып қарама –қарсы айналады, әуен тоқтаған кезде бір-біріне қарап, баланың қасиетін айтады.

Сабақ мақсаты:

Әріпті өрнектерді түрлендіру.

Күтілетін нәтиже

Әріпті өрнектерді түрлендіреді.

Сабақтың ортасы

Кіріспе тапсырма

Әріпті және айнымалы туралы білетіндерін ортаға салады.

Бағалау:Сөздік мадақтау арқылы бағалау . Тапсырманы өте жақсы орындағандарға «Жарайсың!», «Керемет!», «Тамаша!» Жақсы орындағандарға «Бұданда жақсы орындай аласыңдар» Қателіктер жіберген оқушыларға «Мұқият болыңдар» деген сөздермен ауызша бағалау.

(Т) Зымыран жолын белгіле. Кеспеқағаздардағы өрнектерді «Зымыран жолдарына» қойып шығады. Неліктен ол жолды таңдағандарын топ мүшелері дәлелдеп шығады. «Әріпті өрнек» пен «Сан- ды өрнек» жолдарын ажыратады. Оқушыларәріптіөрнектіңмәнінтабады.

Жауабы:

«Cандыөрнек» 256 + 689; 846 : 2.

«Әріптіөрнек» 218 : а; а + 2796.

(Т) Шығарып көр. а) Санды өрнектер мен әріпті өрнектерді бөліп жаз: а + 87;10 . 405 – а; 2112 : b;

4782 – 39;7 . 408 – 176; 56 . 36 + 2781;

46 . 58 + 2577 : b; 1097 . 12;276 : 4.

ә) Санды өрнектерді оқы және мәндерін тап.

б) Әріпті өрнектерді оқы және олардағы а = 403; b = 3 деп алып, олардың мәндерін тап.

Сандыөрнектер: 4782 – 39; 276 : 4; 7 · 408 – 176; 1097 · 12; 56 · 36 + 2781.

ә) 4782 – 39 = 4743; 276 : 4 = 69;

7 · 408 – 176 = 2680; 1097 · 12 = 13164;56 · 36 + 2781 = 4797.

б) 403 + 87 = 490;10 · 405 – 403 = 3647; 2112 : 3 = 704;46 · 58 + 2577 : 3 = 3527.

Бағалау. Ынталандыру арқылы бағалау. *Жарайсың! *Мен сабақтағы жұмысына ризамын. *Сіз жақсырақ жұмыс істей алар едіңіз

(Ж) Есептеп көр. Тапсырмада кесте берілген, мәлімет бойынша оқушылар сандық мәліметтерге қарай есептің сұрақтарын анықтайды. Әріпті өрнек құрады. Оны шешу жолын қарастырады. Олар есепті шешуде кез келген нұсқаны таңдауы мүмкін. Есепті дәптерлері- не жазып, өздерінің шығару жолдарын тексереді және басқа жұптарға барып жауаптарын салыстырады.

Саяхатшылар ЭКСПО-2017 көрмесінен Байқоңыр қаласына жеңіл авто- көлікпен жолға шықты. Астана қаласы мен Байқоңырдың арақашықтығы а километр. Олар бірнеше аялдама жасады.

1-аялдама Қарағанды қаласы 212 км.2-аялдама Жезқазған қаласы 741 км.3-аялдама Қызылорда қаласы 1163 км.Аялдамалардың арасындағы арақашықтықты тап. Саяхатшылар Қызылорда қаласынан Байқоңыр қаласына дейін қанша километр жүрулері керек? Мұндағы а = 1416 деп алып, есепті шығар.

Жауабы:

1-аялдама 212 км (Астана-Қарағанды);2-аялдама 741 – 212 = 529 км (Қарағанды-Жезқазған); 3-аялдама 1163 – 741 = 422 км (Жезқазған-Қызылорда); 4-аялдама а –1163; а = 1416; 1416 – 1163 = 253 км (Қызылорда Байқоңыр).

Бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы. Оқушылардан тапсырманы қаншалықты түсінгенің сұрау. Оқушылар жасыл түсті көтерсе-мақсатқа қол жеткізді. Барлығы түсінікті. Сары-біршама алға жылжу бар, кейбір мәселелер түсініксіз,кеңес көмек сұрайды. Қызыл-жетістікке қол жеткізбеді. Мұғалімдерге қиындықтарды ерте анықтауға көмегін тигізеді.

(Ж) Орындап көр. Көрсеткілердегі берілген сандармен әріпті өрнек құрастырады. Әріпті өрнектің мәнін қойып, оны шешеді. Келесі жұппен жұмыстарын ауыстырып тексе- реді.

Жауабы:

а – 538 667; а – 587 483; а – 974 239; а – 412 000; а – 800 701.Мұндағы а = 1 000 000.1 000 000 – 538 667 = 461 333; 1 000 000 – 587 483 = 412 517;

1 000 000 – 974 239 = 25761; 1 000 000 – 412 000 = 588 000; 1 000 000 – 800 701 = 199 299.

Бағалау «Шапалақ» әдісі арқылы жүзеге асады. Дұрыс жауапқа үш шапалақ.

Есеп құрастыр.

(Ж) Ашықхаттар. Кеспеқағаздардан сандарды ала отырып, ең үлкен үш таңбалы санды жазады. Қалған екі санның қосындысына бөледі.

Ақгүлде 1, 8, 6, 4, 2 сандары жазылған ашықхаттар болды. Ол анасына құттықтау жіберу үшін осы цифрларды пайдаланып ең үлкен үш таңбалы санды қалған екі санның қосындысына бөлуі керек. Ақгүлгеанасынаашықхатжіберугекөмектес.

Жауабы:

864 : (1 + 2) = 288.

Бағалау.«Қолмен белгі беру» әдісі. Оқытушы өзінің сабақ түсіндіріп жату процесін кез-келген уақытта тоқтатып, оқушылардан айтылып жатқан тақырыпты түсінгенін немесе түсінбегендерін сұрау. Бұл үшін ұстаз алдын-ала оқушыларға қолмен белгі көрсетулерді үйретеді.Мен түсініп отырмын_____ және түсіндіре аламын. (қолдын бас бармағы жоғары бағытталады) Мен әлі түсінбей отырмын_____(қолдын бас бармағы жанына қарай жантаяды)Мен түсінгеніме сенімді емеспін_____(қолды бұлғау)

Қосымша тапсырмалар

Тек жауабын жаз. Өз беттерінше блиц-турнир жүргізеді. Жауаптарын жазбаша жазып, көршілерімен дәптерлерін ауыстыру арқылы тексереді.

–  Тоннаның төрттен бір бөлігі қанша килограмм? — 250 кг; –  Сағаттың екіден бір бөлігі қанша минут? — 30 мин;

–  25-ті 8 есе арттыр — 200;

–  8 ц картопты қаптауға 40 кг қанша қап қажет болады? — 20 қап;

–  3 км 850 м мен 1 км 150 м қанша километр болады? — 5 км;

–  Шаршының периметрі 24 см. Ауданын есепте. — 36 см2; –  Пойыз жарты сағатта 45 км жүрсе, 3 сағатта қанша жол жүреді? — 270 км;

–  Сырдария өзенінде 95 күн мұз қатып жатса, жылдың қанша күнінде мұзсыз ағады? — 270 күн мұзсыз ағады;

–  Зымыранның жылдамдығы 16 км/мин болса, онда 1 сағатта қандай қашықтықты ұшады? — 960

Есептеуіш мәшине

а) Тапсырма әріпті өрнекті түрлендіруге арналған. Бос орынға әріпті өрнектің мәнін қояды. Сызбаны пай- даланып алдымен әріпті өрнек құрастырады.

ә) Оқушылар сызбаны пайдаланып теңдеу құрасты- рады.

Жауабы:

а) а · 100 – 1. Мұндағы а = 2, 200, 100, 50, 300; 1) 2 · 100 – 1 = 199;2) 200 · 100 – 1 = 1999;3) 100 · 100 – 1 = 9999;

4) 50 · 100 – 1 = 4999; 5 300 · 100 – 1 = 29999;

ә) а · 100 – 1 = 99а · 100 = 99 + 1

а = 100 : 100

а =1

а · 100 – 1 = 199

а · 100 = 199+1

а = 200 : 100

а = 2

Бағалау «Жұлдызша» әдісі арқылы

Дифференциация

А тобы. А,Б,В,Г тапсырмаларын орындау.

В тобы. А,Б,В, тапсырмаларын орындау.

С тобы. А,Б тапсырмасын орындау.

ҚБ тапсырмасы

Қорытынды.

Үйге тапсырма:

Слайд, ҚБ тапсырмасы

Сабақтың

соңы

Рефлексия

Слайд

стикерлер

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепке ала отырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін.

Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепке ала отырып, сабақтыңкезкелгенкезеңіндеқолданылаалады

Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз

Денсаулықсақтаутехнологиялары.

Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері.

ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары

Сабақбойынша рефлексия

Сабақмақсаттары /оқумақсаттарыдұрысқойылған ба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу