Азот оксидтері мен нитратының қоршаған ортаға экологиялық әсері. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.3C Азот және күкірт | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Cынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Азот оксидтері мен нитратының қоршаған ортаға экологиялық әсері. | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.2.1.12 азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топыраққа және су ресурстарына әсерін талдау; 11.2.1.13 азот қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайту мәселесін шешу жолдарын ұсыну. | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары | -азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топырақ пен су қорларына тигізетін экологиялық әсерлерін зерттейді және талдау жасай алады; -азот қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайту мәселесін шешу жолдарын ұсынады. | ||||||||||||
Жетістік критерийлері | -азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топыраққа және су ресурстарына әсерін сипаттай алады; -азот қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайту мәселесін шешу жолдарын ұсынады. | ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: азотты тыңайтқыштарды пайдаланудың оң және теріс әсерлерін ауызша талқылау немесе кестесін ұсыну (айтылым , тыңдалым және жазылым дағдылары) Пәнге қатысты лексика және терминология тыңайтқыш, құрамында азот бар, азоттау, саздану, судың түске боялуы, нитрозаминдер, канцерогенді Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Плюстер...... Жанама әсерлер ....... Тым көп (тыңайтқыш) қолданылады, нәтижелері ... Дүниежүзілік тағам өндірісі - ... және арттырылуы мүмкін ..., алайда қосымша қауіп-қатерлер ... Бір артықшылық/кемшілік - бұл … Сіз ұсына алатын басты қорытынды, … Бұлайғақ … көрсетеді Бұл айғақ айқын ұғыныс/пайдалы/нақты, себебі … Тағам өндірісі кезіндегі әсер … - бұл … Оң/теріс әсер ету факторлары … … … әсерін азайту үшін не істеу керек … әсерін азайту үшін, біз … керек. | ||||||||||||
Құндылықтарды дамыту | Құндылықтар (ынтымақтастық, академиялық адалдық) топтық және жұптық жұмыстар арқылы жүзеге асырылады | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология, медицина
| ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | PowerPoint | ||||||||||||
Бастапқы білім | |||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы | Оқушылармен амандасу, сабаққа әзірлігін тексеру Азот айналымы туралы бейнетаспа көрсетіледі Сабақ мақсаттары айқындалады | ||||||||||||
Сабақтың ортасы | 1.Топтық жұмыс Азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топыраққа және су ресурстарына әсерін сипаттау үшін азоттың айналымын арқылы түсіндірме жасайды 2. Жұптық жұмыс Оқушылар ауадағы NOx ластаушылардың әсерін зерттейді. 3.Химиялық сот залы Бүгін сіздер «Азот және оның қосылыстары» тақырыбында сот залына жиналасыздар
4. Өзіндік жұмыс | Нитраттар үшін мүмкін сынақтарды сипаттау: http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrate_test http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrate_testhttp://www.ecosystema.ru/07referats/krug/krug.htm http://human_ecology.academic.ru/1668 http://www.newecologist.ru/ecolog-1678.html Көбірек пайдалы ақпарат: http://www.chemguide.co.uk/CIE/section96/learningefghi.html#top | |||||||||||
Сабақтың соңы | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма: Мүмкіндігінше, оқушылар белгілі бір критерийлерді қолдана отырып, өздерінің және сыныптастарының жұмыстарын бағалай алады | ||||||||||||
Саралау –оқушыларғақалай көбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Дифференциация тапсырма бойынша, нәтиже бойынша, жеке қолдау арқылы, оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып оқу материалдары мен ресурстарын таңдау арқылы болуы мүмкін (Гарднердің бірнеше интеллект теориясы). Дифференциацияны сабақтың кез-келген кезеңінде қолдануға болады, бұл уақытты басқаруды ескереді. | Ой талқылар кезінде жауап беруіне; Жұптық, топтық жұмыстарды бағалау кезінде Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары арқылы. | партада дұрыс отыруын қадағалау, слайдтардағы жазулардың көрнекі болуы | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?