Суретшілер картиналарындағы мамандықтар әлемі. Көркем еңбек, 4 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

2-бөлім: Мамандықтар әлемі.

Мектеп: Көкшетау қаласындағы физика- математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Мұғалімнің аты-жөні: Сулейменова А.Ж.

Сынып, күні: 4

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Суретшілер картиналарындағы мамандықтар әлемі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

4.1.2.1

Отандық және әлем мәдениетінің әртүрлі өнер туындыларын білу және олардың ерекшеліктерін түсіндіру.

 Сабақ мақсаттары

  • Өнер туындыларында мамандықтар әлемімен таныстыру;
  • Нақты мамандықты таңдап, нобай жасау;
  • Мүмкіндіктерді көрсету үшін киім, керек-жарақтар мен құралдарға назар аудару.

 Бағалау критерийлері

Білім алушы:

  • Суретшінің жұмысында еңбекқор адамдардың рөлін түсінеді;
  • Белгілі бір мамандықтың киіміне тән, визуалды элементтерді анықтайды.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

Пәндік лексика және терминология:

  • Мамандықтар, балерина, құрылысшы, сатушы, мұғалім, дәрігер, аспазшы, кенші, өт сөндіруші

Талқылау үшін сұрақтар:

  • Қандай мамандықтарды көріп тұрсыздар, суреттеңдер?
  • Суретшілер белгілі мамандық иелерінің ерекшеліктерін қалай бейнелеген?
  • Картинада қандай мамандық иесі бейнеленген?

Неліктен екенін айта аласыз ба?

  • …неге солай ойлайсыз?

…неліктен бұл мамандық қазіргі заманда өзекті?

 Құндылықтарды дарыту

Әлем мәдениетінің әртүрлілігіне құрметпен қарау және ұлттық мәдениетті сақтау және дамыту үшін жағдай жасау.

Бір-бірін тыңдай білу қабілеті. Бір-біріне құрметпен қарау.

 Пәнаралық байланыстар

------

 АКТ қолдану дағдылары

АКТ-ны сабақ барысында қолданбайды.

Бастапқы білім

Оқушылар іс жүзінде үйренгендерін қолданады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

1.Оқушылармен амандасу.

- Балалар сабағымыздің тақырыбын анықтап алайық. СТАРАТЕР

Мен суретші боламын,

Бәріңді де саламын.

Марапатқа ие болып,

Бірінші орын аламын.

Мен дәрігер боламын,

Бәрін емдеп жазамын.

Адамдарды құрметтеп,

Бәріне ие боламын.

Ал мен ақын боламын,

Өлеңдерді жазамын.

Ақындыққа ие болып,

Бәрінен озып шығамын.

- Қалай ойлайсыздар сабақ тақырыбы қандай?

- Дұрыс, кәсіп, дәлірек айтқанда «Суретшілер картиналарындағы мамандықтар әлемі». Оқушыларді сабақтың мақсаттарымен таныстыру.

Сабақтың ортасы

5 минут

25 минут

2.Тапсырма№1: Оқыту әдісі көрнекілік, жұмыстың нысаны - фронтальды, қабылдау - жаңа ақпаратты меңгеру.

3. Ойын кезі.- Ал енді біз ойын ойнаймыз.Топтарға бөлінеді (топта 3-4 адам).- Сіз қалай ойлайсыз, мамандық кәсіптен қалай ерекшеленеді?Кәсіп - адамның өмір сүру жағдайларын қамтамасыз ететін арнайы білім мен тәжірибені талап ететін еңбек қызмет түрі.Мамандық - белгілі бір аясында адамның физикалық және рухани күштерін қолданудың тар саласы.- Мысалы, мұғалім кәсіп, мамандық - өнер, филология және т.б.- Бір кәсіпке қатысты мамандықтар атап шығайық.

1-топ: Дәрігер мамандығына қандай мамандықтар енгізілген?Мүмкін жауаптар: хирург, стоматолог, жалпы тәжірибе дәрігері, невропатолог, педиатр, кардиолог.

2-топ: Бейнелеу өнерінің мамандықтары қандай?Мүмкін жауаптар: суретші, мұғалім, архитектор, декоратор, баспа, мүсінші, дизайнер, зергер.3-топ: Құрылыс бизнесінде қандай мамандықтар бар?Ықтимал жауаптар: сылақшы - суретші, кірпіш, ағаш ұстасы, дәнекерлеуші, электрик, слесарь, фит.4-топ: Мектепте қандай мамандықтар мен мамандықтар бар?Мүмкін жауаптар: мұғалім, қамқоршы, директор, хатшы, кітапханашы, психолог, логопед, әлеуметтік педагог және т.б.

3. Тапсырма№ 1. Әдіс - практикалық, жұмыс түрі жеке.

Түрлі мамандықтар бейнеленген суретшілердің репродукцияларын тамашалаңыздар.

Сұрақтарға жауап беріңіздер:

  • Қандай мамандықтарды көріп тұрсыздар? Суреттеңіздер?
  • Оны қалай түсіндіңіздер?
  • Суретшілер мамандық иелерінің айырықша ерекшеліктерін ненің көмегімен суреттеген?

Белгілі бір мамандықтың бейнесі бар картиналарды қарастырыңыздар. Бұл мамандықтың өзгеше ерекшеліктерін талқылаңдар. Талқылау үшін берілген сұрақтар:

  • Картинада қандай мамандық бейнеленген?
  • Оны қалай түсіндіңдер?
  • Бұл мамандық үшін қандай зат, киім тән?
  • Қазіргі заманда бұл мамандық өзекті ме?

Белгілі бір мамандық иесінің портретін жасаңыз. Жұмысты бастамас бұрын мамандық иесі қандай киім, аксессуарлар және құралдар салатындарыңызды ойланыңыздар.

- Нобай идеяларды тез салу тәсіл. Мамандықтың ерекшеліктерін суреттейтін ұсақ-түйек суреттелуі керек екенін айтыңыздар. Нобайды кез келген графикалық материалмен салуға болады.

5. Іске асыру кезеңдері:1. Суреттегі пішінді толықтай немесе жартылай белге дейін үлкендеу аламыз. Парақты тігінен орналастыру.2. Суретте сурет салудың негізгі сипаты мамандығы өз жұмысының нысандары арқылы бейнелеу (суретшілер мен бояулар, палитрасы, құрылыс құралы- құрылысшыда, дизайнердің сызу тақтасы және т.б.)3. Ой-пікірлер орталық адамның кейіпі, оны қозғалысы, көңіл-күйі, қазіргі уәқыттағы жағдайы арқылы бейнелеу.4. Сызықтық және ауа ортасының бейнесінің шешілуінде суреттердің пластикалық құралдарын пайдаланамыз. (композиция, ырғақ, жарық, пішін, түс, кеңістік және т.б.),5. Жұмыс графика техникасында орындалады.

Кері байланыс: Сіз бәрін түсінесіз бе? Сұрақтар бар?

4. Қалыптастырушы бағалау: дескриптор бойынша:

- адам пішіні толығымен, тізеге немесе кеудеге дейін;- адамның бетін салады: көз, қас, мұрын, ерін, құлақ және т.б.- киім, аксессуарлар, белгілі бір мамандықтың құралдарын көрсетілді.

5. Бір-бірін бағалау.

6. Саралау: Барлығы бір техника қолданып жұмысты орындайды. Көпшілігі мұғалімнің көмегіне жүгінеді. Кейбір оқушылар өздері жұмысты орындайды.

7. Кері байланыс.

- тапсырманы қалай орындадыныз?

- оны орындау қаншалықты қиын / женіл ба? Неліктен?

Суретшілер сайты

http://www.liveinternet.ru/users/2010239/post99321813

http://kykolnik.livejournal.com/107728.html

Альбом

Графикалық материалдар: түрлі-түсті қарандаштар, қалам, фломастерлар.

Сабақтың соңы

3 минут

9. Рефлексия:

Үй жұмысы: келесі сабаққа аппликация жасау үшін түрлі материалдар дайындаңыздар. Олар: түрлі түсті қағаз, маталардың қиындылары, әртүрлі қалыңдықтағы, түстегі жіптер, тоқыма бау, крафт-бау, қайшы, желім.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлығы бір техника қолданып жұмысты орындайды. Көпшілігі мұғалімнің көмегіне жүгінеді. Кейбір оқушылар өздері жұмысты орындайды.

Бір-бірін бағалау.

Мұғалім-оқушы.

Мұғалімнің байқауы.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу