Функцияның өсу және кему белгілері. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары. 3 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3-тоқсан Туындының қолданылуы | Мектеп: Ақтөбе қаласы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып:10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы | Функцияның өсу және кему белгілері | |||||
Сабақтың типі | Жаңа тақырыпты меңгерту | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.1.15 - функцияның аралықта өсуінің (кемуінің) қажетті және жеткілікті шартын білу және қолдану; | |||||
Сабақ мақсаты |
| |||||
Бағалау критерийлері | Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер: туынды көмегімен функцияны монотонды аралықтарын табу; туынды көмегімен функцияны монотондылыққа зерттеу; функцияның туындысының графигі көмегімен өсу, кему аралықтарын таба алу; | |||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: функцияның өсу (кему) аралықтары; туындысының таңбасы оң (теріс) болатын аралықтары. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Өспелі (кемімелі) функция деп... Функцияның өсу (кему) аралықтары деп... Функцияның өсу (кему) аралықтарын анықтау ережесі... Функцияның аралықта өсуінің (кемуінің) қажетті және жеткілікті шарты ... | |||||
Құндылықтарды дарыту | Құрмет, ашықтық құндылықтары топта және жұпта жұмыс жасау ережелерін орындау арқылы және өзара бағалау арқылы жүзеге асырылады; серіктестік – топта жұмыс жасау; еңбексүйгіштік және шығармашылық жаңа материалды өз бетімен үйрену арқылы, есептер шығару және өзара талқылау арқылы | |||||
Пәнаралық байланыстар | Экономика | |||||
Бастапқы білім | Интервалдар тәсілі арқылы теңсіздіктерді шеше алу; туындының анықтамасы; функциялардың туындысын таба білу; туындыны табу ережелері. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақ басы 0-1 мин 2-9 мин 10-11 мин | Ұйымдастыру. Ө Өткен тақырыпты еске түсіру. Тест. Бағалау критерийі: туынды көмегімен функцияны монотонды аралықтарын табу; Қ.Дұрыс жауабы бойынша өзін тексеру. Ұ Сабақ тақырыбы мен мақсатын оқушылармен бірге анықтау Төмендегі суретте функциясының туындысының графигі берілген. Өсу және кему аралықтарын және сындық нүктелерін табыңыз. Сабақ тақырыбы, мақсатымен таныстыру | Презентация | ||||
Сабақ ортасы 12-14 мин 15-19 мин 20-25 мин 26-36мин | Ұ Бағалау критерийі: функцияның туындысының графигі көмегімен өсу, кему аралықтарын таба алу; Шешуі: Анықтама бойынша, егер (a;b) аралығында жатқан әрбiр нүктеде болса, онда функциясы осы аралықта өседi және болса, онда функциясы осы аралықта кемидi. Демек, аралықтарында өседі, аралықтарында кемиді. Туындысы нөлге тең болатын нүктелер: - критикалық нүктелер болып табылады. Функцияның туындысы бұл нүктелерде таңбаларын өзгерткені көрініп тұр. Жауабы: аралықтарында өседі, аралықтарында кемиді. - критикалық нүктелер болып табылады. Ж функциясы әрдайым өседі. с- неге тең ? Бағалау критерийі: туынды көмегімен функцияны монотондылыққа зерттеу; Дескриптор: Туындысын табады Теореманы қолданып, теңсіздікті жазады Теңсіздікті шешеді Өсу, кему аралықтарын жазады Шешуі: Функцияның өсу аралықтары теңсіздігін шешу арқылы анықталады: . Соңғы теңсіздіктің орындалуы үшін мына шарттың орындалуы жеткілікті: Демек, болғанда функциясы аралығында монотонды өседі. Жауабы: . Т Топтық жұмыс. Қосымша 2 1)Суретте (-6;8) аралығында анықталған у = f(x) функция туындысының графигі берілген. у = f(x) функциясының өсу аралықтарын табыңыз:
2)Суретте (-8;6) аралығында анықталған у = f(x) функция туындысының графигі берілген. у = f(x) функциясының кему аралықтарын табыңыз:
Қ. Топтық жұмысқа кері байланыс беру. Бағалау критерийі: функцияның туындысының графигі көмегімен өсу, кему аралықтарын таба алу; Ө Дифференциалдық тапсырма. Қосымша 2 Бағалау критерийі: туынды көмегімен функцияны монотондылыққа зерттеу; Қ Өзін дұрыс жауабы бойынша бағалайды. Мұғалімнің кері байланысы | Презентация Қосымша 1 Қосымша 2 Қосымша 3 | ||||
Сабақ соңы 37-40 мин | Рефлексия: Енді бүгінгі сабақ бойынша білімдерімізді бағалап көрейік: Бағалау критерийлері: « +», « ?»,« -» - туынды көмегімен функцияны монотонды аралықтарын табу; туынды көмегімен функцияны монотондылыққа зерттеу; функцияның туындысының графигі көмегімен өсу, кему аралықтарын таба алу; | |||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Қабілеті жоғары оқушылар білім деңгейі төмен оқушыларға көмектеседі, топтық жұмыстағы міндеттерді бөлу | Оқушылардың топтық және жеке жұмыстарға қатысуын бақылау, дұрыс бағыт беру үшін кері байланыс жасау және қалыптастырушы бағалау жұмыстарын беру арқылы жеке оқудағы жетістіктеріне көздерін жеткізу | Гигиеналық талаптардыңорындалуы (таза ауа, жарық, тазалық) жайлы эмоционалды жағдай | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||
Шартты белгілеулер:
Ұ = ұжымдық жұмыс
Т = топтық жұмыс
Ө= өз бетімен жұмыс
Қ = қалыптастырушы бағалау
Ж= жұптық жұмыс
М = мұғалімнің түсіндіруі
Қосымша 1
1. функциясының туындысы арқылы өсу аралығын табыңыз.
А) ;
В) ;
С) ;
D) .
2. функциясының өсу және кему аралықтарын табыңыз.
А) кесіндісінде кемиді, аралығында өседі;
В) кесіндісінде кемиді, аралығында өседі;
С) аралығында өседі, ал кесіндісінде кемиді;
D) аралығында кемиді, ал кесіндісінде өседі.
3. функциясының кемитін аралықтарын табыңыз.
А) ;
В) ;
С) ;
D) .
4. функциясының өсу және кему аралықтарын табыңыз.
А) аралығында өседі, ал кесіндісінде
кемиді;
В) аралығында кемиді, ал кесіндісінде
өседі;
С) аралығында өседі, ал аралығында
кемиді;
D) аралығында өседі, ал аралығында
кемиді;
Е) аралығында кемиді, ал аралығында
өседі.
5. функцияның кему аралығын табыңыз.
А) ;
В) ;
С) ;
D) (-∞; +∞).
6. функциясының өсетін аралықтарын табыңыз.
А);
В) ;
С) ;
D) .
7. функциясының кемитін аралықтарын табыңыз.
А);
В) ;
С) ;
D) .
8. функциясының өсетін аралықтарын табыңыз.
А) ;
В) ;
С) ;
D) .
Дұрыс жауаптары:
1. С) ;
2. С) аралығында өседі, ал кесіндісінде кемиді;
3. С)
4. А) аралығында өседі, ал кесіндісінде кемиді;
5. В) ;
6. В) ;
7. С) ;
8. С) .
Қосымша 2
Топтық жұмыс. Қосымша 2
1)Суретте (-6;8) аралығында анықталған у = f(x) функция туындысының графигі берілген. у = f(x) функциясының өсу аралықтарын табыңыз:
2)Суретте (-8;6) аралығында анықталған у = f(x) функция туындысының графигі берілген. у = f(x) функциясының кему аралықтарын табыңыз:
Қ. Топтық жұмысқа кері байланыс беру.
Бағалау критерийі: функцияның туындысының графигі көмегімен өсу, кему аралықтарын таба алу;
Қосымша 3
А топ
1. функциясының өсу және кему аралықтарын табыңыз.
2. функциясының өсу және кему аралықтарын аралықтарын табыңыз.
3. функциясының өсетін аралықтарын табыңыз.
4. функциясының өсетін аралықтарын табыңыз.
5. функциясының өсетін аралықтарын табыңыз.
6. функциясының кемитін аралықтарын табыңыз.
В топ
1. функциясының өсу және кему аралықтарын табыңыз.
2. функциясының өсу және кему аралықтарын табыңыз.
3. функциясының кему аралықтарын табыңыз.
4. функциясының кемитін аралықтарын табыңыз.
5. функциясының өсетін аралықтарын табыңыз.
6. функциясының өсу және кему аралықтарын табыңыз.
С топ
1. Параметр а-ның қандай мәндерінде функциясы аралығында өспелі функция болатынын анықтаңыз.
2. Параметр а- ның қандай мәндерінде функциясы аралығында өспелі функция болатынын анықтаңыз
3. Параметр b-ның қандай оң мәндерінде функциясының минимумы 2-ге тең болады?
4. Параметр а-ның қандай мәндерінде функциясы (а; а+2) аралығында өспелі функция болатынын анықтаңыз.
5. Параметр а-ның қандай мәндерінде функциясы (0; 5) аралығында кемімелі функция болатынын анықтаңыз.
6. а-ның қандай мәндерінде функциясының кризистік нүктелері болмайтынын анықтаңыз
Жауаптары:
А топ | В топ | C топ |
1. -1; 0; 1; 2. 2; 6; 3. аралығында өседі, кесіндісінде кемиді; 4. аралығында кемиді, ал аралығында өседі; 5. ; 6. ; | 1. аралығында өседі, аралығында кемиді; 2. аралығында өседі, аралығында кемиді; 3. аралығында кемиді; 4. ; 5. ; 6. өседі; кему аралығы жоқ; |
1. ; 2. ; 3. ; 4. ; 5. ; 6. . |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру