Майлардың қасиеттері мен қолдануы. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім атауы: 11.1.В_Карбонилді қосылыстар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11 ЖМБ

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Майлардың қасиеттері мен қолдануы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (Оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.2.11 Майлардың құрамын, құрылысын және қасиеттері мен практикалық қолдануын білу.

 Сабақтың

 мақсаттары

- Майлардың жіктелуі негізінде олардың физикалық қасиеттерін түсіндіру;

- Майлардың химиялық қасиеттерін түсіндіру және олардың қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін жазу;

- Майлардың практикалық қолдануын түсіндіру.

 Бағалау

 Критерийлері

- Майлардың жіктелуі негізінде олардың физикалық қасиеттерін түсіндіреді;

- Майлардың химиялық қасиеттерін түсіндіреді және олардың қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін жазады;

- Майлардың практикалық қолдануын түсіндіреді.

 Тілдік

 мақсаттар

 

Тақырыпқа қатысты лексика мен терминологияны қолданып, майлардың қасиеттері мен практикалық қолдануын ауызша түсіндіреді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Майлар (триглецеридтер),сабындану, майлар гидролизі, майлардың гидрленуі, маргарин, майлардың галогенденуі.

Диалогқа/жазылымғақажеттітіркестер

Майлардың тығыздығы ………………. тәуелді.

Майлар полюссіз немесе әлсіз полюсті ерітінділерде ериді, мысалы ……………………..

Майлардың сілтімен әрекеттесу нәтижесінде …………………пайда болады

Маргарин алу кезінде …………………….

 Саралау түрі

 Құндылықтар

 

 

Ынтымақтастық

Құрметтеу

Өмір бойы білім алу

 Пәнаралық

 байланыс

Биология

 Осыған дейін

 меңгерілген білім

Спирттер

Карбон қышқылары

Сабақтың барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттері

Дереккөздер

Сабақтың басы

Амандасу. Танысу.

Үй жұмысын тексеру: Ағзасындағы майлардың қызметі

Білімді өзектендіру:

  • Көрсетілім: күнбағыс майы мен қатты май. Оқушылар екі майдың қасиеттерін салыстыру керек.
  • Осы заттарды не байланыстырады?
  • Олардың айырмашылығы неде?
  • Олардың практикалық қолданысы бірдей ме?

Оқушылар мұғаліммен бірге сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.

Күнбағыс майы мен қатты май

Презентация PowerPoint

Сабақтың ортасы

Топтық жұмыс. 10минут

1топ: Майлардың физикалық қасиеттері

Түсіндіруге қолданылатын ресурс. Тәжірибе: Суы бар сынауыққа 1-2 тамшы сұйық май құю. Майлардың тығыздығы мен судағы ерігіштігі туралы қорытынды жасау. Осы сынауыққа этил спиртің құю. Органикалық еріткіштердегі майлардың ерігіштігі туралы қорытынды жасау.

2 топ: Майлардың химиялық қасиеттері

Түсіндіруге қолданылатын ресурс. https://www.youtube.com/watch?v=xJiiWdbIgx0&feature=youtu.be

3группа: Майлардың практикалық қолданысы.

Түсіндіруге қолданылатын ресурс. Презентация

Бірін-бірі бағалауға арналған дескрипторлар:

- Майлардың жіктелуі негізінде олардың физикалық қасиеттерін түсіндіреді;

- Майлардың химиялық қасиеттерін түсіндіреді және олардың қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін жазады;

- Майлардың практикалық қолдануын түсіндіреді.

Тапсырмаларды орындау. 15минут

Сөйлемді аяқтау. 5минут

1. Зат молекуласының оралымы неғұрлым тығыз болса, соғұрлым қайнау және балқу температуралары ………………… болады.

2. Майлар ……………………. еріткіштерде жақсы ериді.

3. Майлардың ……………….. кезінде майлар алынады.

4. Сұйық өсімдік майлардың қатты байларға айналу процесі ………………………. деп аталады.

5. Майлар ………………., …………………… қолданылады

Өзін-өзі бағалауға арналған дескрипторлар:

  • 4-5 сөйлемді дұрыс толықтырады.

Тест орындау.5минут

1. Химиялық құрылысы бойынша майлар

А) Карбонқышқылдары болып саналады

В) Альдегидтер болып саналады

С) Күрделі эфирлер болып саналады

D) Жай эфирлер болып саналады

2. Жанауар майлары көбінесе:

A) Сұйық, олардың құрамына қанықпаған майлы қышқылдар кіреді

B) Сұйық, олардың құрамына қаныққан майлы қышқылдар кіреді

C) Қатты, олардың құрамына қаныққан майлы қышқылдар кіреді

D) Қатты, олардың құрамына қанықпаған майлы қышқылдар кіреді

3. Құрамында қанықпаған майлы қышқылдарының қалдықтары бар майлардың гидрленуі нәтижесінде алынады:

A) Маргарин

B) Сабын

C) Майлы қышқылдар

D) Глицерин

4. Майлардың қышқылдық гидролизі нәтижесінде пайда болады:

A) Глицераттар және майлы қышқылдардың тұздары

B) Глицераттар және майлы қышқылдар

C) Глицерин және майлы қышқылдардың тұздары

D) Глицерин және майлы қышқылдар

5. САбындану реакциясы – бұл:

A) майлардың қышқылдық гидролизі

B) майлардың қышқылдармен реакциясы

C) майлардың сабынбен реакциясы

D) майлардың сілтілік гидролизі

Өзін-өзі бағалауға арналған дескрипторлар:

  • 4-5 тест сұрақтарына дұрыс жауап берді

Есеп шығару.5минут

  • Майдың (триолеата) бір порциясы сумен гидролизге ұшырады. Реакцияға түскен трилеоттың массасын есептеңдер, егер пайда болған қышқылмен 504л (қ.ж.) сутек реакцияға түскені белгілі болса.
  • Таза трилеоттан тұратын майдың қанша грамы 13,44л (қ.ж.) сутекпен гидрлену реакциясына түседі?

Өзін-өзі бағалауға арналған дескрипторлар:

- Есептер дұрыс шығарылды

Ақпарат парағы «Майлардың қасиеттері мен қолдануы»

А3, маркерлер

Суы бар стақан, сұйық май, этил спирті.

https://www.youtube.com/watch?v=xJiiWdbIgx0&feature=youtu.be

Тапсырмалар парағы

Сабақтың соңы

Рефлексия:

- не білдім, нені үйрендім

- не түсініксіз болды

- не бойынша жұмыс жасау керек

Үй жұмысы: Пальма майының, саломастың ерекшелігі

Стикерлер

ДифференциацияСіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау

  • Қолдау көрсету бойынша саралау;
  • Оқу процесін ұйымдастыру бойынша саралау.

Өзін – өзі бағалау

Мұғалімнің кері байланысы

Интер белсенді тақтамен 20минут жұмыс істеу

Сабақ бойынша рефлексия

Оқу мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

ОМ барлық оқушылар жетті ме?

Егер жетпесе, онда неге?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыт бойынша кезеңдері сақталды ма?

Сабақтан жоспарынан тыс өзгерістер болды ма және неге?

Бұл бөлімді сабақ туралы ойлануға қолданыңыз. Өзіңіздің сабағыңыз туралы маңызды сұрақтарға сол жақ бағаннан жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?