Көненің көзі. Дүниетану, 2 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6-бөлім: «Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті» | Мектеп: Көкшетау қаласындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: 2 | Қатысқандар: Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақ тақырыбы | Көненің көзі | ||||||||||
Оқу мақсаттары | 3.1 Көне мәдениеттер мен өркениеттер 2.3.1.2 түрлі дереккөздерді зерделеу арқылы көне қалалар мен ескерткіштерді сипаттау | ||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||
Бағалау критерийлері | Суреттерге сүйеніп, тас дәуіріндегі ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелейді | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: «саяхат» ұғымымен байланысты сөздер мен лингвистикалық құрылымдар арқылы сөздік қорларын ұлғайтады. Талқыланатын мәселелер
| ||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық, еңбек және шығармашылық құндылықтарын дарыту әңгіме барысында, презентация арқылы жүзеге асады | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Ғылымға кіріспе. «Жасап көр» тапсырмасын орындау барысында жүзеге асады. | ||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Оқушылар «Айналадағы қауіп-қатерлер» тақырыбымен танысты және қауіпсіздік ережелерін сақтаудың маңыздылығын түсінді. | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 0-5 мин | Психологиялық дайындық Қуанамын мен де. Қуанасың сен де. Қуанайық достарым Бірге өткізген күнге! -Балалар,сабақтың тақырыбына назар аударып, оқыңдаршы. «Көненің көзі» -Егерде уақыт машинасы болып, бізге тас дәуіріне саяхат жасауға мүмкіндік болса сендер не білгілерің келер еді? Оқушылардың жауаптарын тыңдау. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Бүгін біз:
алғашқы адамның қару-жарақтары мен еңбек құралдарын зерттеп сипаттаймыз.
| Слайд | |||||||||
Сабақ ортасы 5-35 мин | 1.Мына санды атаңдар Мақсаты: Оқушылардың Тас дәуірі жайлы ойландыру.Білімдерін қайта жаңғырту. 2 500 000 -Бұл сан нені білдіреді деп ойлайсыңдар?? -Ғалымдардың пікірі бойынша тас дәуірі 2,5 млн жылдан артық созылыпты. Ендеше бәріміз Тас дәуіріне аттанамыз. 2. Ойын «Өзімізге баспана таңдаймыз» Мақсаты:Ежелгі адамдардың баспанасы жайлы білімдерін анықтау -Қай үй жақсы? -Тас дәуірінде үйлер болды ме екен?? -Адамдар қайда тұрды? -Өте қараңғы, суық екен.Жарықты қосайық. -Не істей аламыз? 3. «От табу» ойыны Мақсаты:Тас дәуірінде адамдардың отты табу жолдары жайлы түсінік қалыптастыру. Ағаш арқылы отты табу. Тас арқылы отты табу. Оқушылар тастар мен қарындаштарды пайдалана отырып, оттты табу жолдарын көрсетеді. 4.Ойлан! Мақсаты:Тас дәуіріндегі ерлер мен әйелдердің негізгі іс-әрекеттерін ажырата білу -Көз алдарыңа ежелгі адаммын деп өздеріңді елестетіңдер. Ер адамдар мен әйел адамдар.Кім қандай жұмыспен айналысты? Оқушылдардың жауаптарын тыңдау. 5. «Еңбек құралдары» Мақсаты:Ежелгі адамдардың көне еңбек құралдары жайлы білімдерін тексеру,түсініктерін дамыту. - Бізге еңбек құралдары керек. Топтарда суреттерді мұқият қарап шығыңдар. Не екенін талқылап, бізге ол еңбек құралы туралы хабарлама дайындаңдар. Оқушылар талқылап болған соң, суретті шеңбер бойымен жібереді. Қоңырау сыңғырлаған кезде сурет кімнің қолында болса, сол оқушы хабарлама жасайды. 6.Ереже құру Мақсаты: Өмір сүрудегі ережелердің орнын анықтау. -Мына сөздерге назар аударыңдар:Келісесіңдер ме? Ежелгі адамдардың да өз ережелері болған. -Тас дәуірінде қандай ережелер болды деп ойлайсыңдар?? -Ережелерді бұзса не болатын? 8.Карточкамен жұмыс
Дұрыс жауапты дөңгелекте Сен Тас дәуірінде өмір сүрсең …. , 1. тамақты қайдан алар едің? А) супермаркетте В) аң аулау арқылы С) терімшілік арқылы 2. киімді неден жасар едің? А) былғары мен теріден В) матадан С) аңдардың терісінен 3.аң аулап қорғану үшін нені қолданар едің? А) тас В) темір Д) ағаш 3. қайда тұрар едің? А) үйде В)үңгірдеС) лашықта Оқушылар өз жұмысы мен сыныптастарының жұмысын берілген критерийлер бойынша бағалайды. | https://www.youtube.com/watch?v=eLRsDW8ZY2U мультфильм Алғашқы адамдар туралы ақпарат Оқулықтар мен жұмыс дәптерлері ҚБ тапсырмалары | |||||||||
Сабақтың соңы 35-40 мин | Өзін-өзі бағалау «Мен үшін....». Сынып қабырғаларында смайлдар ілініп түр, солардың қасына барып өздерін бағалайды. Қызықты, түсіндім Сұрақтар пайда болды Қиын болды | Смайлдар суреттері | |||||||||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | ||||||||||
Дифференциация іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың дербес қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде көрінуі мүмкін. Дифференциация уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданыла алады | Оқушылар
| ||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?