Өндіріс процесіндегі химиялық тепе-теңдік. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Қостанай қ. ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

10 А, В, С, D

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Өндіріс процесіндегі химиялық тепе-теңдік.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.3.3.8. Габер процесінің мысалында химия өнеркәсібіндегі өнімнің шығымын арттыру үшін химиялық тепе-теңдіктің ығысу рөлін түсіндіру.

 Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар үйренеді:

-аммиак өндірісінің үрдісін біледі;

- аммиакты өндіруі тепе-теңдік процесс деп түсінінеді;

Оқушылардың көбісі үйренеді:

- тепе-теңдіктің ығысуына әсер ететін факторлардың іс-әрекетін түсінеді;

Кейбір оқушылар үйренеді:

- аммиак өндіру тепе-теңдік процес деп түсініп, жағдайлардың өзгерісінің мақсатты өнім шығымына әсерін болжай алады.

 Бағалау

 критерийлері

-аммиакты өндіруі тепе-теңдік процесс деп түсіну

-тепе-теңдіктің ығысуына әсер ететін факторлардың іс-әрекетін түсіну

-Ле-Шателье принципін қолдана отыра, кем дегенде 7-8 тепе-теңдіктің ығысуын дұрыс көрсете алады.

-кейбір жағдайларды өзгерту арқылы тепе-теңдікті ығыстыра алатындығын түсінеді,

- жағдайларды өзгерту арқылы тепе-теңдікке әсер еткендігін анықтай алады және оны бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіреді;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

-реакциялардың қайтымдылығының жағдайы түсінігін анықтап, айта алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Тепе-теңдік, динамикалық, ұстаным, тұрақты, реагенттер, өнім, температура, қосарлы бағдарша, қысым, айналмайтын, алға, баяулату, тең, ұлғайту.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Егер біз концентрацияны/температураны/қысымды өзгертсек, онда…

Біз ... жолымен реакцияны қайтымды ете аламыз

Егер температура көтерілсе, онда…

Біз осы реакция үшін кері реакция өткізе аламыз ба?

Ия, егер біз.… /Жоқ, себебі…

 Құндылықтарды

 дарыту

Сабақ барысында білім құндылықтары:

  • Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік;
  • Сыйластық;
  • Ынтымақтастық;
  • Ашықтық;
  • Өмір бойы білім алу.

Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу

  • нақтылық, жинақылық;
  • мәдениетаралық диалог, тілдер (екітілділік, көптілділік) (жаңа терминдермен жұмыс жасау барысында).

АҚТ қолдану дағдылары

Презентация

Өмірмен байланыс

- оқушылардың жас ерекшеліктеріне байланысты жұмыс жасау әдістерімен тәсілдерін қолдану;

-тепе-теңдіктің табиғаттағы және өмірдегі мысалдар арқылы талқылау

Пәнаралық байланыстар

Физика

Бастапқы білім

7.2В Қарапайым химиялық реакциялар

8.2В Химиялық реакция жылдамдығы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-3 мин

Ұйымдастыру сәті. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын анықтау.

Презентация

Сабақтың ортасы

4-20 мин

21-23

24-38 мин

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Өндіріс технологиясы. Ақпарат парағын тарату.

Аммиактың қолданылуы туралы бейнебаян қарау.

Бейнебаянды қарау алдында оқушыларға аммиактың қолданылу аялары туралы мұқият тыңдап, бейнебаяннан кейін сипаттауды сұраңыз.

Алынған ақпаратты талдау.

Тепе-теңдіктің ығысуына арналған тапсырмаларды орындау.

Презентация

Қосымша 1

http://www.youtube.com/watch?v=pxqgRUFg8RQ

Қосымша 2

39-40 мин

Сабақтың соңында оқушылар рефлексия өткізеді.

Рефлексия «Телеграмма»

Сабақ аяқталғаннан соң оқушылардан телеграмма бланкын толтыруды сұрау. Келесі инструкцияны ескеру қажет:

"Өтілген сабақ туралы не ойлайсыз? Сізге не маңызды болды? Сіз неге үйрендіңіз? Сізге не түсініксіз болды? Сізге әрі қарай қандай бағытта жүру қажет?» Қысқа жолдау 11 сөзден тұру қажет. Бұл әдіс мұғалімге әрі қарай осы тақырып бойынша оқушылармен бағытын білуге көмектеседі.

Келесі сабақта мұғалім рефлексия нәтижесі бойынша алынған ой-пікірі туралы бөлісуі қажет.

Үй жұмысы

Теориялық ақпаратты қайталау.

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлығы:

-аммиак өндірісінің үрдісін біледі;

- аммиакты өндіруі тепе-теңдік процесс деп түсінінеді;

Көбісі:

- тепе-теңдіктің ығысуына әсер ететін факторлардың іс-әрекетін түсінеді;

Кейбіреулері:

- аммиак өндіру тепе-теңдік процес деп түсініп, жағдайлардың өзгерісінің мақсатты өнім шығымына әсерін болжай алады.

Мұғалімнің қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын тексеріп, оларды талдауы.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?