Азот оксидтері және нитраттарының қоршаған ортаға экологиялық әсері. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 11.3С Азот және күкірт | Мектеп: | ||||||||
Күні: | Мұғалімдердің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Азот оксидтері және нитраттарының қоршаған ортаға экологиялық әсері. | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 11.2.1.12 азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топыраққа және су ресурстарына әсерін талдау; 11.2.1.13 азот қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайту мәселелерін шешудің жолдарын ұсыну | ||||||||
Сабақ мақсаттары | -азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топыраққа және су ресурстарына әсерін талдайды; -азот қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайту мәселелерін шешудің жолдарын ұсынады | ||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушы мақсатқа жетеді, егер:
| ||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушы орындауы тиіс: Азот тыңайтқыштарын қолданудың оң және теріс әсер тізбесін (сөйлеу, тыңдау, жазу дағдылары) Пәндік лексика және терминология Тыңайтқыш, құрамында азоты бар, азотталу, батпақтың түзілуі, балдырдың гүлдеуі, нитрозаминдар, канцерогенді … Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер Артықшылықтары...... Жанама әсері ....... Көп қолданған (тыңайтқыш) жағдайда, нәтижелері ... Тамақтың әлемдік өндірісі - ... көбейтілуі мүмкіндігін артырады, бірақ қосымша тәуекелдер……. Бір артықшылығы/ кемшілігі - Сіз көремете алатын басты қорытынды …… Бұл куәлік ………. көрсетеді. Бұл куәлік ашық/пайдалы/нақты болып есептеледі, себебі … Әсердің оң / теріс факторлары …….. Әсерді азайту үшін ……. жасау керек Әсерді азайту үшін. …, біз…….. | ||||||||
Құндылықтар-ды дарыту
| Оқушыларда негізгі адами құндылықтар: кез келген жағдайда сыныптастарымен жақсы қарым-қатынаста болу, әділ болу, шешім қабылдау кезінде бастамашыл болуды қалыптастыру. | ||||||||
Бастапқы білім | 10.1C Химиялық байланыс 10.1D Периодтылық 10.2B Термодинамикаға кіріспе 10.2C Кинетика 10.3А Химиялық тепе-теңдік | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 1-7минут | Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың зейінін шоғырландыру үшін «Табу» ойынын ұйымдастыру. Ойынның шарты: оқушыларға кілт сөз және қолдануға болмайтын сөздердің тізімі жазылған карточкалар таратылады. Әр оқушы өз катрочкасындағы кілт сөзді түсіндіру үшін тақтаға шығып, табу-сөздерді қолданбай түсіндіруге тырысады. Оқушы кілт сөздің мәнін ашу үшін барлық білімін қолдануы керек және ғылыми тілді, толық анықтамасын, қасиеттерін, ерекшеліктерін қолдануы керек. Жұмыстың мақсаты: Оқушылардың «аммиак және оның тұздары» тақырыбы бойынша білімін қалыптастырушы бағалау және оқушы қызығушылығын тудыру, тақырыпты анықтау. Қалыптастырушы бағалау:
Сабақтың тақырыбы анықталады. Мұғалім оқушыларды оқу мақсаты және сабақтың жоспарымен таныстырады. Сабақ мақсаттары және күтілетін нәтижелерді оқушыларға бірлесіп құрастыруды ұсынады. | Презентация А4 парақшалары, тақта, маркерлер | |||||||
Сабақтың ортасы 7-39минут | Топтық жұмыс Сыныпты 3-4 топқа бөлу. Азот оксидтері және нитраттарының қоршаған ортаға экологиялық әсерін «Фишбоун» әдісі арқылы талдау. Бағалау критерийлері:
Қалыптастырушы бағалау: Топтар өз жұмыстарын ортаға салады. Өзара жұмыстарын бағалайды. «Екі жұлдыз, бір тілек». Мұғалім жалпы сыныпқа кері байланыс жасайды. | Нитраттар үшін мүмкін тестердің сипаттамасы: https://infourok.ru/urok-himii-v-klasse-po-teme-soli-azotnoy-kisloti-nitrati-251812.html қосымша№3 Тамақ өніміндегі нитраттар Нитраты в продуктах питания – тест https://multiurok.ru/index.php/files/tiest-k-uroku-nitraty-v-produktakh-pitaniia.html ПДК http://human_ecology.academic.ru/1668 http://www.newecologist.ru/ecolog-1678.html Азоттың қосылыстарын қолданудың экологиялық салдары: Химиялық тыңайтқыштарды қолданудың оң және теріс жақтары http://www.mostorf.ru/t19.html Су қоймаларының эвтрофикациясы және оның мәні. http://qps.ru/eGQBx Эвтрофикация және онымен күресу жолдары. http://qps.ru/UMhzA | |||||||
Сабақтың соңы 39-40минут | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет | Презентация | |||||||
Үйге тапсырма | Саралау тапсырмалары | Жұмыс парағы 1,2,4,5-қосымша | |||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Саралау тапсырманы таңдауда, жұпта, шағын жұпта жұмыс істеу барысында оқушыға қабілетті оқушының немесе мұғалімнің тарапынан қолдау көрсетуде тапсырмаларды шешуді игеруге мүмкіндік береді. Қабілеті жоғары оқушылар үшін қосымша тапсырмалар беріледі (1-5 қосымша) | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдер: мұғалімнің ҚБ және кері байланысы, топттардың өзара бағалауы, өзін-өзі бағалау. | Қауіпсіздік техникасының ережелері | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?