Майлар. Майлардың құрылысы мен қасиеттері. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


11.1 B Карбонилді қосылыстар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің А.Ә.Т:

Сыныбы: 11

Қатысушылар саны:

Қатысушылар саны:

Тақырыбы:

Майлар. Майлардың құрылысы мен қасиеттері

Оқу мақсаты:

11.4.2.11 Майлардың құрамы мен құрылысын, қасиеттерін және іс жүзінде қолданылуын білу.

 Сабақтың мақсаты:

Майлардың физикалық және химиялық қасиеттерін зерттейді.

Тілдік мақсат:

 

Оқушылар:

Олар тиесілі болатын жалпы өнімдер, топтар атауының тізілімін анықтайды, сондай-ақ тамақтану тұрғысынан топқа кіретін әр өнімнің үлесін бағалай алатын болады.

Пәндік лексика және терминология:

Диета, пропорциялар, белоктар, майлар, көмірсулар, органикалық қосылыстар, өнім топтары, пайызда, бағалау

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

X тағам өніміне Y қатысты.

Барлығы /ең / кейбір менің сүйікті астарым X тобына жатады.

Менің диетамның (кеше) N% майлар/көмірсулар/белоктар тобына жатады деп санаймын.

Мен Х тобындағылардан ешқайсысын ұнатпаймын.

 Бағалау критерийі

-майлардың қасиеттерін сипаттайды;

-майлардың гидролиз өнімін дұрыс болжайды;

-айналымдарды жүзеге асырады;

-дұрыс есептеулер жүргізеді.

Алғашқы білім:

9.1В Көміртегі қосылыстары

10.3А Органикалық химияға кіріспе

10.3B Көмірсутектер

10.3А Спирттер және органикалық қышқылдар

10.4В Синтетиткалық полимерлер

Құндылықтармен байланыс

Бір-біріне деген құрмет, адалдық, өмір бойы оқу құндылықтары.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған әрекеттер

Ресурстар

1- 2 мин

1.Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу.

Сабақтың тақырыбын анықтау, оқу мақсатымен таныстыру

Слайд

№1-2

3 -18 мин

19-26 мин

27-37 мин

Оқушыларды жұпқа немесе топқа бөлу.

Тапсырма №1

«Кубизм» стратегиясы

Кубикті лақтыру арқылы әр топ тапсырмаларды анықтайды. Кубиктің алты қырында 6 тапсырмалар жазылған.

1-топ Ассоциация (жіктеу)

2-топ Сипаттау

3-топ Талдау (химиялық қасиеттері)

4-топ Дәлелдеу

5-топ Салыстыру (Венн диаграммасы)

6-топ Ұсыну (қолдану)

1). Ассоциация.2) Сипаттау

Майлардың физикалық қасиеттеріне тоқталу.

3) Талдау (химиялық қасиеттері)

Гидролизденуі

Сабындану реакциясы

Гидрленуі

4). Дәлелдеу.Карл Шееле зәйтүн майынан «май қантын» - тәтті зат алды, 1779 жылы майда глицирин бар екені анықталды, 1808 жылы М.Шеврель май құрамын анықтады, 1854 жылы М.Бертло майды синтездеді.CH2 – OH HO – OC – R CH2 – O – OC – RCH – OH + HO – OC – R CH – O – OC – R + 3H2OCH2 – OH HO – OC – R CH2 – O – OC – R

Майларды жануарлармен мен өсімдіктерден алады. Тиімсіз болғандықтан, майлар синтездік жолмен алынады.

5) Салыстыру (Венн диаграммасы)Карбон қышқылы мен майды салыстыру6) Ұсыныс (қолданылуы)

Мұғалімнің оқушы жауаптарын қорытындылауы.

Тапсырма №2

1.Төмендегі айналымды жүзеге асырыңыз:

Үшолеат -------- үшстеарат ---------стеарин қышқылы

глицерин --------- мыс (ІІ) глицераты

2.Массасы 26,52г сұйық майды (глицерин үшолеатын) қатты майға айналдыру үшін өнеркәсіптік шығыны 10% болса, сутектің қандай көлемі (қ.ж.) жұмсалады? (2,24м3)

3.Құрамындағы стеарин қышқылы үшглицеридінің массалық үлесі 0,8-ге тең майдың 1,5 тоннасына натрий гидроксидімен әсер етіп, құрамында натрий стеаратының массалық үлесі 0,7-ге тең болатын сабынның неше тоннасын алуға болады? (1,77т)

Кубиктер, таратпа материалдар

Слайд

№3-7

38-40 мин

Үйге тапсырма:

Рефлексия

Слайд №10



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?